Milyen hatása lenne az Ethereum Legfelsőbb Bíróságnak a hálózatra?

A már nevében is tiszteletet parancsoló Ethereum Legfelsőbb Bíróság létrehozása mögött az az elképzelés áll, hogy ez segítene rendezni az okosszerződéses vitákat. A Matter Labs társalapítója, Alex Gluchowski javasolta a létrehozását, hogy így hierarchikus, blokkláncon működő igazságszolgáltatási rendszer jöjjön létre. Ez lenne a végső döntéshozó az Ethereum hálózatán. Gluchowski elképzelése kifejezetten merész. Mert ellentétben a már létező decentralizált igazságszolgáltatási platformokkal, mint a Kleros, az Ethereum Legfelsőbb Bíróság közvetlen integrációt tervez az Ethereum protokollokkal. A Kleros ezzel szemben egyfajta esküdtszék-választási mechanizmust alkalmaz a döntések meghozatalához.

Az Ethereum Legfelsőbb Bíróság jó elképzelés, de valószerűtlen a megvalósulása

Tehát az Ethereum Legfelsőbb Bírósága egy beágyazott irányítási rendszer lenne, amely a láncon futna és védett lenne a külső beavatkozással szemben. Gluchowski javaslata komoly vitát generált a kriptos közösség elkötelezett tagjai között. Mert az ötlet szerint egy olyan többszintű bírósági rendszer jönne létre, mint amilyet a mindennapi életünkben is ismerünk. Az Ethereum világában pedig minden protokollnak lenne egy saját bírósága. Ha viták merülnének fel, akkor jöhetnének a valós életből is ismert fellebbviteli bíróságok és legvégül az Ethereum Legfelsőbb Bírósága, amely végleges döntést tudna hozni. Minden egyes szakaszt egy külön egyedi okosszerződés szabályozna és hajtana végre, így maradna meg az Ethereum decentralizált struktúrájának integritása. A javaslattevő szerint a rendszer komoly plusz stabilitást adna az Ethereum hálózatának és elrettentő szerepe is lenne.

Példának okáért ezek a bíróságok segítenének csökkenteni a jól ismert 51%-os támadások esélyét és akár büntetéseket is kilátásba helyezhetnének. Természetesen ez még csak egy javaslat. Ahhoz, hogy ilyen bírósági rendszer legyen az Ethereum hálózatán, a közösség jelentős részének támogatása szükséges lesz. Ez pedig kifejezetten komoly kihívásnak ígérkezik a különféle érdekek miatt. Ráadásul egy ilyen rendszer plusz komplexitást és költséget jelentene, ráadásul nem is keveset. Maga Gluchowski is belátja egyébiránt, hogy a folyamat nagyon drága lenne, így szerinte csak kifejezetten extra esetekben kellene használni a rendszert. Amiért még kevésbé esélyes, hogy megvalósul a javaslat, az a tény, hogy már most is vannak meglévő decentralizált igazságszolgáltatási platformok, amelyek képesek kezelni az okosszerződésekhez kapcsolódó vitákat.