Mire számíthat a kriptoszektor a jelenlegi energiaválságban?
Abban valószínűleg senki nem vitázik, hogy jelenleg a világon, de főleg Európában soha nem látott energiakrízis bontakozott ki. Ennek okairól és hátteréről megoszlanak a vélemények, de az tény, hogy elég sok ország kénytelen komoly spórolásba kezdeni és mindenféle alternatívák után kutatni, hogy képes legyen működni a brutális energiaárak mellett. Számtalan árucikk ára is megugrott, ráadásul a gázzal kapcsolatos aggályok miatt minden alternatív forrás használata megugrott. A szénfogyasztás Európában 14%-kal nőtt tavaly és az idei év végére újabb 17% lehet majd a növekedés mértéke.
Az energiaválság hatása a bitcoin ökoszisztémára és a többi kriptovalutára
Az augusztusi megdöbbentő gázárcsúcshoz képest most már normalizálódott a helyzet valamelyest, de azért az elmúlt évtized gázáraihoz képest tízszeres a növekedés még így is. Bár sokan csak európai krízisről beszélnek, az Egyesült Államokban sem minden tökéletes. A friss adatok szerint az idei évben 28%-kal növekedni fog az amerikaiak átlagos üzemanyagköltsége. És a kriptoszektor is érintett többféle módon is. Hiszen ha a makrogazdasági környezet rossz, akkor kisebb a tőkeáramlás a digitális eszközök felé. Értelemszerűen ha pedig kevesebb a tőke, akkor kevesebb a tranzakció, a bányászok számára kisebbek a díjak és így tovább. Ezt pedig ha összerakjuk a növekvő energiárakkal, akkor egyértelműen látható, hogy miért népszerűbb napról-napra az Ethereum 2.0 proof-of-stake mechanizmusa is.
Ezt a nézetet amúgy szerte a kriptoszektorban osztják, azaz hogy a proof-of-work blokkláncok a leginkább érintettek a jelenlegi energiaválságban. Vannak radikális kritikusok is, akik szerint előbb-utóbb a proof-of-work mechanizmus meg is fog szűnni. Viszont ez csak egy oldala az érmének, a másik oldal pedig az, hogy a jelenlegi helyzetben a hiperinflációval, szankcióval, értéktelen pénzzel küzdő országokban óriási menekülési útvonal lehet a kripto. Visszakanyarodva az előbbi felütéshez, ha megnézünk cikkeket, tweeteket és posztokat, azt láthatjuk, hogy a többség szerint a bányászok vannak most a legnehezebb helyzetben. Sokan már megállás nélkül értékesítik coinjaikat a túlélés érdekében, ami csak nyomja lefelé az árakat. Mondhatjuk, hogy aki most túléli bányászként ezt a nehéz időszakot, azt nagyon komoly profit várja, hiszen elég sok szereplő húzza le most a rolót. Viszont az olcsó energiával bíró régiók nagy fellendülésre számíthatnak a bányászati cégek részéről. Ráadásul a globális gazdaság nagyon nehéz helyzete további embereket és államokat tolhat a bitcoin és a kriptovaluták felé.