Mi történik itt? WhatsApp üzeneteik miatt tartóztatták le a szülőket

2025 januárjában hat rendőr jelent meg a kétgyermekes Maxie Allen és Rosalind Levine otthonánál, akiket zaklatás és rosszindulatú kommunikáció gyanújával tartóztattak le kislányuk szeme láttára.
Az angliai Borehamwoodban élő szülők kilencéves epilepsziával küzdő lányuk, Sascha iskolájával kapcsolatban fejezték ki aggályaikat, pontosabban a Cowley Hill Általános Iskola új igazgatójának kinevezési folyamatával kapcsolatban. Kritikus megjegyzéseiket a szülői WhatsApp-csoportban osztották meg, valamint több e-mailt is küldtek az iskolának. Az iskola hivatalos közleménye szerint a szülők nagy mennyiségű online üzenete és nyilvános bejegyzése zaklató jellegű volt és megterhelte a közösséget, ezért a rendőrséghez fordultak.
„Hat rendőrt láttam ott állni” – kezdte az anyuka – „az első gondolatom az volt, hogy a lányunk, Sascha meghalt. Volt két autó és egy rendőrségi furgon. Nem tudtam másra gondolni. Francesca a sarokban kuporgott, rettegett”.
A párt 11 órán keresztül tartották őrizetben, és még azt sem árulták el nekik, hogy melyik üzenettel kapcsolatban folyik vizsgálat. Öt héttel később a rendőrség megszüntette az ügyet, mivel nem találtak elegendő bizonyítékot a vádak alátámasztására.
Mi áll az ügy mögött?
A bajok májusban kezdődtek, nem sokkal azután, hogy az iskola igazgatója nyugdíjba ment. Az apa, aki egykor iskolai kormányzóként dolgozott – tehát feltehetően ismeri az ilyen helyzeteket – megkérdezte, hogy mikor nyitják meg a felvételi eljárást.
Válaszul Jackie Spriggs, az igazgatótanács elnöke nyilvános figyelmeztetést adott ki a „rágalmazó” közösségi média-bejegyzések miatt, és fegyelmi eljárást helyezett kilátásba azokkal szemben, akik „diszharmóniát” merészelnek okozni.
A „rágalmazás” bűntette miatt Allen és Levine azonnal ki lett tiltva az iskola területéről. Ez azt jelentette, hogy nem volt szülői est, nem volt karácsonyi koncert, nem volt lehetőségük személyesen beszélni a lányuk, Sascha különleges igényeiről, aki epilepsziás és fogyatékkal élőnek van nyilvánítva.
A rendőrfőkapitányság később elismerte, hogy túlzás volt ennyi rendőrt kiküldeni
Andy Prophet, Hertfordshire rendőrfőkapitánya védelmébe vette az intézkedést, de elismerte, hogy a helyzetet diszkrétebben is lehetett volna kezelni. Hangsúlyozta, hogy a letartóztatások jogszerűek voltak, de utólag úgy véli, kevesebb egyenruhás rendőr részvételével is megoldható lett volna a helyzet.
„A rendőrök létszámára azért volt szükség” – mondta egy szóvivő – “hogy biztosítsák az elektronikus eszközöket és gondoskodjanak a helyszínen tartózkodó gyerekekről”.
Nem világos, hogy miért gondolták úgy, hogy a gyereknek jót tesz majd, ha a sarokban kuporogva, traumatizálva nézheti, ahogy hat rendőr veszi körbe a házat, és vezeti el bilincsben a szüleit.
Allen „disztópikusnak” nevezte az élményt. „Egyszerűen felfoghatatlan volt számomra, hogy a dolgok ide fajultak. Soha nem használtunk sértő vagy fenyegető kifejezéseket, még magánéletben sem, és mindig betartottuk a megfelelő eljárásokat.”
Az ügy rávilágít arra, hogy az Egyesült Királyságban a rendőrség milyen határokat szabhat a szólásszabadságnak. Bár a hatóságok zaklatásnak minősítették a szülők kritikáját, sokan úgy vélik, hogy ez egy túlkapás volt, amely félelmet kelthet más szülőkben is. A brit törvények szerint a „rosszindulatú kommunikáció” bűncselekmény lehet, ha valaki másokat szándékosan zaklat vagy megfélemlít online – de ebben az esetben kérdéses, hogy egy WhatsApp-csoportbeli vita valóban kimerítette-e ezt a kategóriát. Valamint a hat fős rendőri akció egy kétgyermekes család otthonában egyes vélemények szerint az erő demonstrációja volt, nem pedig megfelelő intézkedés.