Mi a különbség a Play-to-Earn és Move-to-Earn játékok között?

A Play-to-Earn és Move-to-Earn játékok egyre nagyobb teret hódítanak maguknak, így eljött az ideje, hogy áttekintsük a közöttük lévő különbségeket. Az alábbi információk tudatában mindenki eldöntheti majd saját kénye-kedve szerint, hogy melyik típus testhezálóbb számára. 

Amellett, hogy remek szórakozási lehetőséget nyújtanak, még pénzjutalomban is részesítik a jól teljesítő felhasználókat. A piac ki is használja az egyre növekvő keresletet, hiszen folyamatosan jelennek meg az újabbnál újabb játékok.

Play-to-Earn játékok

A Play-to-Earn (P2E) kriptojátékok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy játékbeli vagyontárgyakat gyűjtsenek, amelyeket be tudnak váltani kriptovalutákra.

A P2E elve a GameFi ököszisztéma viszonylag friss bővítménye. Általánosságban a fogyasztók online játszanak appokon vagy weboldalakon keresztül – ilyen például a Minecraft vagy a Roblox is. A blokklánc technológia használatával azonban a fejlesztők képesek a kellemeset összekötni a hasznossal. Míg korábban a játékosok mindössze szórakozás vagy kikapcsolódás okán foglalkoztak ezekkel a szolgáltatásokkal, most már pénzt is tudnak keresni ezen tevékenységükkel. Ehhez csupán annyi szükségeltetik, hogy egy adott blokkláncon folyjon a játék, ezáltal a felhasználók különböző tokenekhez és NFT-khez juthatnak.

Jelen pillanatban a legfelkapottabb játékok a szektorban az Axie Infinity, az Aavegotchi és a Sandbox.

Move-to-Earn játékok

A Move-to-Earn (M2E) játékok ötvözik a mozgás, a játszás és a kriptovaluták hármasát egy szolgáltatáson belül.

A M2E a koronavírus-járvány idején robbant be a köztudatba, amikor is szinte mindenki otthon ült és ideje nagy részét egy képernyő előtt töltötte. Abból kifolyólag, hogy a rendszeres testmozgás elengedhetetlen egészségünk megőrzése érdekében, az efféle játékok rendkívül népszerűek lettek. A kriptojutalmak arra ösztönözték a felhasználókat, hogy aktívak legyenek és pénzt keressenek egyidejűleg.

Nincs kizárva az sem, hogy évek múltával a GameFi átalakul majd FittnessFi-vé a benne rejlő potenciál kiaknázásával. A pandémia rávilágított arra, hogy az emberek számára mennyire fontos is az egészségük, ami miatt hajlandóak efféle programokat is kipróbálni.

Számtalan Move-to-Earn játék közül választhatunk manapság, azonban a legközkedveltebbek a Sweatcoin, a STEPN és a MetaGym.

Miben különböznek?

A Play-to-Earn és Move-to-Earn játékok alapvetően ugyanarra az elgondolásra épülnek, ellenben a jutalmazási rendszerük és a bevételi modelljük merőben különbözik.

Play-to-Earn és Move-to-Earn különbségek

A P2E elsődleges célja pillanatnyilag az, hogy feltörekvő trendből kiforrott koncepcióvá váljon. A gaming ipar felettébb izgalmas, arról viszont nem szabad megfeledkezni, hogy a játékosok számára minduntalan a lazítás, a közösség és természetesen maguk a játékok a legfontosabbak – a bevételi modell kevésbé lényeges számukra.

A M2E szempontjából ez éppen fordítva van, hiszen pénzjutalom arra motiválja a felhasználókat, hogy játék közben ne csak egy helyben üljenek, hanem mozogjanak is. Ugyanakkor, a szolgáltatás még gyerekcipőben jár ahhoz, hogy pontosan megállapítsuk mivé is fogja majd kinőni magát a jövőben.

Ez a cikk is érdekelhet: Újabb népszerű videójáték lépett a play-to-earn térbe