Most már tényleg elindulnak a Mt. Gox kifizetések
Az elmúlt években már elég sokszor lehetett írni arról, hogy elindulnak végre a bedőlt japán kriptotőzsde, a Mt. Gox károsultai számára a kártérítések kifizetései. Most viszont a kriptotőzsde hitelezői kaptak egy levelet november 22-én, amelyben a felszámolásért felelős csődbiztos, Nobuaki Kobayashi megerősítette, hogy akinek a kártérítési kifizetése jóváhagyásra került, az idén elkezd majd készpénzkifizetéseket kapni majd. Konkrét dátum nincs a levélben, de Kobayashi szerint a fizetések idén kezdődnek még valamikor és egészen a jövő év végéig folytatódnak majd.
A Mt. Gox károsultak vajon valaha tényleg kapnak majd egyszer pénzt?
Viszont a rengeteg hitelező miatt, a többféle visszafizetési mód és feldolgozási idők miatt a visszafizetések pontos időpontját nem lehet megmondani. Fontos kiemelni, hogy a levélben csak készpénzes visszafizetésekről esik szó a Mt. Gox hitelezők számára. Azaz az az opció nincs megemlítve, hogy a hitelezők bitcoint kapnának. A MtGoxBalanceBot szerint, ami egy olyan X-fiók, amely amely az összes ismert tárcacímet monitorozza, amely a Mt. Gox csődbiztosa által kezelt, Nobuaki Kobayashi jelenleg 137 ezer 890 BTC felett rendelkezik. A fiók szerint még 3795 BTC van a biztos kezelésében, amelyek ismeretlen címen vannak jelenleg tárolva.
Még idén szeptemberben, a Mt. Gox meghosszabbította a visszafizetési határidőket a hitelezők számára 2024. október 31-ig, miután ezt a Tokiói Kerületi Bíróság jóváhagyta. De már nagyon régóta húzódik a folyamat. Tavaly októberben a Mt. Gox felszólította hitelezőit, hogy válasszanak fizetési módot idén januárig. A két fő hitelező, a MGIF és a Bitcoinica úgy döntött, hogy fiat pénz helyett bitcoint szeretne kapni. Azóta viszont megy a halasztgatás folyamatosan, aminek újabb állomása a mostani levél. A szeptemberi hosszabbítás időpontjában a Mt. Gox 142 ezer bitcoint, 143 ezer bitcoin casht és 69 milliárd japán jent kezelt.
A 2010-ben indult Mt. Gox volt a világ legnagyobb Bitcoin-tőzsdéje, amely 2013-ban a globális bitcoin-kereskedelem 70%-át bonyolította le. Alig négy évvel az indulása után azonban az Mt. Gox beszüntette az ügyfelek pénzkivételét egy nagyobb hackertámadás után. Ennek során a tőzsde állítólag 850 000 Bitcoint veszített el. Ezután felfüggesztette a kereskedést, majd később csődvédelmet kért. Júniusban az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DoJ) vádat emelt két orosz állampolgár ellen. Ők állítólag részt vettek az Mt. Gox hackelésében. Egy hivatalos sajtóközleményben bejelentette a DoJ, hogy a 43 éves Alexey Bilyuchenko és a 29 éves Aleksandr Verner körülbelül 647 000 Bitcoint lopott el.