Miért titkolózunk? – Öt fontos kulcspont a kongresszusi UFO-meghallgatáson
Egy kétpárti képviselőcsoport a héten kongresszusi meghallgatást tartott az azonosítatlan anomális jelenségekről (UAP), ahol tanúk tettek vallomást az amerikai légteret érő lehetséges nemzetbiztonsági fenyegetésekről.
A „Unidentified Anomalous Phenomena: Exposing the Truth” című meghallgatást Nancy Mace (R-SC) vezetésével a Képviselőház Felügyeleti Bizottsága szervezte. Az eseményen többek között részt vett Luis Elizondo, a Védelmi Minisztérium korábbi tisztviselője, Michael Gold, a NASA volt űrpolitikai és partnerségi igazgatóhelyettese, Michael Shellenberger újságíró és Tim Gallaudet, nyugalmazott amerikai haditengerészeti admirális.
A csoport az UAP-ok iránti kongresszusi érdeklődést, a NASA lehetséges szerepét, az állítólagos járművek eredetét és a Pentagon dokumentumai körüli titkolózást tárgyalta. Íme az öt legfontosabb tanulság a meghallgatásról.
1. Kétpárti érdeklődés a kongresszusban
A kongresszusi UAP-csoport tagjai – köztük Nancy Mace, Tim Burchett (R-Tenn.), Andy Ogles (R-Tenn.), Anna Paulina (R-Fla.), Eric Burlison (R-Mo.) és Jared Moskowitz (D-Fla.) – november 13-án más képviselők társaságában vitatták meg a témát egy több mint kétórás meghallgatáson.
Mace aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az amerikai kormány olyan UAP-anyagokat tart vissza, amelyek az 1940-es évek óta rendelkezésére állnak. Szerinte a kongresszusnak és a közvéleménynek jogában áll tudni, mire költötték az adófizetők pénzét, még akkor is, ha ezek az eredmények zsákutcának bizonyulnak. „Miért költünk pénzt olyan dolgokra, amelyek nem léteznek? Ha pedig léteznek, akkor miért titkoljuk el őket?” – tette fel a kérdést.
Andy Ogles szerint az UAP-ok közül néhány akár ellenséges külföldi technológia is lehet. „Egyértelmű, hogy valami létezik. A kérdés az, hogy ez a miénk, másé vagy földönkívüli eredetű?” – mondta. A Pentagon Anomália Feloldási Irodája (All-Domain Anomaly Resolution Office) több száz észlelést tart számon, amelyek „szokatlan repülési jellemzőket vagy teljesítményeket” mutatnak, de nem azonosítottak vagy kategorizáltak – tette hozzá Robert Garcia (D-Calif.).
2. Luis Elizondo vallomása
Luis Elizondo, aki 2017-ben központi szerepet játszott az amerikai UFO-program történetének feltárásában, ismét hangsúlyozta: néhány UAP olyan fejlett technológiát képvisel, amelyet sem az Egyesült Államok, sem más kormány nem gyártott. Szerinte mind az Egyesült Államoknak, mind más országoknak vannak ilyen technológiák a birtokában.
„Úgy vélem, egy több évtizede zajló titkos fegyverkezési verseny közepén vagyunk, amelyet félreirányított adófizetői pénzek finanszíroznak, és amelyet elzárnak választott képviselőink és felügyeleti szerveink elől” – jelentette ki Elizondo.
Elizondo korábban azt állította, hogy ő vezette a Pentagon 2009-es UFO-programját (ez az Advanced Aerospace Weapons System Application Program, később az AATIP néven ismert). A Pentagon szerint azonban az AATIP hivatalosan 2012-ben megszűnt.
3. A NASA szerepe az UAP-jelentésekben
Michael Gold, a NASA egykori tisztviselője szerint a kereskedelmi légitársaságok pilótái számára hivatalos adatbázist kellene létrehozni, amelybe bejelenthetik az UAP-észleléseket. Gold szerint a NASA Légiközlekedési Biztonsági Jelentési Rendszere (ASRS) megfelelő alapot nyújthat ehhez. Az ASRS 47 év alatt közel kétmillió jelentést gyűjtött össze, és Gold szerint ez „tökéletes eszköz lenne az UAP-adatok összegyűjtésére, amelyeket aztán a NASA nyilvánosan megoszthatna.”
4. Földönkívüliek, drónok vagy valami más?
Az idei UAP-meghallgatás kevésbé spekulált a nem emberi intelligenciákról, de a téma mégis előkerült. Mace megkérdezte Elizondót, hogy az amerikai kormány UAP-programjai valóban az idegen technológiák visszafejtésére irányulnak-e. Elizondo megerősítette, hogy ez a cél. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a repülési jellemzők elemzése érdekli jobban, mint az eredetükre vonatkozó találgatások.
5. A Pentagon és az UFO-k
A meghallgatáson résztvevők egyetértettek abban, hogy a Pentagon túltitkosítja az UAP-észlelésekhez kapcsolódó dokumentumokat. Ezeket gyakran „szigorúan titkos” kategóriába sorolják, így nem vonatkozik rájuk az információszabadságról szóló törvény (FOIA).
Elizondo szerint ez részben hidegháborús örökség lehet, de előfordulhat, hogy a Pentagon egyszerűen nem akarja felfedni, milyen problémákkal áll szemben – például külföldi behatolásokkal az amerikai légtérbe. A túlzott titkolózás aláássa a közbizalmat, figyelmeztetett John Greenewald Jr., a The Black Vault online adatbázis létrehozója.