Mik azok a blokkjutalmak és ki kapja őket?
A blokkjutalmak a bányászok vagy stakerek által a blokkláncon végzett munkájukért kapott kriptopénzek egységét jelenti.
A blokkjutalom az újonnan generált digitális tokenek egy része, amelyet olyan felhasználóknak osztanak ki, akik segítenek a tranzakciók ellenőrzésében egy blokklánc protokollon. A tranzakciókat ellenőrző felhasználókat együttesen validátoroknak nevezik, de nevezhetik őket stakereknek vagy bányászoknak is – a blokklánc által használt konszenzusmechanizmustól függően (proof-of-stake, illetve proof-of-work).
Mire használják a blokkjutalmakat?
A protokolloknak ösztönzőket kell biztosítaniuk az önkéntes felhasználók számára, hogy új blokkokat fedezzenek fel a hálózat biztonsága és folyamatos működése érdekében. Mivel a bitcoin (BTC) és az összes többi kriptovaluta decentralizált – nem őrködik felette központi adminisztrátor – a blokkjutalmak szolgálnak elsődleges pénzügyi ösztönzőként az emberek számára, hogy részt vegyenek a hálózatban.
A blokkjutalmak kizárólagos kibocsátási rendszerként is szolgálnak az újonnan veretett érmék forgalomba hozatalához. Ezeket minden sikeres validátor (bányász vagy staker) kapja. Néha ezek a jutalmak fixek, vagyis minden alkalommal ugyanannyi érmét adnak blokkjutalomként, míg más esetekben a blokkjutalomként adott érmék száma idővel fokozatosan csökken.
A Bitcoin nagyjából négyévente, azaz 210 000 blokkonként megy keresztül egy ”felezésen”. Ez azt jelenti, hogy a bányászoknak adott blokkjutalom az élettartama alatt szisztematikusan megfeleződik. A legutóbbi, 2020. májusi felezés óta a sikeres bányászok 6,25 BTC-t kapnak minden egyes felfedezett blokkért, ami általában körülbelül 10 percet vesz igénybe.
Ezek a számok és a blokkjutalom ütemezése nagyban eltérnek a különböző projektek között.
A Bitcoin blokkjutalmai a protokoll 2009-es indulása óta háromszor feleződtek. A feleződés addig folytatódik, amíg a forgalomban lévő érmék száma el nem éri a 21 millió érme maximális kínálatát. Ezt követően nem lesz több blokkjutalom és nem kerül több új érme a forgalomba.
Blokkjutalmak és tranzakciós díjak
Fontos megjegyezni a blokkjutalmak és a tranzakciós díjak közötti különbséget is. Egy bitcoin bányász például mind a blokkjutalmakat, mind az új blokkba bevont tranzakciókhoz kapcsolódó díjakat megkapja. Ezek teljesen különállóak, és ha egyszer minden bitcoint kibányásznak, akkor várhatóan a bányászok kizárólag a tranzakciós díjakra fognak támaszkodni működésük fenntartásához.
Végül, a blokkjutalmak nem mindig ugyanazokban a tokenekben vannak kifejezve, amelyekkel a blokkláncon tranzakciót hajtanak végre. A stabilcoinok gyakori példa erre. A fiat valutával szembeni stabil árfolyam fenntartása érdekében ezek a protokollok gondosan ellenőrzik a tokenek kínálatát. Ezért gyakran más natív tokenekkel jutalmazzák a bányászokat. A Terra hálózat például a bányászokat a szabadon lebegő LUNA tokenjével jutalmazza, nem pedig TerraUSD-vel.