Milyen lenne, ha blokkláncra vinnénk az ingatlan-nyilvántartást?
Számos olyan szegmens létezik, ahol a blokklánc-technológia alkalmazásával sikerült biztonságosabbá és egyszerűbbé tenni a különféle folyamatokat. Ennek ékes példái – a bitcoinon BTC Price kívül – az ellátási láncok vagy éppen az egészségügy.
Léteznek azonban olyan felhasználási módjai is a technológiának, amellyel a teljes közigazgatást meg lehetne reformálni. Ebben a cikkben azzal a gondolattal kalandozunk el, mi lenne, ha a teljes ingatlan-nyilvántartást egy engedélyezett blokkláncon tárolnánk és kezelnénk.
A digitális adattárolásban a legbevettebb eljárás a hagyományos adatbázisok használata. Ezek nagy hátránya elsősorban az a tény, hogy a tárolt adatokat bármikor meg lehet változtatni és visszamenőleg át lehet írni azokat. Igaz, léteznek olyan megoldások, amelyekkel ezek a lehetőségek letilthatók vagy nyomon követhetők, ez azonban sok esetben alapértelmezetten nincs így.
A blokklánc előnye ezzel szemben, hogy elsődleges prioritásként kezeli, hogy a benne tárolt adatok ne változhassanak meg – vagy ha meg is változnak (az arra jogosult személy akaratából), arról pontos feljegyzés történjen időbélyeggel és a változtatást végző személy azonosítójával.
A blokkláncról röviden
A blokklánc bizonyos időközönként létrejövő blokkok sorozatából áll. Minden egyes blokk tartalmazza az arra utaló információkat, hogy az adathalmazban mikor, ki és milyen változást eszközölt ki. A blokkban tárolt adatokat ezt követően hasheli, vagyis egy olyan karakterláncot hoz belőle létre, amelyből az eredeti adathalmaz nem fejthető vissza. Ezt a karakterláncot elhelyezi a következő blokkban, majd ebből a blokkból szintén egy hasht hoz létre úgy, hogy a hashfüggvény bemenete az előző blokk hashét is tartalmazza.
Ha az adathalmazban csak egyetlen karaktert is átírnak, a hash teljesen megváltozik, és ebből kifolyólag az összes, utána következő blokk hashe is. Ha a blokkláncot 3 számítógépen tároljuk, amelyek folyamatosan kapcsolatban állnak egymással, akkor egy megváltoztatott blockchain esetén a maradék 2 blokkláncnak ez a változás „feltűnik”, és mivel ők lesznek többségben, ezért a saját, helyes blokkláncukra javítják vissza a hibás blokkláncot – ez már az elosztott tárolás előnyeit kihasználva valósítható meg.
Túl bonyolult folyamatok
Ha az ingatlan-nyilvántartásban ingatlantulajdonosként változtatást kérvényezünk (pl. eladjuk azt, megvesszük esetleg örököljük), az kétségkívül egy hosszú, hivatalos és bürokratikus folyamat. Képzeljünk el azonban egy olyan világot, ahol az adásvétel egy kattintásra, biztonságosan, ügyvéd vagy közjegyző nélkül végrehajtható. A hagyatéki eljárás szintén automatikusan lezajlik az előre beállított paraméterek (digitális végrendelet) alapján.
Ha a teljes ingatlan-nyilvántartást blokkláncra szeretnénk vinni, akkor kezelhetnénk azokat akár egyfajta NFT-ként. Minden egyes ingatlant egy-egy NFT testesítene meg, amely tartalmazhatná azok helyrajzi számát, a települést, az ingatlan típusát, pontos elhelyezkedését stb.
Az egyes magánszemélyek saját tárcával rendelkeznének, az abban tárolt NFT-k pedig tulajdonjogot biztosítanának számukra az ingatlanhoz. A tárcákhoz való hozzáférést a földhivatal osztaná ki mindenki számára, már a megszületésekor, és az elosztott adatbázist, a blokkláncot is ők tárolnák.
Az egész rendszer akár egy alkalmazáson keresztül is hozzáférhető lenne, amelyben az NFT átutalásával magát a tulajdonjogot is átruházhatjuk a másik félre egyetlen pillanat alatt. Ebben akár az örököseinket is megadhatnánk a tárcacímük alapján, és azt, hogy milyen arányban örököljenek. Ez egy olyan okosszerződés is lehetne, amelyet a földhivatal hajt végre, miután megkapják a halotti bizonyítványt.
A rendszer tehát nem jelentené a földhivatal teljes kiiktatását, hiszen hibák itt is előfordulhatnak, amelyek jelen esetben sokak számára akár végzetes következményekkel is járhat. De azok leterheltsége határozottan csökkenne, és a lakosság kényelmi szintje is nagyban megnövekedhetne. Persze ez így nem valósítana meg teljes decentralizációt (vagyis az állam továbbra is megtehetné, hogy önkényesen átírja a benne található adatokat), azonban kétségkívül teret nyitna a teljesen decentralizált nyilvántartás felé történő eltolódásnak is.
Az Everlodge-nak már eszébe jutott
Az NFT-alapú ingatlanok gondolata egyébként nem új keletű. Bár nem közigazgatási megoldásról van szó, az ötlet az Everlodge nevű kriptovállalat fejében is megfogalmazódott már.
Az Everlodge elsősorban befektetési lehetőségként kínálnak ingatlanokat NFT formájában. Ennek lényege, hogy az adott token megvásárlásával az ingatlan által termelt haszonból a tulajdonosok tulajdonrészükkel arányosan részesülnek. Egy olyan frakcionális befektetésről van szó, amelynek köszönhetően nincs szükség magas kezdőtőkére, bárki – akár 100 dollárral is – ingatlanbefektetésbe kezdhet.
Az ő esetükben a NFT-vásárlás tehát szintén egyfajta tulajdonrész-vásárlást jelent, még ha az ingatlan valószínűleg hivatalosan nem is kerül a birtokunkba, lévén, hogy a földhivatal nem blokkláncalapon működik.
Az NFT-k megvásárlására az Everlodge-on ún. marketplace-en keresztül van lehetősége a felhasználóknak. Itt egyaránt vásárolhatunk és adhatunk el ingatlanokat. Fontos megjegyezni, hogy a projekt esetében luxusingatlanokról, nem pedig általános célú lakóházakról vagy lakásokról, földekről van szó.
A platform motorja az ELDG kriptovaluta, amely exkluzív lehetőségekhez biztosít hozzáférést a tulajdonosainak a tagsági programjukon keresztül. Az Ethereum ETH Price blokkláncán futó token jelenleg 0,023 dollárt ér előértékesítésének 6. fázisában. Ha hihetünk a weboldalukon fellelhető információknak, akkor már több mint 15 milliót sikerült eladniuk belőle.
***Figyelem! Fenti írásunk egy támogatott vendégtartalom. A BitcoinBázis szerkesztősége semmilyen formában nem vállal felelősséget a leírtakért és fokozott óvatosságra inti minden Olvasóját az extrém kockázatos kriptovaluta, CFD, token, metaverse, DeFi, play-to-earn és ICO/STO/SAFT befektetések kapcsán. Egyéni kutatás és az állítások alapos ellenőrzése maximálisan javasolt. Kereskedj, invesztálj és játssz felelősségteljesen.***