Mire lenne képes a kriptó centralizált tőzsdék nélkül?
Az utóbbi időben bekövetkezett FTX összeomlása sokak számára kemény leckét nyújtott, és többekben olyan kérdés fogalmazódott meg, hogy milyen lenne a kriptó centralizált tőzsdék nélkül? Mi lenne, ha eltűnnének, és csak a DeFi maradna?
Elsősorban tekintsük az átlagos kriptotőzsdék alapvető elemeit, a szolgáltatásokat, amelyeket egy ilyen intézmény nyújtani képes.
Előszőr is lehetővé teszik, hogy az emberek egy adott kriptovalutát váltsanak át egy másikra a platformon, mindezt kedvező áron. Továbbá a digitális eszközök kereskedelme gyorsan, torlódások nélkül valósulnak meg. Azonban fontos megemlíteni, hogy voltak alkalmak, mikor ezek nem voltak zökkenőmentesek, ugyanis néhány leállást tapasztalhattunk.
Legfőképpen pedig könnyedén össze tudod kapcsolni a bankszámládat a kriptopiaccal, ami szintén megkönnyíti a kereskedelmet. Emellett a kriptóban nem jártas személyek számára egyszerű ezen tőzsdék használati felülete, ami ugyancsak előnyt jelent.
Nehéz év volt
Az utóbbi időszakot tekintve elmondható, hogy nehéz éve volt a kriptoiparnak. A nemrégiben történt legnagyobb hackertámadások közül néhányat a bridging szolgáltatásokon hajtottak végre. Említésre méltó a BadgerDAO Bitcoin DeFi protokoll hackertámadása, amely során 120 millió dollár értékű kriptovalutát tulajdonítottak el. Emellett ott van a Wormhole platformjáról 325 millió dollárnyi token ellopása a cross-chain hídján keresztül, és a PolyNetwork 611 millió dolláros vesztesége hasonló okokból is.
Azonban nem minden híd épül egyformán, így van remény arra, hogy előbb-utóbb egy robosztus kialakítás fog megszületni. A Hop Protocol egy ilyen példa erre, de ez az Ethereumra, a Gnosisra és a Layer-2 megoldásokra korlátozódik, vagy ott van a Synapse népszerű láncközi protokollja is. Ezek persze csak példák, és egy híd csak addig megbízható, ameddig támadást nem szenved el.
Mégis, jelenleg közel sem olyan egyszerű a nem kompatibilis eszközök cseréje a DeFi-nél, mint egy centralizált tőzsdén. És az emberek nagy részének ez továbbra is hatalmas probléma marad.
Változó trend
Előre láthatólag a Layer-2 megoldások kulcsszerepet fognak játszani a nem letétkezelői piacok kialakulásának elősegítésében. Jelenleg a gázdíjak rekordalacsonyak, de ne felejtsük el, hogy ez jelentősen megváltozhat mind egy bikapiac, mind pedig egy katasztrófa alkalmával.
Az alábbi képen azt láthatjuk, hogy a bikapiac elhalványultával a gázdíjak is csökkenek, de a Terra összeomlásának időpontját is láthatjuk.
Továbbá olyan értékeken keresztül mérve, mint például, hogy hány felhasználó tér át az Ethereumról ezekre a megoldásokra, és a tranzakciók számát figyelembe véve elmondható, hogy a Layer-2 elfogadása nagy ütemben zajlik.
Több mint 516 000 különböző címről van szó, amelyek a zkSync-hez vitték át pénzeszközeiket. A Dune Analytics adatai szerint a valaha volt legnagyobb mennyiség, amelyet az Ethereum és az Arbitrum között mozgattak 2,08 millió ETH volt.
Az alábbi grafikon kissé egyértelműbbé teszi ezt a tendenciát. Ha tavaly ilyenkor még szinte nem is léteztek Layer-2 megoldások, a felhasználók egyre több tranzakciót hajtanak végre az Optimism és az Arbitrum segítségével.
Minél kevesebb közvetítő
Az utolsó dolog, hogy a fenti műveletek bármelyikét megbízható közvetítő segítsége nélkül tudjuk elvégezni. A mai világban nagyon fontos szempontnak mondható, ugyanis az elmúlt időszak eseményeit figyelembe véve egy nagy kriptotőzsde is összeomolhat.
Vegyük példának az Uniswap legújabb fiat on-ramp fejlesztését. Mostantól, mikor a decentralizált tőzsdére látogatunk, választhatunk a banki átutalásos, bank- vagy hitelkártyával történő kriptovásárlási módok közül. Ezután a megvásárolt digitális eszközöket az általad választott nem letétkezelő tárcákba küldik, legyen az bármilyen típusú is.
A MoonPay által támogatott megoldás is szintén olyan Layer-2 hálózatokon érhető el, mint az Optimism és az Arbitrum, így közvetlenül át lehet lépni ezekre a gyorsabb rétegekre.