Milliárdokat hozhat havonta a nemzetállami szintű Bitcoin-befektetés
A nemzetállamok szintjén a Bitcoin-befektetések több stratégiai célt is szolgálhatnak. Mivel egyre több ország érdeklődik a kriptovaluták iránt gazdasági, geopolitikai és technológiai szempontból, a megmaradt Bitcoin-készletekért jelentős verseny folyhat a következő években. A gazdasági függetlenedés és az infláció elleni védelem mellett a kincstári tartalékok diverzifikálása is egy fontos szempont lehet a Bitcoin mellett.
David Bailey, a Bitcoin Magazine vezérigazgatója, felfedte a fejlődő országok Bitcoin-integrációját. A kriptovaluták növekvő népszerűsége és a globális pénzügyi rendszerben betöltött jelentőségük miatt olyan országok kedvencévé váltak, mint Salvador, Bhután, Venezuela vagy Grúzia.
Fejlődő országok és a Bitcoin-felhalmozás
Azáltal, hogy a Bitcoin egy decentralizált digitális eszköz, amely független a hagyományos pénzügyi rendszertől, a szankcióktól és a korlátozásoktól, olyan államok kedvenc eszköze lehet, mint Oroszország, Irán vagy több kisebb, fejlődő ország.
A Bitcoin maximális kínálata 21 millióra van korlátozva, így a deflációs eszköz elméletben védelmet nyújthat az inflációval szemben. Az olyan országok, mint Argentína, Venezuela vagy Törökország, magas inflációval küzdenek, így érdekeltek lehetnek abban, hogy Bitcoin-tartalékot tartsanak a gazdasági stabilitás megőrzése érdekében.
A Bitcoin felhalmozása mindemellett technológiai fejlődést és innovációs lehetőségeket kínál, amely a hosszú távú versenyelőnyt biztosíthatja az országok számára. Salvador például 2021-ben ezért tette fizetőeszközzé a Bitcoint, bízva abban, hogy az ország vonzó befektetési területté válik a külföldi vállalkozók számára is.
Az olyan nemzetállamok azonban, mint Svájc vagy Szingapúr, azért tartják a vezető digitális eszközt, hogy nemzeti tartalékukat diverzifikálják. Ezek az országok a növekedési potenciál mellett a hagyományos pénzügyektől való függőség csökkentését tűzték ki célul.
Bányászkezdeményezések és felvásárlás
Bailey az X-en kiemelte, hogy ezek a „színfalak mögötti” országok jelentős erőfeszítéseket tesznek arra, hogy a Bitcoint bármilyen módon bevezessék a gazdaságukba. Egyes országok olyan bányászati berendezéseket üzemeltetnek, aminek számítási teljesítménye meghaladja a 100 megawattot is akár.
Az örök optimista Bitcoin-maxi szerint ezek a kísérletezések ugródeszkát jelenthetnek a Bitcoin szélesebb körű elterjedésében. Ez potenciálisan nemzeti Bitcoin-tartalékok létrehozásához vezethet az állami vagyonalapokon vagy a központi bankokon keresztül. Bailey azt is megfigyelte, hogy a Bitcoin hétköznapi bevezetésének idővonala is megváltozott. Jóslata szerint ezek a nemzetállami beruházások havi szinten akár milliárdos mértéket is ölthetnek.
Bailey meglátásai szerint a Bitcoin a pénzügyi autonómia szimbólumává vált, és ezért a világ egyik legjobban teljesítő eszköze.
A világ legnagyobb Bitcoin-birtokos államai
A Bitcoin vonatkozásában olyan kiemelkedő országokról beszélhetünk, mint az Egyesült Államok, Kína és az Egyesült Királyság. Ugyanakkor nem szabad elmenni amellett, hogy a 2022-es orosz-ukrán háború óta Ukrajna is kiemelkedő Bitcoin-tulajdonossá vált.
A Bitcoin Treasuries adatai szerint az előbb említett országok rendelkeznek a legnagyobb Bitcoin-készletekkel a nemzetállamokat tekintve. A négy nagyot követi Bhután, akik megújuló energiaforrásaiknak köszönhetően hatalmas bányászkapacitással rendelkeznek és a már korábban említett Salvador. Venezuela és Argentína gazdasági instabilitása miatt, Finnország pedig kedvező éghajlati adottságai miatt szerepel a listán.
A legnagyobb országok összesen 2,5%-át birtokolják a jelenleg forgalomban lévő Bitcoinnak. Miután Németország értékesítette minden kriptovaluta-vagyonát, várhatóan már nem fognak visszatérni a legnagyobb tulajdonosok közé.