Nagy dicséretet kapott a Bitcoin és Ethereum Kína legnagyobb bankjától
A világ legnagyobb hitelbankja, az Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) nemrég mélyreható elemzést tett közzé, amelyben kiemelte a digitális valuták gyors fejlődését és növekvő sokszínűségét. Egyben a Bitcoint az aranyhoz hasonlította, az Ethereumot pedig „digitális olajnak” minősítette.
A jelentés a digitális valuták és alkalmazásuk exponenciális növekedése mögött álló hajtóerőként a Yuval Noah Harari történész által jegyzett emberi képzelőerőt emeli ki.
Az ICBC jelentése felvázolja a különböző digitális valuták eltérő fejlődési útját. Ezek mindegyike egyedi igényeket elégít ki a pénzügyi ökoszisztémán belül.
Dicséret a kínai banktól
Az ICBC jelentése szerint a piaci kereslet táplálta az innovációt a digitális valuták szektorában. Egyúttal végigkísérte a szektort a Bitcoin születésétől az Ethereum fejlődésén át és a központi banki digitális valuták (CBDC) megjelenéséig.
Az ICBC szerint a Bitcoinnak a matematikai konszenzus mechanizmusa révén sikerült megőrizni az aranyhoz hasonló szűkösséget. A zászlóshajó kriptó megoldotta a feloszthatósággal, a hitelesség ellenőrzésével és a hordozhatósággal kapcsolatos kérdéseket. A jelentés hozzátette, hogy a Bitcoin gyengülő monetáris tulajdonságai ellenére a Bitcoin mint eszköz státusza egyre csak szilárdul.
Eközben az Ethereum „technikai erőt biztosít a digitális jövő számára”, és „digitális olajként” kezd formálódni. Így képes számtalan alkalmazás meghajtására a web3-as ökoszisztémában.
Az Ethereum, a Bitcointól eltérően, a Turing teljességet saját fejlesztésű programozási nyelve, a Solidity, és virtuális gépe, az EVM révén foglalja magába.
Ez a funkció lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy összetett okosszerződéseket és alkalmazásokat hozzanak létre és kezeljenek. Ezek az Ethereumot a DeFi és az NFT-k infrastrukturális platformjaként pozícionálja. A jelentés elismerte az Ethereum azon potenciálját is, hogy befolyását kiterjesztheti a decentralizált fizikai infrastruktúra-hálózatokra (DePin) is.
A lehetőségek ellenére az Ethereum számos gyakorlati kihívással néz szembe, többek között biztonsági sebezhetőséggel, a magas számítási igények miatti skálázhatósági problémákkal és jelentős energiafogyasztással.
Az Ethereum fejlesztői különböző megoldásokat vizsgálnak e kihívások kezelésére. A Proof of Stake (POS) konszenzus mechanizmus és a sharding technológia bevezetése az Ethereum 2.0 frissítésében a hálózati átbocsátóképesség és a fenntarthatóság növelését célozta. Emellett a fejlesztők olyan Layer 2-es megoldásokon dolgoznak, mint az oldalláncok és rollupok a skálázhatóság javítása érdekében.
Stabilcoinok és CBDC-k
A jelentés kiemelte a stabilcoinok kiemelkedő szerepét is a digitális valuták piaca és a való világ közötti szakadék áthidalásában. A stabilcoinok, amelyek értéküket olyan hagyományos eszközökhöz kötik, mint a fiatvaluták, stabilitást nyújtanak a volatilis kriptopiacon.
Az ICBC szerint a stabilcoinok megkönnyítik a zökkenőmentes tranzakciókat és megbízható értékmegőrzést biztosítanak. Így a mindennapi pénzügyi tevékenységek elengedhetetlen eszközeivé és hídjává válnak a digitális valuták globális pénzügyi rendszerbe való integrálásának.
Továbbá a CBDC-k jelentős innovációt jelentenek a modern monetáris rendszerben. A fiatvaluták digitalizálásával a központi bankok javíthatják a fizetési rendszerek hatékonyságát, csökkenthetik a tranzakciós költségeket és fokozhatják a monetáris politika hatékonyságát.
A jelentés szerint a CBDC-k egyszerűsíthetik a határokon átnyúló tranzakciókat, csökkenthetik a közvetítőkre való támaszkodást. Egyúttal nagyobb pénzügyi befogadást biztosíthatnak azáltal, hogy a banki szolgáltatásokkal nem rendelkező lakosság számára hozzáférést biztosítanak a digitális pénzügyi szolgáltatásokhoz.
Azt is megjegyezték, hogy a CBDC-infrastruktúra fejlesztése és megvalósítása a siker és a széles körű elterjedés biztosítása érdekében alaposan mérlegelni kell a személyes adatok védelmét, a biztonságot és a szabályozási vonatkozásokat.
A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy bár az egyes digitális valuták fejlesztési elképzelései eltérőek, mindegyikük célja a pénzügyi integráció, a biztonság és a fizetési hatékonyság növelése. A digitális valuták további fejlődése során a fejlesztőknek és a politikai döntéshozóknak a fenntarthatóság, a biztonság és a hatékonyság közötti egyensúlyra kell összpontosítaniuk.