Nagy kockázat a TUSD stabilcoin tulajdonosváltása
A kriptovilágra nem igazán lehet azt mondani, hogy a stabilitás és az állandóság egy nagyon alapvető jellemzője lenne. A stabilcoinok azonban a maguk módján elég stabilnak számítanak a befektetők szemszögéből. Viszont úgy tűnik, hogy itt is közelegnek a viharfelhők. Július 13-án jelentette be a TUSD hivatalos Twitter-fiókja, hogy a TUSD tulajdonjoga átadásra kerül a Techteryx nevű ázsiai konzorciumhoz.
Milyen kockázatokkal jár a TUSD tulajdonjogának átruházása?
Alapvetően a történet érdekessége, hogy milyen gyorsan és csendben ment végbe az átadás. Plusz azért eléggé aggasztó az is, hogy túlságosan sokat nem is lehet tudni a semmiből megjelenő Techteryxről. A Kaiko elemzője írta róla, hogy míg a Circle hihetetlen munkát folytat azért, hogy az USDC a lehető legátláthatóbb tartalékokkal és infrastruktúrával működjön, addig a TUSD mögötti háttéről szinte semmit sem lehet tudni. ÉS egy stabilcoin megingása komoly hullámokat válthat ki az egész kriptoszektorra, gondoljunk csak az USDC vagy a BUSD volatilitása által kiváltott problémákról. És bár a TUSD nem annyira fontos stabilcoin, a Binance miatt egyre növekvő piaci részesedése van és hát a Binance-hez köthető bármilyen kérdés komoly hatásokkal bírhat. A Tether piaci részesedése mindenesetre nincs veszélyben.
Még akkor sem, ha a TUSD piaci részesedése három hónap alatt 1%-ról 19%-ra ugrott, köszönhetően a Binance támogatásának. A BTC-TUSD párra díjmentesen lehet például a platformon kereskedni. De a kérdés igazából az, hogy milyen problémát okozhat a kriptopiacnak az, hogy a TUSD átláthatatlan struktúrával működik. És ami látható belőle, az sem biztató. Az a PrimeTrust a letétkezelője, amelynek auditját ugyanaz az ember írta alá, aki az FTX botrányban is érintett volt. A TUSD tartalékokat ellenőrző orákuluma mindössze 17 node-ból áll, amelyek egyetlen forrásból származnak. Szóval a TUSD helyzetének alakulását érdemes mindenkinek figyelemmel kísérnie a kriptopiacon.