Nagy a baj Németországban, iparágak dőlhetnek be az energiaválság miatt
A múlt hónapban Oroszország 60%-kal csökkentette az Északi Áramlaton át érkező földgáz mennyiségét egy állítólagos technikai probléma miatt. Az olcsó orosz gáztól nagymértékben függő német iparágaknak egekbe szökő energiaköltséggel kell szembenézniük, amely miatt sokakat a csőd veszélye fenyeget.
Yasmin Fahimi, a Német Szakszervezeti Szövetség vezetője a Bild am Sonntag című lapnak azt nyilatkozta: „Egész iparágakat fenyeget a csőd: az alumínium, az üveg, a vegyipar. Egy ilyen összeomlásnak borzalmas következményei lennének az egész gazdaságra és a németországi munkahelyekre.”
Robert Habeck gazdasági minisztert szombaton a Bloomberg idézte, aki szerint a kormány dolgozik a közműszolgáltatók és a vállalkozások, valamint a háztartások emelkedő energiaköltségeinek kezelésén. Hetekkel ezelőtt figyelmeztetett, hogy Németországnak fel kell készülnie a földgáz mennyiségének további csökkenésére.
Németország a közelmúltban indította el vészhelyzeti tervének „riasztási szakaszát” a hiány kezelésére, mivel Európa legnagyobb gazdaságában az energiaválság még messze nem ért véget.
Habeck az orosz gáz mennyiségének csökkenését és annak iparágakra gyakorolt káros hatásait a Lehman Brothers okozta válsághoz hasonlította.
George Saravelos, a Deutsche Bank vezető devizastratégája napokkal ezelőtt azt mondta az ügyfeleknek, hogy egyre jobban aggódik a kibontakozó németországi energiaválság miatt.
Saravelos rámutatott, hogy a Németországba irányuló földgáz csökkenése és az ennek következtében megugró villamosenergia-árak hatalmas problémákat okoznak a vállalatok és a közműszolgáltatók számára.
A múlt héten a legnagyobb pofont a német gáz- és áramszolgáltató Uniper kapta. A vállalat részvényei összeomlottak, mert Oroszországtól a korábbi gázmennyiség mindössze 40%-át kapta, a többit pedig a nyílt piacon kellett megvásárolni, ahol az árak az egekbe szöktek. Ez óriási terhet rótt a közműszolgáltatóra, napi 30 millió dolláros veszteséget generálva, ami éves szinten 11 milliárd dolláros veszteséget jelenthet.
Annak pedig egyre nagyobb a kockázata, hogy Európa egyáltalán nem kap gázt Oroszországtól.
Saravelos azt mondta az ügyfeleknek, hogy ha az ország földgáz ellátása az Északi Áramlaton keresztül nem normalizálódik a következő hetekben, az az energiaellátási zavarok kiszélesedéséhez vezet, amely nemcsak a gazdasági növekedést vetheti vissza, hanem kilőhet az infláció is.