A minimális erőforrásigényű böngésző újra a palettán

Az internetes böngészők az elmúlt évtizedek alatt hatalmas változáson mentek keresztül. Az 1990-es évek könnyű, gyors HTML dokumentum-megjelenítőitől eljutottunk a mai, nagy teljesítményű erőforrásokat igénylő szoftverekig, amelyek komoly hardverigényekkel bírnak.
Ezzel szemben a Dillo – a minimális rendszererőforrásokat igénylő böngésző – még egy Intel 486-os processzoron is képes futni. A fejlesztés 2016-ban szinte teljesen megállt, miután a projekt motorjának fejlesztője elhunyt. Azonban a legutóbbi, 3.10-es verzióval – Rodrigo Arias Mallo vezetésével – a Dillo projekt újra lendületet vett.
A Dillo feltámadása
Bár a Dillo projekt leállása után számos fork keletkezett, ezek közül csak a Dillo+ aktív jelenleg, így a projekt újraindítása különösen üdvözlendő hír, mint ahogy az Atari rendszerekre történő portolása is. A Dillo funkciói között szerepel a Gopher, HTTP(S), Gemini és FTP protokollok támogatása kiegészítőkön keresztül. Támogatja a HTML 4.01-et és néhány HTML 5-ös, valamint a CSS 2.1 és néhány CSS 3 funkciót, természetesen Javascript nélkül.
Funkciók és támogatás
A mai Javascript-centrikus weben ez korlátozott hozzáférést jelenthet, de talán elősegíti a weboldalakat abban, hogy JavaScript nélküli alternatív lehetőséget biztosítsanak a Dillo felhasználói számára. A forráskód és a kiadások elérhetők a GitHubon, ahol a projekthez való hozzájárulásokat szívesen fogadják.
A Dillo webböngésző használata ideális választás lehet a régebbi vagy alacsony teljesítményre képes számítógépeken és beágyazott rendszereken. Kizárólag HTML/XHTML tartalmakat (CSS-stílusokkal) és képeket jelenít meg HTTP és HTTPS protokollokon keresztül, miközben a scripteket teljes mértékben figyelmen kívül hagyja. A Dillo egy szabadon elérhető szoftver, amelyet a GNU GPL-3.0 vagy későbbi verzió szerinti licenc védelmez.
Fejlesztési előzmények
Jorge Arellano Cid, chilei szoftvermérnök hozta létre a Dillo projektet 1999 végén, az első verziót 2000 decemberében adták ki. Fő célja az volt, hogy demokratizálja az információhoz való hozzáférést. Arellano Cid úgy vélte, senkinek sem kellene új számítógépet vásárolnia vagy szélessávú internetért fizetnie ahhoz, hogy élvezhesse a világháló nyújtotta előnyöket.
Jövőkép és várakozások
A Dillo fejlesztése kiemeli a technológiai innováció és az információhoz való hozzáférés fontosságát egyre bővülő digitális világunkban. A projekt jövője ígéretesnek tűnik, mivel továbbra is a könnyű hozzáférhetőség és a felhasználóbarát interfész lesz a fókuszban, különösen a régebbi technológiával rendelkező felhasználók számára.