Egy újabb Lehman lehetőség – nagyágyú befektetők vásárolják fel az FTX követeléseket
Jelentős problémás hitelekre szakosodott befektetőmogulok vetik bele magukat az FTX csődkövetelések arénájába, és kedvező áron próbálják megszerezni a problémás hiteleket magas profitra törekedve. A Silver Point Capital, a Diameter Capital Partners és az Attestor Capital több mint 250 millió dollár értékben vásárolt FTX követeléseket, derül ki a bírósági nyilvántartásokból.
A jelentés szerint 250 millió dollárnyi FTX követelést vásároltak meg a befektetési társaságok
Az FTX-adósságok piaca egyre forróbb téma, ahogy az ügyvédek a csődeljárás során feltárják az eszközöket. A követelések némelyikénél már 30 centnél is többet adnak dolláronként – jegyezte meg Jeremy Hill, a Bloomberg munkatársa csütörtökön. A csődkövetelések kiaknázatlan piaca lehetővé teszi a befektetők számára, hogy a kifizetetlen követeléseket olcsón megszerezzék. Az FTX-hez hasonló csődbe ment vállalatok esetében gyakran dolláronként mindössze pár centekért vásárolják meg követeléseket az erre szakosodott befektetők.
A Claims Market jelentése szerint az FTX követelései 2023. szeptember 15-én a nettó érték 33%-a körül mozogtak. Ez valamivel alacsonyabb, mint a Celsius Networks kriptohitelező csődjéhez kapcsolódó követelések, amelyekkel körülbelül 34 centes dollárárfolyamon kereskedtek. Eközben a Genesis Global Capital követelései a claims-market.com szerint a teljes értékük 50%-a körül mozognak.
Az emberek karriert csináltak a Lehman és Madoff ügyek nyomán. Szerintem az emberek az FTX-et egy új Lehman vagy Madoff lehetőségének tekintik.” – mondta Thomas Braziel, a csődeljárásban érintett befektető a Bloombergnek csütörtökön. Utalása az összeomlott Lehman Brothers adósságüzleteire és a Bernie Madoff által irányított hírhedt Ponzi-sémára utalt. Braziel továbbá megemlítette: „A srácok, akik ezekben az ügyekben vásárolnak, szerintem a legokosabb emberek közé tartoznak a problémás hitelek területén.”
Azok befektetők, akik az Mt. Gox-botrány miatt veszteségeket szenvedtek el, a követelések névértéke alatt adták el eszközeiket. Bernie Madoff áldozatai csődperek közepette opportunistáknak adták el követeléseiket. Egy jelentés szerint a Madoff piramisjátékából származó követelésekkel kereskedő eladók nagy része rendszeres befektető volt.
Míg a legtöbb jelentős vállalati összeomlást követően követelésekkel való kereskedés következik be, a blue-chip befektetési házak általában elkerülik a kisebb ügyeket. Az FTX összeomlása, valamint a kriptoeszközök milliárdjainak ügye azonban bevonzotta a nehézsúlyú befektetőket is. Az ügyvédek most próbálják visszaszerezni a Sam Bankman-Fried és társai által kétes ügyletekre elherdált pénzeket.
Az Enron-bukás az egyik legmonumentálisabb vállalati csőd volt a pénzügyi történelemben, és ezek a követelések is meredek árfolyamcsökkenéssel kerültek forgalomba. Ehhez hasonló lesz a stratégia most is? A befektetők olcsón felvásárolják a kiegyenlítetlen FTX-számlákat, hogy a kezdeti kiadásuknál többet kapjanak vissza. A csődeljárások elhúzódhatnak, árnyékot vetve az FTX valós értékére. Mindazonáltal a tapasztalt, problémás adósságokat kereső befektetők számára a várható nagy nyereségek háttérbe szorítják a bizonytalanságokat.