Átverés volt a Pump.fun airdropja, de mit tud a Solana-indítópult?
![Átverés volt a Pump.fun airdropja, de mit tud a Solana-indítópult?, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2025/02/0bbbe8440b05668934979a586fa80909.jpg)
A Pump.fun egy 2024 januárjában indított platform, mely leegyszerűsíti a Solana-alapú mémcoinok létrehozását. A pillanatok alatt elindítható projektek folyamata a kezdetektől fogva biztonságos és átlátható, a felhasználóknak pedig nem kell jelentős összegeket kiadniuk erre, ahogyan azt korábban az Ethereum hálózatán tették.
A Solana-alapú mémcoin-indítópult kapcsán most, mint kiderült, hamisan bejelentették, hogy érkezik saját tokenje, amit a felhasználók nyilvános előértékesítés útján szerezhetnek majd meg. A későbbiekben várhatóan a historikus kereskedési volumen alapján különböző airdropokra is lehet majd számítani. Ezeket később a platform társalapítója megcáfolta.
Mi az a Pump.fun?
A Pump.fun platformját bő egy éve indították el a Solana hálózatán azzal a céllal, hogy a korábban költséges és lassú mémcoin-létrehozásokat leegyszerűsítse és hatékonyabbá tegye. Az oldalnak is köszönhetően többek között 2024 tavaszán soha nem látott mémcoin-őrületnek lehettünk szemtanúi, melynek kapcsán olyan projektek jelentek meg, mint a dogwifhat (WIF), vagy később a Peanut the Squiller (PNUT) és a Fartcoin (FARTCOIN).
Napjainkra a Pump.fun ökoszisztémája elérte a 4 milliárd dollárt, a kereskedési volumenje pedig olykor eléri a több milliárd dolláros heti forgalmat is. A platform jelenlegi rekordját a Solaxy-nak (SOLX) köszönheti. A Solana-ökoszisztéma második rétegű skálázási megoldása néhány napja 18 millió dolláros értékesítést ért el, a platform pedig február első hetében 3,3 milliárd dolláros kereskedési volument produkált, mellyel néhány decentralizált tőzsdét is maga mögé utasított.
A platform funkcióit tekintve a tokenek létrehozására néhány lépésben lehetőség van, csak egy nevet, egy tickert és egy képet kell hozzá megadni. Az oldalhoz való csatlakozáshoz elég egy Solana-kompatibilis tárca (például Phantum vagy Solflare), majd a kereskedelem megindul egy előre meghatározott matematikai függvény, egy úgynevezett „bonding curve” alapján. Minden elvégzett tranzakció után a platform 1%-os díjat számít fel.
Érkezik a Pump.fun saját kriptovalutája
Mostanában bevett gyakorlat lett, hogy a kriptovaluta-projektek saját tokennel jelentkeznek, melyeket általában a legnépszerűbb marketingeszközzel, vagyis airdroppal, kívánnak a felhasználók számára eljuttatni. Egyes információk szerint a Pump.fun tokenekből az airdropon túl nyilvános értékesítésen keresztül is lehet majd részesedni, melyet egy holland aukciós modellen keresztül kívánnak majd elindítani.
A historikus kereskedési tevékenység szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy a felhasználók minél nagyobb airdropra tegyenek szert. Az elmúlt időszakban ugyanis nem kevés, akár százmillió dolláros piaci kapitalizációt meghaladó mémcoin-projektek kerültek a piacra – néhány pont a Pump.fun jóvoltából.
A legnagyobb Pump.fun projektek
A CoinGecko adatai szerint jelenleg a Fartcoin a legnagyobb projekt, amit a Solana-protokollon indítottak el a maga 540 millió dolláros piaci kapitalizációjával. 2024 utolsó negyedévében az örökbe fogadott, majd elaltatott mókus története rázta meg a kriptovaluta-közösséget, azonban a Peanut the Squirrel jelentős értékvesztésen ment keresztül. A PNUT piaci kapitalizációja már csak 175 millió dollár.
Érdemes még kiemelni a VINE-t, ami 30%-ot vesztett egy hét alatt az értékéből, vagy a FWOG-ot, ami 0,065 dolláron érhető el, azonban az influencerek egyik kedvenc projektjének számít.
Bár fontos megjegyezni, hogy a Pump.fun innovatív lehetőséget kínál a mémcoinok létrehozására és kereskedésére, volatilitásuk óriási, a narratíva spekulatív jellege miatt pedig óriási kockázatokkal jár. Ez azonban nem vesz el semmit a platform érdemeiből, amikre az elmúlt egy éves működésük alapján joggal lehetnek büszkék.
A platform alapítója cáfol mindent
Az X-en villámgyorsan terjedő híreket követően néhány órával az álhír után megjelent a Pump.fun egyik alapítója, Alon, aki megerősítette, a hírek hamisan terjednek.
Alon bejegyzésében kitért arra, hogy érdemes vigyázni a Pump.fun potenciális airdropjával, hiszen jelenleg nincs tervben a felhasználók ilyen típusú megjutalmazása.