Most akkor recesszió van vagy sem?

Miközben az Egyesült Államok gazdasága a recesszió szélén áll, a kriptovaluta piacok felpörögtek, és több mint 40 milliárd dollárral növelték a teljes kapitalizáció értékét a héten.

Bár az Egyesült Államok a héten jelentette be a második egymást követő negatív negyedéves GDP adatot, az ország vezetői szerint még nincs recesszió. Nézzük meg mit jelenthet ez a kriptovaluták számára.

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

Megtorpant a bitcoin dominanciája

Az elmúlt hét napban a teljes kriptovaluta piac jelentősen, 40 milliárd dollár értékben növelte teljes piaci kapitalizációját, mivel a kriptovaluták többsége zöldben zárta a hetet.

A Bitcoin dominanciája egy általánosan használt mutatószám, amely a BTC teljes piac részesedéséhez viszonyított arányát méri. Az elmúlt hét napban a Bitcoin dominanciája enyhén csökkent, ami azt jelenti, hogy a legnépszerűbb kriptovaluta hiába emelkedett 5% körül, a többi altcoin árfolyama még erre is rátett. Az ETH árfolyama például több, mint 10%-kal erősödött.

Annak ellenére, hogy a bitcoin az elmúlt napokban fellendülést mutatott, a kriptovaluta szektor még mindig nem biztos, hogy kikerült a vízből. A Whales Exchange Ratio nyomon követi a nagy összegek tőzsdékre történő be- és kiáramlását. A mutató pedig egyelőre nem fest túl jó képet.

Recesszió idén beáramlik a tőzsdékre a bitcoin

A mérőszám folyamatosan követi és megjeleníti a 10 legnagyobb tranzakció relatív méretét, ami a kriptopénz tőzsdékre áramlik. A bikapiacokon 2021 végéig ez az arány jellemzően 85% alatt maradt. Azaz ilyenkor az igazán nagy bálnák nem tartják a tőzsdéken az érméiket. Ezzel szemben azonban általában jóval meghaladja a 85 százalékot, amikor a medvék irányítják a piacot.

A CryptoQuant elemzőinek legfrissebb jelentése szerint a bálnák beutalási aránya most 0,925 fölé ugrott, ami több éves csúcs. Utoljára 2020 elején volt ilyen magas a mutató, nem sokkal azelőtt, hogy a bitcoin árfolyama hirtelen letört, és 6000 dollár alá süllyedt a COVID-19 válság idején.

Recesszió nincs és nem is lesz?

Érdekes módon ezen a héten jelentették a második, egymást követő negatív negyedéves GDP adatot, ami technikailag hozza a recesszió szokásos definícióját. Azonban az amerikai politikusok egyértelművé tették, hogy nem gondolják, hogy recesszióban lenne a gazdaság. A FED mindenesetre ismét megemelte a kamatokat, ezúttal 75 bázisponttal. Mivel az emelés valamivel a várt 100 bázispont alatt volt, az alapvetően rossz hírt a kriptovaluta piac jól fogadta.

Csökkenő ütemben, de ismét csökkent a GDP. Az idei első negyedévben, éves szinten 1,6%-kal csökkent az amerikai GDP, 2022 második negyedéve 0,9%-os visszaeséssel zárult. A Fed szerint ez azonban nem recesszió, szerinte éppen, hogy sikerült finoman landolni a zuhanás helyett. Biden is konkréten kijelentette, ő nem látja recesszióban az ország gazdaságát.

Az amerikai kincstári hozamok azonban emelkednek, mivel a piacok továbbra is az inflációs gondokra és a recesszió kockázatára összpontosítanak. Minden szem a Federal Reserve kétnapos politikai ülésére szegeződött, amely szerdán zárult. Ennek végén a központi bank végül 75 bázisponttal emelte a kamatot – ahogyan azt sokan várták. De emellett ezen a héten sor került egy csomó technológiai cég jelentésére és napvilágott láttak ugye a legfrissebb GDP-adatok is. A kriptovaluta piacok, mint minden kockázatos eszköz piac most, az Egyesült Államok költségvetéséből ki- és beáramló pénzmennyiséggel mozognak együtt. Ha van pénz kockázatos eszközökre, akkor a kriptopénz árfolyamok is nőnek.

SP500 és a FED kamatemelése

Érdekes megfigyelés, hogy a piacok szeretnek felfelé menni a FED kamatdöntő napjai után. Még akkor is (!), ha nehéz döntést hoznak. Powell most különösen ügyes a rossz hírek közlésében, hiszen a befektetők egyértelműen rosszabbra számítottak és most a döntés után érezhetően fellélegeztek.

Akár itt a recesszió, akár nincs, egy dolgot azonban biztosan el lehet mondani a gazdasági visszaesésekről. A recessziók termékeny talajt jelentenek az induló vállalkozások számára, amelyek a gazdaság egyik legnagyobb és legstabilabb értékteremtőjévé válnak később.

2008-ban a Fortune 500-as cégek több mint fele egy korábbi recesszió idején indult. Kevésbé változékony, biztosabb munkahelyeket is teremtettek, mint a tágabb értelemben vett gazdaság. Így feltehetően a mostani válság is kitermeli majd a kriptovaluta szektor legjobb cégeit.

Meglepő lenne azonban, ha az elemzők konkrét összefüggést tudnának bizonyítani a kriptovaluta árak és az egész világgazdaság értékesítése között az ország minden szektorát tekintve.

20% pluszban zárhatja a hónapot a bitcoin, de kérdés mire lesz ez elég

24 500 dolláros helyi csúcsot ért el a BTC/USD a héten, ami a legjobb árfolyam a június 13-án kezdődő hét óta.

Az ezt követő 23 000 dollárig tartó konszolidáció után a bikák második esélyt kaptak a kamatemelés és a GDP adatok után.

Bitcoin heti grafikonja

Néha azonban látni kell a nagyobb képet is. A Bitcoin árfolyama 2021 vége óta csökken. Az egyes kitörési kísérletek után rendre jönnek a korrekciós fázisok. Jelenleg, ha az árfolyam a heti grafikonon a 200 hetes mozgóátlag alá süllyed (~23 000 dollár), további visszaesésre lehet számítani. Felfelé egyelőre a legkritikusabb és legmeghatározóbb szinteken mindig erős ellenállásba ütköznek.

Figyelembe véve az említett árakciós mintákat, jó esély van arra, hogy a Bitcoin nem tudja fenntartani a magasabb árszintet. Azonban ha erre sor is kerül, valószínű ez lehet az utolsó létörés a végső kapitulációs esemény bekövetkezéséhez.

Altcoin hírek

Fizikai világba is beköltözik a Solana

Saját üzletet nyit a Solana New Yorkban. A Solana Spaces nevű új üzlet a Hudson Yardson található, és a Solana Foundationnel, a névadó blokkláncprojekt mögött álló szervezettel partnerségben valósul meg. A boltban megtudhatod, hogy hogyan működik a Solana, és hogy mi az a Web3. Ott helyben csinálnak neked egy tárcát és az első saját NFT-idet is létrehozhatod, sőt, az első on-chain tranzakcióidnál is segítenek.

Solana emelkedő háromszög

Solanának az eddigi többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült 44 dollár fölé törnie. Most, az árfolyam ismét visszatért erre a kulcsfontosságú ellenállási szintre, miután a tartós emelkedéssel maga mögött hagyta az erős támaszt jelentő 35 dollárt.

Az ár egy nagy emelkedő háromszöget is kialakított a grafikonon, és hamarosan a vége felé közeledik, ami egyre valószínűbbé teszi a kitörést. A kérdés az, hogy a SOL képes-e a kulcsfontosságú 44 dolláros ellenállást maga mögött hagyni. Ha igen, akkor az árfolyam akár 60 dollárig is eljuthat.

Bár ez a formáció igencsak optimizmusra ad okot, valójában a Solana lemaradt más kriptovalutákhoz, például az ETH árfolyammozgásához képest. Például míg az ETH egyre magasabb csúcsokat tudott elérni az utóbbi időben, a Solanának ezt nem sikerült teljesítenie. Ez pedig gyengeséget jelenthet hosszútávon. Ennek ellenére a háromszög feletti törés valószínűbbnek tűnik a jelenlegi piacon.


Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.

Az adás eheti vendége Csabai Csaba, az Inlock társalapítója és vezérigazgatója lesz, akivel Kata az elmúlt hetek-hónapok kriptós eseményeit elemzi ki. Legutóbb éppen a Terra összeomlásáról adott felvilágosítást a magyar kriptoközösségnek, azóta viszont rengeteg minden történt a kriptoökoszisztémában, amiről érdemes beszélni.

A BitcoinBázis most már két újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon és a TikTokon!