A Microsoft nagy bajba kerülhet az Európai Unióban a hamis hírek miatt
Az EU arra figyelmeztet, hogy a Microsoft Bingje deepfake tartalmak és az álhírek miatt vizsgálatokkal nézhet szembe.
Brüsszel azt gyanítja, hogy a technológiai óriás megsértette a tartalom-moderálási törvényt.
A Microsoft EU-s törvényeket sérthetett meg
A Microsoft Bing-je egy lehetséges Európai Uniós vizsgálat előtt áll. A vizsgálat azt próbálja feltérképezni, hogy miként korlátozzák a mesterséges intelligenciájához kapcsolódó fenyegetéseket. Beleértve a hamis információkat és a deepfake tartalmak virális terjedését is.
Az Európai Bizottság pénteken közölte, hogy a Microsoft mesterséges intelligencia-képgenerátora és chatbotja félretájékoztatással megsértette az Európai Unió tartalom-moderálási rendeletét, amely digitális szolgáltatásokról szóló törvény része (DSA).
Bár hivatalos vizsgálat még nem indult, az EU vezetői szerint a keresőmotor valószínűleg nem tartotta be az új mesterségesintelligencia-funkciókhoz kapcsolódó kockázatok felmérésére és a korlátozására vonatkozó követelményeket. Ilyen kockázatok közé tartoznak az úgynevezett hallucinációk – amikor egy mesterséges intelligencia eszköz hamis információkat hoz létre. De ide tartozik minden hamis, félrevezető fotó készítése és terjesztése. Emellett a szolgáltatások automatizált manipulálása is, amelyek megtéveszthetik az európai szavazókat.
A Bizottság pénteken arra utasította a céget, hogy május 27-ig küldjön további belső dokumentumokat és adatokat az AI képgenerátora és chatbotja által jelentett lehetséges kockázatokról. Korábban ugyanis ezt nem tette meg a cég – közölte az uniós ügyvezető. A Bizottság szerint a Microsoft a márciusi kérést követően nem adott elegendő információt a Bing generatív mesterséges intelligencia funkcióihoz kapcsolódó „specifikus kockázatokról„. Ideértve a chatbotot, a Copilotot és a szövegből képet készítő Image Creatort.
A Binget az Európai Bizottság felügyeli, hiszen a kerestőmotornak több mint 45 millió felhasználója van az EU területén is. A DSA be nem tartása pedig a vállalat globális bevételének 6 százalékáig terjedő pénzbírságot vonhat maga után.
„Teljes mértékben együttműködünk az Európai Bizottsággal az önkéntes információnyújtás részeként, és továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy válaszoljunk kérdéseikre. Célunk a digitális biztonság és a DSA-nak való megfelelés.” – mondta a Microsoft szóvivője.