Nagy csapás az olcsó kriptobányászathoz helyet keresőknek
A dél-amerikai kontinens mindig is kifejezetten támogató hely volt a kriptoszektor számára. Ennek tükrében volt most váratlan az a döntés, amellyel a paraguayi törvényhozók elutasítottak egy olyan törvényjavaslatot, amely adózási keretrendszert és energia-költségplafont határozott volna meg a kriptobányászok számára. Egy hosszabb ideig tartó vita után december ötödikén a paraguayi törvényhozás elutasította a kriptobányászati szabályozó keretrendszert létrehozó törvényt.
A paraguayi kriptotörvény bányászati Kánaánt csinált volna az amúgy is kriptobarát országból
A mostani elutasítás legfontosabb következménye az, hogy a bányászok nem biztos, hogy könnyen ki tudják használni az elérhető olcsó energiát. A törvényjavaslatot egyébként még az év korábbi szakaszában elfogadták ugyan, de az elnök, Mario Abdo Benitez megvétózta. A vétóját a törvényhozás alsóháza ugyan elutasította, de most magát a javaslatot is. A támogatók mindössze 36 szavazatot tudtak begyűjteni, pedig 41 kellett volna, hogy elfogadják. Benitez elnök egyébként nem a támogatók között van, még korábban azt nyilatkozta, hogy szerinte a bitcoin túl sok energiába kerül és nem éri meg az országnak a bányászat. Ettől függetlenül azért a bitcoin bányászat Mekkája az ország, köszönhetően a rendkívül olcsó és nagy mennyiségben elérhető energiának.
Még a Bitfarmsnak is van itt egy bányászati központja, öt éves szerződéssel 10MW energiára. Tehát ha valaki le tudott szerződni jó feltételek mellett, azt igazából nem befolyásolja a jelenlegi döntés. Az elutasítás legvalószínűbb oka az volt, hogy a hálózatot üzemeltető Ande szerint a hálózat nem bírná el a növekvő terhelést. Sőt, a cég a bányászoknak értékesített energia árának 60%-os emelését javasolta. Az olcsó energiával rendelkező országokban ez a kérdés folyamatosan jelen van, Kína például energiából kifejezetten jól áll, de azok az erők kerültek többsége, akik szerint veszélybe kerül a bitcoin bányászat miatt az energiabiztonság, így tiltották be a tevékenységet. A közel-keleti országokban is hasonló viták zajlanak. Hiszen Magyarországgal ellentétben egyes országokban szinte ingyen van az energia. De Argentínában vagy éppen Panamában is komoly egyeztetések zajlanak a kriptobányászat szabályozási kérdéseiről.