Milyen összefüggés van a testi és szellemi teljesítőképességünk között?
Biztosan mindenki megtapasztalta már azt, hogy egy egyszerű megfázás is milyen komoly hatással van a szellemi teljesítőképességre. Az emberi test és az elme szorosan összekapcsolódik, így fontos annak megértése, hogy ezek hogyan támogatják egymást – és hogy mi hogyan segíthetünk ebben a folyamatban.
A fizikai aktivitás hatása az agyműködésre
Számos kutatás igazolta, hogy a rendszeres testmozgás a mentális egészségre, az egy működésére is hatással van. Sportolás közben javul a vérkeringés, ezáltal több oxigén és tápanyag jut az agyhoz, ami segíti a kognitív képességek működését, az összpontosítást és ezáltal a teljesítményt is. Egy intenzív edzés segít csökkenteni a szervezetünkben összegyűlt stresszt, így egyszerűbbé válik a mindennapos kihívásoknak való megfelelés is. A sportolás természetesen a testünket is karbantartja, így csökkenti az ízületi problémák megjelenésének esélyét és erősíti az izmokat – különösen, ha odafigyelünk arra, hogy étrendünk kiegyensúlyozott legyen és elegendő fehérje szerepeljen benne – ennek kiegészítéséhez akár a különböző fehérjeporok is jól jöhetnek.
Fizikai aktivitás során a szervezetünk endorfint termel, ami óriási segítséget jelent a hangulat javításában, a pozitív gondolkodásban, sőt, ez a hormon még a fájdalomérzetet is csökkentheti: ha jól érezzük magunkat a bőrünkben, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a szorongásos és depressziós tüneteket, jobban tudunk koncentrálni és a kihívásokkal is könnyebben megbirkózunk.
A jó hír pedig az, hogy tulajdonképpen mindegy milyen mozgásformát választunk: a futás, a biciklizés, a kajakozás, a hegymászás, a jóga vagy éppen a súlyzós edzés is segít a mentális frissesség fenntartásában, így bárhogy döntünk, sokat teszünk azért, hogy hosszú ideig jól teljesítsünk mind a munkában, mind a magánéletünkben.
A megfelelő táplálkozás szerepe
Egészségünk megőrzésének egyik kulcsfontosságú eleme a kiegyensúlyozott táplálkozás, hiszen ezzel számos súlyos, krónikus betegség előzhető meg. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a WHO adatai szerint a krónikus betegségek – szív- és érrendszeri problémák, rosszindulatú daganatok vagy a cukorbetegség – világszinten az összes haláleset 70 százalékáért felelősek. Az ilyen betegségek mind fiziológiailag, mind pszichológiailag komoly hatással vannak a mentális állapotunkra, ez pedig a gyógyulás esélyét is csökkentheti, így könnyen egy ördögi kör közepén találhatjuk magunkat.
Mivel a krónikus betegségek körülbelül háromnegyede valamilyen szinten köthető az egészségtelen étrendhez, a szervezetünkbe bevitt táplálékok jelentősége óriási.
Hogy néz ki egy ideális étrend?
Számos diéta létezik, melyek bizonyos betegségek, egészségügyi problémák esetén különösen ajánlottak, általánosságban azonban – az Egészségügyi Világszervezet ajánlása alapján – elmondható, hogy a makrotápanyagok fogyasztása az alábbiak szerint ideális. A zsír tegye ki a bevitt tápanyagok 15-30 százalékát azzal, hogy a telített zsírok fogyasztását érdemes minimalizálni. Az egészséges zsírok közé tartozik az avokádó, a lazac, az olívaolaj, a különböző diófélék vagy a chia mag, egy jó diétában tehát elsősorban ezek érvényesülnek.
A szénhidrátok az elfogyasztott tápanyagok 55-75 százalékát tegyék ki. A fogyókúrázók számára ez az adat sokkoló lehet, jó tudni azonban, hogy a szénhidrátokból nyerjük az energiát, így ha egész nap megfelelően szeretnénk funkcionálni, ezek nem maradhatnak ki a táplálkozásunkból. Részesítsük előnyben a lassú felszívódású szénhidrátokat, így a zöldségeket, gyümölcsöket, tejtermékeket, a zabpelyhet és a teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, melyeket elsősorban reggelire és ebédre fogyasszunk.
A fehérje aránya legyen 10-15 százalék: ide sorolhatjuk a fehér húsokat, a tojást vagy a hüvelyeseket. Intenzívebb testedzés esetén ez az arány növelhető, sőt, ilyenkor táplálékkiegészítők formájában is érdemes ezt a tápanyagot fogyasztani, hiszen a fehérje segít az izomépítésben és a regenerációban is.
Vigyázzunk magunkra!
A testi és szellemi teljesítőképességünk közötti szoros kapcsolat megléte kétségbevonhatatlan. Szerencsére elég néhány apró lépés, amit nevezhetünk akár életmódváltásnak is: maradjunk aktívak, figyeljünk az étkezésünkre és a stresszkezelésre és természetesen a rendszeres szűrővizsgálatokat se mulasszuk el, így életünk – és teljesítőképességünk – hosszú ideig kiegyensúlyozott maradhat.