Mi jön az Ethereum ETF után?
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) nemrég hagyta jóvá a spot Ethereum ETF-ek első mérföldkövét. A kérdés most már az, mi jöhet az Ethereum ETF után? Hiszen ezeknek a termékeknek a bevezetése jelentős következményekkel járhat a piacokon. Nem csak amiatt, mert spot Bitcoin ETF-ek voltak a leggyorsabban növekvő ETF-ek, így az Ethereum ETF-ek is jó eséllyel indulnak, hanem azért, mert ez további hatással lehet a többi altcoinra is.
Viszont, most megtörtént az Ethereum ETF elméletbeli jóváhagyása, akkor miért nem vagyunk már mind most gazdagok?
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Hétfőn este teljesen felrázta a piacot a Bloomberg Intelligence elemzői által közölt bejegyzés, melyben Eric Balchunas és James Seyffart arról írnak, hogy 25%-ról 75%-ra nőtt az első amerikai spot Ethereum ETF jóváhagyásának az esélye. Majd a szerda esti órákban az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete jóváhagyta a kérelmezett spot Ethereum ETF-ekre vonatkozó kérelmeket. Ez a jóváhagyás azonban a 19b-4 nyomtatványokra vonatkozik, melyek elengedhetetlenek az alapok létrehozásához. A kereskedés tényleges megkezdéséhez viszont az S-1 űrlapok jóváhagyása is szükséges, mely hetekbe, vagy akár hónapokba is telhet. Az első altcoin-ETF azonban jelentős áttörést jelent a kripto-ökoszisztémán belül. A 2023-ban kérelmezett befektetési termék mögött olyan cégek álltak, mint a VanEck, az ARK, a Grayscale, az Invesco Galaxy, a Fidelity, a BlackRock és a Franklin Templeton.
Az amerikai képviselőház hétfőn olyan jogszabályt fogadott el, amely régóta várt jogi egyértelműséget teremthet a kriptoeszközök besorolására, nyilvántartására és letéti kezelésére vonatkozóan. A “Pénzügyi innováció és Technológia a 21. században (FIT21)” néven futó törvényjavaslatot a republikánusok szinte egyhangúlag támogatták. Az amerikai képviselőház megszavazta azt is, hogy az amerikai jegybank (FED) ne bocsáthasson ki központi banki digitális valutát (CBDC). A republikánus Tom Emmer által beterjesztett javaslat célja megakadályozni a központi bankot egy digitális dollár létrehozásában.
A Nexo felhasználók a banki átutalási díjak jelentős emelését hirdető e-mailre ébredtek a héten. A felhasználók kiborultak, hiszen a díjak emelése azonnal hatályba is lépett. Egyes esetekben pedig olyan magasra sikerült belőni azokat, hogy vannak felhasználók akiknek egyszerűen már nem éri meg lekötni a pénzt a Nexonál emiatt.
Az Arkham blokklánc-elemző cég jelentése azt sugallta, hogy a Bybit kriptovaluta-tőzsde fizetésképtelenné válhat, ami komoly aggodalmat váltott ki a kriptovaluta befektetők körében. Később azonban bár kiderült, hogy tévedés történt, addigra már kisebb pánik alakult ki a piacon.
Ethereum ETF után jöhet a többi altcoin ETF?
Az Ether ETH Price árfolyama alig mozdult annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban a spot Ether tőzsdén kereskedett alapok (ETF) mérföldkőnek számítanak az eszköz életében. Az Ether 3,4%-ot esett közvetlenül a hír megjelenése előtt, és röviddel a megjelenése után 5%-kal tért magához. A mozgás hiánya azt az elképzelést tükrözi, hogy mindenki, aki meg akarta venni a jóváhagyás hírt, már megtette.
Az Ether ugyanis már 29%-ot emelkedett az elmúlt héten, miután az elemzők azt sugallták, hogy a SEC az ETF jóváhagyása felé hajlik.
Emlékeztetőül januárban a Bitcoin árfolyam 15%-ot esett, miután január 10-én jóváhagyták a spot Bitcoin ETF-ek kereskedését. Ezután pedig 30 napba telt, mire az árfolyam 30%-kal emelkedett a 51 ezer dolláros mélypontról.
A SEC implicit jóváhagyásának más fontos vonatkozásai is vannak. A SEC jóváhagyásával együtt kifejezetten azt is kimondja, ezek árualapú terméknek minősülnek, ezért nem fogják értékpapírként kezelni a jövőben – mondta a Bloomberg ETF elemzője, James Seyffart.
„Az ETH egy árucikk, még a jelenlegi tulajdonságaival együtt is. Ez azt jelenti, hogy *SOK* más projektre extrapolálhatjuk ezt a definíciót, hogy mely elemek számítanak az értékpapír kategorizálásakor. Ma valószínűleg sok minden egyértelműen árucikké vált, még ha ezt még nem is tudják.”
Maga az Ether tehát nem minősül értékpapírnak azonban a staking tulajdonsággal rendelkező ETH még értékpapír lehet a jövőben a SEC szerint. Ezenkívül egy pénzügyre szakosodott ügyvéd azt is megjegyezte, hogy a SEC nem erősítette meg jóváhagyásával az Ether értékpapír státuszát, hanem, teljesen kikerülte a kérdést. Ez pedig nyitva hagyja a kérdést a jövőre vonatkozóan.
A BTC árfolyam mozgása most 2017 elejére hasonlít
A Bitcoin grafikon elemzése során a kereskedők gyakran fedeznek fel hasonlóságokat a jelenlegi bikaciklus és az elmúlt időszakok – nevezetesen a két legutóbbi: 2016-17 és 2020-21 időszak között.
A 2024-es évben már a blokkjutalom felezése előtt új történelmi csúcsot produkált a korábbi ciklusok során erre csak a felezés után került sor. Azonban még mindig rengeteg adat utal arra, hogy a Bitcoin legmeredekebb emelkedése még mindig előttünk állhat.
Egy elemző most az RSI mutatót hozta fel fő támogató elemként ebben az elméletben.
Az RSI rögzíti, hogy adott szinten milyen mértékben vásároltak vagy értékesítettek egy eszközt. A heti időkeretben a BTC/USD pár pedig izgalmas képet fest.
„A bitcoin hihetetlenül hasonlít a 2017 elején látottakra” – foglalta össze Jelle az X-en.
A mellékelt diagram összehasonlítja a BTC/USD teljesítményét: a 2017-es 20 000 dolláros csúcshoz vezető utat a 2023 januárjától máig tartó utazással.
Ma, akárcsak hét évvel ezelőtt, az RSI csökken, miközben az árfolyam a korábbi csúcsok felé egyre gyorsul.
„Rejtett bikapiaci divergencia és hullámzó piacokon alakul ki a korábbi rekord árfolyam körül. Ez egy fontos lehetőség a fő kitörés előtt” – magyarázta az elemző.
Jelle szerint, ha megtörténik a kitörés az 75 ezer dollárig hajthatja első körben az árfolyamot.
A korábbi adatokat nézve a Bitcoin árfolyam hajlamos élénken felfelé ívelni, amikor az RSI a már túlvásárolt zónában 70 pont felett áll. Az ilyen értékek akár hosszú ideig is elhúzódhatnak, mielőtt a BTC árfolyam emelkedése már fenntarthatatlanná válik.
A BTC/USD jelenleg azonban is túl közel mozog a 60 000 dolláros ellenálláshoz, így van még arra is esély, hogy még alacsonyabb szinteket tesztelhet majd vissza az árfolyam.
A bitcoin konszolidácó még bőven elhúzódhat, ha a tartományon belül marad a Bitcoin ára. Így a sávon belül haladva a 60 ezer dollár és a 70 ezer dollár közötti Bitcoin árfolyam is teljesen normális piaci viselkedést mutat. Valójában most a sáv szélét kell figyelni, hogy ott mi zajlik.
A Bitcoin dominanciája az Ethereum ETF után lecsökkent
Az Ethereum ETF után a két legnagyobb kriptovaluta közötti dinamika egyre jobban érdekli a piaci szereplőket.
A népszerű kereskedő, Daan Crypto úgy látja, hogy az Ethereum ETF-ek elindítása után a Bitcoin részesedése a teljes kriptopiaci kapitalizációból jelentősen megkérdőjelezhető.
A Bitcoin dominancia körülbelül 1,5 éve emelkedő tendenciát mutat, és ha van valami, ami megfordíthatná ezt a tendenciát, az az ETH vezető szerepe lenne egy jóváhagyott Ethereum ETF után. A kulcs szintek most 52% és 48%-nál húzódnak.
Az emelkedő trend kockázatát más kereskedők is megjegyezték, mivel úgy vélik, hogy ez egy teljes körű altcoin szezon előjátéka lehet.
A bitcoin dominanciája április közepén elérte az 57%-ot, közvetlenül a felezés előtt – ez volt a legmagasabb szint az elmúlt két év során.
Ha leesik, milyen mélyre esik a Bitcoin árfolyam?
A népszerű Skew kereskedő azt vizsgálta, hogy milyen alacsony lehet a BTC visszahúzódása a vevők beavatkozása előtt.
A kezdeti azonnali kereslet 66 000 – 65 000 dollár körül már megjelenik. A reakció ezeken a szinteken kulcsfontosságú lehet az eladási megbízások felszívódásának elemzéséhez.
Skew hozzátette, hogy a heti árfolyam mozgást az azonnali tőzsdék vezérlik, kiemelve a Binance-t és a legnagyobb amerikai kereskedési platformot, a Coinbase-t.