100 napja lépett érvénybe a MiCA, mutatjuk mely vállalatok kapták meg az engedélyt

A MiCA bevezetése óta eltelt 100 nap alatt mindössze 26 vállalatnak sikerült megfelelnie az Európai Unió rendeletének.
A kriptoipar mondhatni felfordult, mióta bevezetésre került az Európai Unió új szabályozása, a Markets in Crypto-Assets, jól ismert nevén – a MiCA. A rendeletnek való megfelelés nagy küzdelem a kriptós cégek számára. Cikkünkben most megmutatjuk, hogy melyek azok a vállalatok, amelyeknek sikerült megszerezni az engedélyt.
Április 14-én a Circle ügyvezetője, Patrick Hansen az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) adataira hivatkozva arról számolt be, hogy mindössze 11 stabilcoin-kibocsátó és 15 kripto-eszköz-szolgáltató (CASP) kapott engedélyt.
Mi az EMT kibocsátó, és mi a CASP?
Az EMT kibocsátók (Electronic Money Token Issuer) olyan entitások, amelyek elektronikus pénzt bocsátanak ki, amely fiat pénzhez van kötve és digitális eszközként funkcionál – ilyenek a stabilcoinok.
A CASP-ok (Crypto-Asset Service Provider) olyan szolgáltatók, akik különböző kriptoeszközökkel kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtanak (pl. kereskedés, tárolás, átváltás). Ide tartoznak a kriptotőzsdék, kriptováltók, stb.
Ahogyan a listán is láthatjuk, a kriptoeszköz-szolgáltatók (CASP) közül mindössze 15 kapott engedélyt a MiCA keretében. Számukra ezzel lehetővé vált a kereskedés, a letétkezelés, és az átváltás szolgáltatásainak nyújtása. A legtöbb engedéllyel rendelkező CASP tekintetében Németország vezet (6), majd őt követi Málta (5).
Érdekes, hogy néhány korábban engedélyt kapott cég, például a MoonPay és a Hidden Road ma már nem szerepel a nyilvántartásban. Ez utalhat a státuszukban bekövetkezett változásokra vagy a folyamatban lévő szabályozási felülvizsgálatra – kvázi nem elég, ha egy cég egyszer megszerzi az engedélyt, hanem a szabályokat folyamatosan szigorúan be is kell tartania.
A MiCA hatása az európai kriptopiacra
A MiCA rendelete 2024. december 30-án lépett hatályba, és azóta kötelező érvényű az EU 27 tagállamában. A szabályozás bevezetése jelentős kihívások elé állította a kriptovaluta iparágat. Rengeteg vállalat még mindig nem rendelkezik a szükséges engedélyekkel, ami korlátozza tevékenységüket az EU-ban. Néhányan közülük úgy döntöttek, hogy elhagyják az EU piacát, vagy más, kedvezőbb joghatóságokba helyezik át tevékenységüket.
Azonban vannak cégek – például az USDC-t kibocsátó Circle – akik előnyt kovácsolhatnak a MiCA-ból. A Circle ugyanis, mint „örökmásodik” legnagyobb stabilcoin-kibocsátó, a Tetherrel ellentétben megkapta az engedélyt. Ez segíthet növelni a Circle stabilcoinja iránti bizalmat, mivel az EU befektetői és intézményi szereplői gyakran preferálják a szabályozott eszközöket.
Az engedély megszerzése azért is fontos, mert a főbb kriptotőzsdék, köztük a Binance, a Kraken, vagy a Coinbase is törölték azokat a tokeneket, amelyek nem támogatottak a MiCA által.