Napi 5,71 euró: így élik meg az osztrák kártyarendszert a menedékkérők

Alsó-Ausztriában a menedékkérők kritikával illetik a tavaly novemberben bevezetett előre fizetett kártyás rendszert, amelyet túlzottan korlátozónak tartanak. Szerintük a napi juttatás nem elegendő, és a rendszer jelenlegi formájában nem felel meg a céljának.

A kártyarendszer bevezetését a „Together Halt NÖ” nevű baloldali civil szervezet is bírálta. A szervezet sajtótájékoztatót tartott, hogy változtatásokat követeljen a rendszer működésében. Az előre fizetett kártyát eredetileg kísérleti projektként vezették be, hogy csökkentsék az állami pénzekkel való visszaélést a készpénzfelvétel és az átutalások korlátozásával.

Az intézkedés érintettjei közül mintegy 1000 menedékkérő számára előírás, hogy a kártyát használják. A kártyarendszert még nem terjesztették ki minden menedékkérőre, hanem csak egy kisebb csoportot érint, amely részt vesz az előre fizetett kártyás rendszer kísérleti programjában. A kártyán napi 5,71 euró áll rendelkezésre alapvető szükségletek, például higiéniai termékek megvásárlására. Az étkezést, a szállást és az orvosi ellátást az állam biztosítja a befogadóközpontokban.

A kártyarendszer bevezetése előtt a támogatásokat készpénzben vagy banki átutalással kapták a menedékkérők, ami nagyobb rugalmasságot biztosított számukra. Az új rendszer azonban szigorúbb ellenőrzést tesz lehetővé az állami támogatások felhasználása felett.

Politikai állásfoglalások

A jobboldali Szabadságpárt (FPÖ) és a középjobbos ÖVP koalíciója szerint a rendszer hatékony és szükséges. Christoph Luisser, az FPÖ integrációért felelős államtanácsa szerint az intézkedés biztosítja az átláthatóságot az adófizetőkkel szemben, és garantálja, hogy az állami pénzeket alapvető termékekre költsék. „Célunk, hogy megakadályozzuk az illegális bevándorlást a szociális rendszerbe” – fogalmazott Luisser.

A rendszer szerint a kártyák csak meghatározott üzletekben, például a Spar, Billa és Penny boltokban használhatók. Udo Landbauer, az FPÖ helyettes vezetője közölte, hogy a kártyarendszer szigorú szabályokat állít a menedékkérők számára. „Világos jelzést küldünk, hogy a szociális rendszerünk nem azoké, akik a kényelmes életet keresik” – nyilatkozta.

Ausztriában a menedékkérők száma jelentősen csökkent az elmúlt évben: 2024-ben mindössze 23 000 menedékkérelmet nyújtottak be, ami 59%-kal kevesebb, mint 2023-ban. Bár az említett 1 035 fő valószínűleg egy konkrét program résztvevőire vonatkozik, az ország lakosságának növekedése továbbra is nagyrészt a bevándorlásnak köszönhető. Az ország lakossága 2024-ben 9 158 750 főre nőtt, ami 54 000 fős növekedést jelent, teljes egészében bevándorlók révén, mivel a halálozások száma meghaladta a születésekét.

Civil szervezetek kritikája

A „Together Halt NÖ” szerint a rendszer indokolatlanul megnehezíti a menedékkérők helyzetét. Gundi Dick, a szervezet társalapítója elmondta, hogy a kártyák használata és a juttatások alacsony összege számos problémát okoz. „Hatalmas erőfeszítéseket tesznek 1035 emberért, ami sem indokolt, sem hatékony” – mondta.

A civil szervezet beszámolókat is megosztott a menedékkérők tapasztalatairól. Az egyik érintett szerint a napi 5,71 euró nem fedezi az alapvető szükségleteiket. Emellett a kártyák csak bizonyos boltokban használhatóak, ami akadályozza az olcsóbb alternatívák elérését. A Heute arról számolt be, hogy a civil szervezet hogyan osztotta meg a menedékkérők beszámolóit. „Egy napra sem elég a pénz. Nehéz megengedni magunknak az utazást olyan helyekre, mint St. Pölten, ahol nyelvtanfolyamokra vagy találkozókra kell mennünk” – mondta az egyik válaszadó.

A civil szervezet a kártyás rendszer átfogó reformját követeli, hangsúlyozva, hogy az érintettek magasabb támogatási összegeket és nagyobb rugalmasságot szeretnének.