Miért érdemes az energiaiparban elkezdeni a decentralizációt?
A jelenleg is tartó medvepiac közepette a kriptoiparnak vissza kell szereznie az emberek bizalmát, és meg kell mutatnia, hogy milyen potenciál is lakozik benne. Ennek bizonyításaként beszéljünk egy kicsit a decentralizáció fontosságáról, különösképpen az energiaiparban.
A DeFi egy igazságosabb pénzügyi rendszer lehetőségét hordozza magában. Az általa kínált magas hozamokat azonban a kriptohitel felvétele és nyújtása iránti igény hajtotta. Ez viszont attól függött, hogy a mögöttes tokenpiacokon vannak-e arbitrázs lehetőségek. Ahogy a kirptovaluták gyors megtérülésére vonatkozó várakozások csökkennek, az ezeken a piacokon levő aktivitás is alábbhagy. Ezzel pedig az arbitrázsőrök visszavonulnak és a hozamfarmolás is csökken.
Ezt észben tartva nagy kihívást találunk, hogy olyan valós felhasználási lehetőségeket keressünk, amelyek tartós, értelmes eredményeket hoznak, és amelyeken a DeFi hozamai fenntarthatók.
Azonban a kérdés az, hogy honnan is kezdjük mindezt? Előszőr is kiindulópontunk lehet a nem pénzügyi piacok beazonosítása, amelyek centralizált jellege egyértelműen kárt okoz. Másrészt fontos megemlíteni, hogy az ilyen piacok decentralizálása nem fog feltétlenül felhasználási lehetőséget biztosítani a blokkláncok és kriptovaluták számára, de a mellettük szóló érvek erősödnek ezáltal.
Az iparág, amelyben a központosítás hatalmas problémát tud okozni, és ahol a társadalomra háruló költségek egyre csak nőnek és nőnek nem más, mint az energiaipar.
A központosított energia
Értelmezzük előszőr az olaj- és földgázpiacokon bekövetkezett közelmúltbeli zavarok hatását. Abban az időben élünk, mikor a világunk annyira függ az olaj kínálatában bekövetkezett változásoktól, hogy az ebből keletkező áringadozások meghatározhatják a világgazdaság egészét. Ez a piac erősen centralizáltnak mondható, mivel a világ nyersolajkészleteinek nagy része néhány állam területén található. A többi állam számára ez függőséghez, szűk keresztmetszethez és politikai sebezhetőséghez vezethet.
Vegyük például az orosz-ukrán háború kezdetét. Oroszország exportjára szinte azonnal szankciókat vetettek ki, aminek következtében a West Texas Intermediate nyersolaj ára 40%-kal emelkedett. Ez a benzin és más kőolajszármazékok árát az egekbe repítette, és ami a Fed kamatemeléseivel együtt felgyorsította a világ recesszióba való menetelét.
Hasonlóképpen az európai országok függősége az orosz földgáztól nagy problémákat okoz, mivel az Oroszországból származó földgáz 700%-kal emelkedett tavaly óta. Emiatt az Európai Unió folyamatosan olyan alternatívákat keres, amelyekkel a jövőbeli hasonló problémákat el tudják majd kerülni.
A jelenleg is zajló háború mellett az energiaipar további jelentős sebezhetőségeket is tapasztalhatott már. Említsük meg a tavalyi év folyamán történt Colonial Pipeline leállását. A 60 millió embert ellátó üzemanyagvezeték-hálózat hackerek áldozata lett, akik váltságdíjat követeltek a vállalattól a rendszer visszaállításáért cserébe.
Ezekkel szemben a megújuló energiaforrások nem járnak ilyen nagymértékű függéssel, helyi forrásból vannak ellátva, és széles skálán működhetnek, ezért sebezhetőségük jóval kisebb lehetőséggel jár.
Itt jön a képbe a kriptó
Az energiarendszer decentralizálása nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezzel együtt decentralizált monetáris rendszerre vagy blokklánc-alapú tranzakciós és adatrögzítő rendszerre is szükségünk van. De a kriptó természetes módon illeszkedik az ilyen struktúrákba, és az évek során emberek módokat találtak arra hogyan lehetnek hasznosak számunkra.
Kezdjük azzal, hogy a napenergiát, a geotermikus energiát és a szélenergiát a világ számos pontján szeretnénk elterjeszteni. Eközben azzal a problémával szembesülhetünk, hogy sok helyen nem férnek hozzá a telepítés finanszírozásához szükséges hagyományos források egyikéhez sem. Egy megoldás lehet, hogy ezekre a helyekre bitcoin bányászokat hívunk meg, hogy ők vállalják a projektfejlesztéshez szükséges költségeket. Az olyan vállalatok, mint a Griid, élen járnak a megújuló energiaforrások terveinek fejlesztőivel és a bányászokkal való kapcsolatépítésben, és ezzel a probléma meg is van oldva.
Másrészt az olyan intelligens chipek, mint például az ausztrál székhelyű Sunifiedéi, napelemekbe ágyazhatók adatok generálásához, amelyek egy blokklánc környezetben átalakíthatók kereskedésre alkalmas digitális eszközökké. Az ilyen típusú DeFi módszereket olyan intézményi befektetők használhatják majd, akik környezetvédelmi és társadalmi megbízásaiknak szeretnének eleget tenni. Ennek folyamán elősegíthetik a szén-dioxid-semleges eszközök likvid piacait, amelynek során az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez tervezett milliárdokat spórolhatjuk meg.
Még mindig több millió ember hisz abban, hogy a kriptó a pozitív változások egyik elengedhetetlen eszköze lehet. Bár a kriptotél sokak számára elbizonytalanodást jelentett, ne adjuk fel ilyen könnyen. Inkább használjuk fel a rendelkezésre álló időt arra, hogy a kriptóban rejlő lehetőségeket megmutassuk.