Miért kellene mindenkinek elolvasnia az 1984-et?

Ha egy kicsit is érdekel a magánélet védelme, a szuverenitás és a szabadság, George Orwell 1984 című művének tanulságai aktuálisabbak, mint valaha.

Annak ellenére, hogy 1949-ben, a második világháború végén jelent meg, George Orwell 1984 című fiktív regénye ma is ugyanolyan aktuális, mint 74 évvel ezelőtt.

A könyv a fiktív Óceánia államban játszódik, ahol egy disztópikus jövő vette át a társadalom feletti hatalmat. Az ország vezetője, a Nagy Testvér folyamatosan szemmel tartja a polgárokat, és gondoskodik arról, hogy azok pontosan úgy gondolkodjanak, cselekedjenek és beszéljenek, ahogyan a hatalom akarja.

A Párt által irányított Óceánia népe nem rendelkezik semmiféle szabadsággal, sem a gondolkodásuk, sem a beszédük, sem a cselekedeteik terén.

Társadalmunk jelenlegi állapotában, az adatgyűjtéssel és minden online tevékenység megfigyelésével nem állunk túl messze azoktól a problémáktól, amelyekkel a fikciós műben szereplők szembesülnek. A bitcoin erejében azonban még reménykedhetünk.

A totalitarizmus hatalma

A totalitarizmus egy olyan politikai rendszer, amelyet teljes egészében az állam irányít, és a polgároknak nincs más feladata, mint hogy csendben maradjon, bólogasson és jól viselkedjen. A Párt, a regényben uralkodó rendszer szerint az egyéneket ellenőrizni, hogy biztosan betöltik-e a Párt által rájuk bízott szerepüket.

Más szóval, a munkásosztályban élők minden döntését, legyen az bármilyen kicsi vagy jelentéktelen, a Párt által elérni kívánt célnak megfelelően kell meghozni. A regényben az egyik ilyen eszmény az, hogy olyan világot teremtenek, ahol az individualizmusnak nincs szerepe, és aki ezt az eszményt megszegi vagy nem engedelmeskedik neki, azt ki kell iktatni – a szó szoros értelmében.

A főszereplő, Winston Smith az Igazság Minisztériumában úgy teljesíti feladatát, hogy a dacos egyéneket kitörli a történelemkönyvekből, és nemlétezővé teszi őket a múltban, a jelenben és a jövőben.

Óceánia totalitárius kormánya a Telescreen segítségével az egyének minden mozdulatát figyeli, a kormányzó rendszer mögött álló agyak ellenőrizni és manipulálni tudják, hogyan kell viselkedniük az állampolgároknak. A regényben ábrázolt állandó megfigyelés és a magánélet elvesztése drámain hasonlít a kormányok és vállalatok által végzett adatgyűjtéssel kapcsolatos jelenlegi aggodalmakra. Bármit teszünk az interneten, akár beleegyezünk, akár nem, nyomon követik és elemzik az adatgyűjtés álcája alatt. Személyes adatainkat piackutatás céljából is elemzik, és látszólag arra használják, hogy célzottabb hirdetésekkel segítsenek minket.

De vajon mennyire hasznos ez az adatgyűjtés az átlagember számára?

Manipuláció és dezinformálás

A regény előrehaladtával láthatjuk a nagy adatmanipuláció káros hatásait. Csakúgy, mint most. A közösségi médiaplatformokat, amelyekhez a világ lakosságának 60,49%-a fér hozzá, összeesküvés-elméletek és félrevezető információk terjesztésére használják különböző technikák, köztük deep fake alkalmazásával. Ez pedig erősen befolyásolja a közvéleményt, és hozzájárul egy gyakran torzított alternatív valóság megteremtéséhez. Aki viszont másképp gondolkodik, azonnal őrültnek titulálják, ahogyan azt Orwell 1984 című művében teszik.

A független gondolkodás elnyomására és az esztelen információfogyasztásra mutat rá a mű. Az Orwell által ábrázolt kettős gondolkodás két ellentétes eszmét mutat be igazságként. Például a Párt szlogenje a béke, ami valójában háború. A szabadság a rabszolgaság. A tudatlanság az erő.

A véleménynyilvánítás szabadságáról szóló modern vitákban is egyre inkább az ellentétes gondolatminták elnyomását látjuk. Szólásszabadságot emlegetnek, miközben ész nélkül megy a cenzúra.

Hogy elkerüljük ezt a kettős gondolkodásmódot, meg kell őriznünk a gondolatszabadságot, és fenn kell tartanunk egy biztonságos teret az ötletek és érzések kifejezésére és megvitatására, függetlenül attól, hogy azok beleillenek-e egy adott kormány vagy állam narratívájába vagy sem.

Az ellenállás ereje

Miközben a könyv főszereplője, Smith belső küzdelmeit vívja a gondolkodás szabadsága körül, és azt teszi, amit akar, egyre összehangoltabb erőfeszítést látunk az ő részéről, hogy megtagadja a párttól azt, amit akar: az államnak való engedelmességet.

Bár lázadásának elfojtása miatt sosem éri el teljesen a vágyott szabadságot, mégis van tanulság a tetteiből. Megmutatja az egyéni ellenállás erejét, és azt, hogy ez milyen kihatással lehet a közvetlen közösségre. Napjainkban érdemes emlékeztetni magunkat arra, hogy minden egyes embernek megvan a hatalma arra, hogy változtasson – a saját és a körülötte élők életén.

A társadalmi mozgalmak és a széles körű tiltakozások, amelyek a közösségi médiaplatformokon keresztül még nagyobb teret nyernek, példák arra, hogyan foghatnak össze a polgárok, hogy megvédjék jogaikat és harcoljanak az igazságtalanságok ellen. Ahogy Orwell mondta: „Az egyetemes csalás idején az igazság kimondása forradalmi tett”.

Mi a helyzet a bitcoinnal?

Azok az emberek, akik képesek pénzt cserélni és tranzakciókat bonyolítani központi bank nélkül, nem kötelesek engedelmeskedni vagy teljesen alárendelni magukat annak a félnek, amelyik a pénzt irányítja.

Ez azt eredményezi, hogy a kormány elveszíti hatalmának egy részét, mivel a pénznyomtatás vagy pénzteremtés égető szükségessége megszűnik.

Orwell 1984 című művének témái és figyelmeztetései ma is aktuálisak – talán még inkább. A totalitarizmus és az információtorzítás veszélyeitől kezdve a szólás- és gondolatszabadság elnyomásáig a regény még mindig sok tanulsággal szolgálhat a mai társadalomban.

Az államhatalom nem akarja, hogy tudjuk, jogunk van harcolni a pénzügyi szabadságért. Újabbnál újabb korlátozásokat és szabályokat vezetnek be a kriptovalutákkal folytatott tranzakciókra is, lásd az európai MiCa-t.

Orwell regénye azonban emlékeztet bennünket a szabadság, a magánélet és az elnyomással szembeni ellenállás fontosságára. Segít megérteni, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie társadalmunknak, és hogyan tudunk együtt dolgozni egy igazságosabb és felvilágosultabb jövő megteremtésén.

És talán, de csak talán, a bitcoin segíthet elérni azt a szabad és igazságos világot, amelyet mindannyian megérdemlünk.