Metamask használata kezdőknek: útmutató a használatához

Kezdőknek szóló útmutató cikkünkben a MetaMask wallet vagy tárca használata lesz terítéken. Lépésről-lépésre elmagyarázzuk miként tudsz egy Metamask tárcát létrehozni, milyen kriptovaluta érméket és tokeneket tudsz benne tárolni, hogyan tartsd benne biztonságban a digitális vagyonod és miként tudsz vele tranzakciókat kezdeményezni, illetve fogadni. Kezdjük is az elején!

Mi az a MetaMask wallet?

A MetaMask egy ingyenesen letölthető kriptotárca szoftver, amelyet a felhasználók a kriptovilágban való pénzügyi interakciókra tudnak használni. Lehetővé teszi a kriptoeszközök vásárlását, eladását és kereskedelmét az Ethereum blokkláncon, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy valódi pénztárca lehetővé teszi a valós világban a tárgyak megvásárlását.

2016-ban adta ki a ConsenSys fejlesztőcég, ami a világ legnagyobb Ethereum-fejlesztő cége. Elsősorban a decentralizált alkalmazásokhoz (dappok) való hozzáférés egyszerűsítésére szolgáló eszközként szolgált, de azóta jócskán kibővült a felhasználási területeinek listája. A MetaMaskon lehetséges:

  • Ether (ETH), az Ethereum fő tokenjének megvásárlása, fogadása, küldése és cseréje (avagy swapolása)
  • Nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) vásárlása, fogadása, küldése és swapja az NFT piactereken
  • Ethereum dappokhoz csatlakozni, mint egyedi felhasználó azonosító szolgál
  • Összekötni más kriptotárcákkal
  • Blokklánc-alapú játékokkal játszani
  • Más blokklánc hálózatokhoz, mint például a BNB Smart Chainhez és teszthálózatokhoz hozzáférés

A MetaMask ingyenesen használható, és bővítményként telepíthető az internetes böngészőkre, Google Chrome-ra, Firefoxra, Brave-re, Operára és az Edge-re, vagy okostelefonos alkalmazásként letölthető iOS és Android rendszerekre egyaránt. 2023-ban több mint 21 millió aktív havi felhasználójával a MetaMask az egyik legnépszerűbb kriptopénz tárca.

A továbbiakban  áttekintjük a MetaMask használatának néhány alapját, beleértve a tárca létrehozását, az utalások végrehajtását és a biztonságos használat módját.

Hogyan működik a MetaMask kriptotárca?

Az Ethereum egy decentralizált blokklánc hálózat, amely az adatok tárolására és az okosszerződéseknek nevezett számítógépes programok futtatására épül. Azok a felhasználók, akik ezeket az okosszerződéseket futtatják a számítógépükön vagy gépükön, etherben jegyzett jutalmat kapnak.

Az Ethereum hálózathoz csatlakozó, tranzakciókat feldolgozó és más felhasználókkal adatokat megosztó számítógépet Ethereum hálózati csomópontnak nevezzük. Az Ethereum által működtetett dappok, például a kriptopénz tőzsdék, az Axie Infinity-hez hasonló játékok, a digitális művek megosztása és sok minden más, szintén okosszerződéseken keresztül futnak.

Sokaknak nehézséget okoz a dappokkal és a blokkláncon lévő tokenekkel kapcsolatos számos lépés kezelése, és pontosan ezeket a lépéseket könnyíti meg a felhasználok számára a MetaMask wallet. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy úgy használhassanak dappokat, hogy az okosszerződéseket nem a saját számítógépükön, hanem egy Infura nevű csomóponton keresztül futtatják. A MetaMask rendelkezik az összes szükséges eszközzel a dapp interakciók kezeléséhez. A MetaMasknak tehát lényegében három elsődleges felhasználási területe van:

Kriptók tárolása

A MetaMask Ethereum tárcaként működik, amely lehetővé teszi az ETH, ERC-20 és ERC-721 standardú tokenek egy helyen történő tárolását. Több tárcacímet is létre tud hozni.

A felhasználóknak nagyobb ellenőrzést biztosít a privát adataik felett, mivel csak egy nyilvános és egy privát kulcsot generál a böngészőben vagy a mobilos alkalmazásban. Az előbbi olyan, mint egy e-mail cím, amely nyilvánosan megosztható, hogy kriptovalutát, tokent fogadj, míg az utóbbi olyan, mint egy jelszó, amelyet senkivel se szabad megosztani.

Tokenek cseréje (swap)

A kereskedési funkció segítségével a MetaMask felhasználói könnyedén végezhetnek peer-to-peer (P2P) tokencserét. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megkerüljék a harmadik fél letétkezelők vagy közvetítő platformok szükségességét. Emellett adatokat gyűjt különböző decentralizált tőzsdei (DEX) aggregátoroktól, egyedi DEX-ektől és professzionális tokenár-jegyzőktől.

Ezáltal a MetaMask felhasználók garantáltan a lehető legalacsonyabb árat kapják, miközben egyidejűleg csökkentik a szükséges lépések számát.

Hozzáférés a dappokhoz

A felhasználók könnyen és közvetlenül hozzáférhetnek különböző blokklánc-alapú szolgáltatásokhoz, beleértve a decentralizált pénzügyi (DeFi) ökoszisztémát. A tárca segít egyszerűsíteni a dappokhoz, kriptopénzügyi szolgáltatásokhoz, játékokhoz, NFT-khez és más, Ethereum blokkláncon futó dappokhoz való hozzáférést. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy váltsák, küldjék és stakeljék a kriptóikat az Ethereum ökoszisztémában anélkül, hogy új tárcát kéne telepíteniük vagy hosszadalmas tanulási folyamaton kellene végigmenniük.

Mire van szükséged egy MetaMask tárca létrehozásához?

Először le kell tölteni a hivatalos MetaMask bővítményt a támogatott böngészők egyikére vagy az alkalmazást a mobiltelefonodra. A telepítés után megjelenik a Welcome to MetaMask üzenet, majd megkezdődhet a tárca konfigurálása. Választhatsz, hogy importálod a meglévő tárcádat, vagy létrehozol egy újat. A tárca létrehozása azoknak a felhasználóknak szól, akik új MetaMask tárcát szeretnének létrehozni. A pénztárca importálása azoknak a felhasználóknak szól, akiknek már van MetaMask pénztárcájuk egy másik eszközön, és azt egy újra szeretnék importálni.

Ha új pénztárcát hozol létre, a rendszer jelszó létrehozására és egy 12 szavas kifejezés megadására szólít fel a fiók biztonsági mentéséhez. Írd ezt fel egy papírra, és tárold extrém biztonságos körülmények között. Ha másik böngészőt vagy gépet használsz, szükséged lesz rá, hogy újra hozzáférhess a tárcádhoz. Ha egy tárcát importálsz, akkor a meglévő 12 szavas kifejezést kell beírni.

Milyen érméket és tokeneket tárolhatsz a MetaMaskon?

A MetaMaskban ether és az Ethereum blokklánccal kompatibilis hálózatokon létrehozott érmék (például ERC-721, ERC-20 standardú és mások), valamint BNB Smart Chain tokenek, például Pancake Swap (CAKE), Seesaw (SSW), Battle Infinity (IBAT) és Baby Doge (BabyDoge) tarthatók. De számos második rétegű (L2, mint Arbitrum One) Ethereum hálózatot is támogat, az ismertebb Avalanche, Polygon, Fantom főhálózatok mellett.

Néhány népszerű ERC-20 token közé tartozik a Chainlink (LINK), a Tether (USDT), a Shiba Inu (SHIB), a Wrapped Bitcoin (wBTC), az Enjn (ENJ), az OmiseGO (OMG), a Paxos Gold (PAXG) vagy éppen a tether USDT. A MetaMask ugyanakkor nem támogatja a Bitcoint (BTC), mivel az egy másik blokkláncon alapul.

Hogyan tudok kriptót utalni a MetaMask pénztárcába?

Először is nyisd meg a MetaMaskot, és válaszd ki a kívánt számlát az ablak tetején lévő Account melletti legördülő nyílra kattintva. A kiválasztás után kattints a 0x-el kezdődő cím kimásolására  a fiók alatt. A MetaMask tárcacím 42 karakter hosszú, és mindig „0x”-szel kezdődik.

Tegyük fel, hogy ETH-t és ETH alapú tokeneket szeretnél utalni egy másik tárcából, például a Binance tőzsdéről a MetaMask tárcádba. Mindössze annyit kell tenned, hogy bejelentkezel a Binance-re, és rákattintasz a Withdraw gombra a Wallet -> Fiat and Spot tárcában. Illeszd be a MetaMask címed az Address (Címzett) mezőbe. Add meg az összes szükséges adatot, például a kriptovaluta formáját, ha kéri (ebben az esetben ETH), az összegét és a hálózatot (ERC20).

Hozzáadhatsz egy megjegyzést is, ha úgy gondolod, hogy szükséges. Végül nyomd meg a Withdraw gombot az átutalás felülvizsgálatához. A MetaMask címed megoszthatod azokkal is, aki tokeneket szeretne küldeni neked.

Hogyan használd a MetaMaskot tranzakciók lebonyolítására

MetaMask tárcában 3 fő művelet végezhető el:

Vásárlás

Használhatsz forintot, eurót, dollárt stb. ETH vagy más érmék vásárlására közvetlenül a MetaMaskon. Csak menj a tárcád kezdőlapjára, és kattints a Buy (Vásárlás) gombra. A fizetési módok között Magyarországra a SEPA és a bankkártyás vásárlás érhető el.

A képernyőn kapsz egy slippage díjat, amely a kereskedés várható és végrehajtott ára közötti különbség. Ez gyakran előfordul a magas volatilitású időszakokban.

Néhány perccel a tranzakció Ethereum blokkláncon történő feldolgozása után látnod kell a frissített egyenleged. Az ETH érmével egyetemben gas-ban is részesülsz, amivel további Ethereum alapú tranzakciókat is végezhetsz (például más Ethereum-alapú tokenekre cserélheted vagy NFT-ket vásárolhatsz).

Küldés

ETH vagy más tokenek és érmék küldése másoknak.

  1. Kattints a Send (Küldés) gombra majd add meg a fogadó tárcacímét.
  2. Válaszd ki a küldeni kívánt digitális eszközt és összeget.
  3. Kattints a Next gombra.

A tranzakció végrehajtását a becsült gas díj növelésével gyorsíthatod fel. Hálózati problémák késleltethetik vagy meghiúsíthatják az alacsonyabb gas díjjal rendelkező tranzakciókat. De ha még új vagy a MetaMask használatában, akkor ezt figyelmen kívül hagyhatod. Kattintson a Confirm (Megerősítés) gombra. Az ellenőrzést követően a tranzakciónak meg kell jelennie az Activity (Előzmények) között.

Csere (Swap)

Kattints a Swap gombra az egyik kriptopénz tokenjének cseréjéhez egy másikra. Válaszd ki a swapolni kívánt tokent a „Swap from” mezőben. Add meg az összeget. Válaszd ki a „Swap to” mezőben azt a tokent, amelyre cserélni szeretnéd.

Ezután a A MetaMask összegyűjti a DEX aggregátorok és DEX-ek árfolyamait, és megmutatja a legjobb árajánlatot és gas díjat. Ha az árajánlat megfelel, kattintson a Swap gombra, és várd meg a tranzakció befejezését.

Hogyan tárold az ethert a MetaMask tárcában?

A MetaMask egy szoftveres pénztárca, amely az internethez kapcsolódik. Hídként szolgál az Ethereum blokkláncra épülő dappok számára. Azonban bármi, ami az internethez kapcsolódik, nem 100%-ig biztonságos a hackerek, a rosszindulatú programok vagy hamis linkek ellen.

Az ETH és ETH-alapú tokenek tárolásának legbiztonságosabb módja a Trezorhoz hasonló offline tárca (hidegtárca) és a MetaMask szoftvertárca kombinációja tekinthető. A hardvertárca egy fizikai tárca, amely további védelmet nyújt egy fizikai U2F (Universal 2nd Factor) révén. Például a Trezor, amely egy fura kinézetű USB-kártyára hasonlít, fizikailag csatlakoztatni kell egy számítógéphez, hogy a MetaMask által kért tranzakció kérelmeket megerősítse.

Amennyiben a MetaMaskon keresztül akarsz ETH-t kiutalni vagy forintra váltani, akkor egy olyan váltót kell használnod, mint amilyen a Binance, hogy eladd az ETH-ed vagy más tokened, mivel a MetaMask eladást nem kínál a szoftveren keresztül. Ilyen esetben az ethert vagy a tokeneket manuálisan kell átutalni a kriptotőzsde oldalára.

A MetaMask használatának egyik legnagyobb előnye, hogy könnyen beüzemelhető és használható. Valójában a bővítmény letöltése után perceken belül rendelkezel egy kriptovaluta tárcával. De ezen túl van még néhány további fontos előnye a MetaMask tárcának:

  1. A milliós nagyságrendű követő- és felhasználóbázisa az Ethereum közösség létfontosságú eszközévé teszi.
  2. Appokon belüli közvetlen ether és ERC20 token vásárlást tesz lehetővé például a Coinbase és a Shapeshift alkalmazásain.
  3. Hierarchikus determinisztikus technológiával készít biztonsági mentést a felhasználok tárcájáról.
  4. Lokális privát kulcs tárolást használ, ami teljes kontrollt biztosít a felhasználóknak a privát kulcsaik fölött.
  5. Több fiókod is lehet rajta vezetni, ami hasznos azoknak, akik szeparálni szeretnék a pénzügyeiket (pl. privát és üzleti).
  6. Felhasználóbarát kezelőfelülete kedvez a kezdő kriptósoknak.
  7. Könnyen összekapcsolható a népszerű centralizált tőzsdékkel, mint amilyen a Binance és a Coinbase.

A MetaMask használatának legfőbb kockázata az, hogy TE vagy felelős a privát kulcsaidért és a 12 szavas kulcskifejezésedért. Ha elveszíted a visszaállító kifejezésed, akkor örökre elveszted a digitális vagyonod. A privát kulcsokat el is lophatják például egy nem biztonságos számítógépen keresztül, vagy ha feltörik a gépedet. A MetaMask a számítógép böngészőjét használja a dappokkal való interakció során. Nem tárol felhasználói adatokat, de a böngészők gyakran nyomon követik a felhasználók tevékenységét. Ez sok kriptovaluta-felhasználó számára aggodalomra ad okot.

Bár a MetaMask történetében eddig nem történt semmilyen jelentős visszaélés vagy hackertámadás, ennek ellenére érzékeny a támadásokra, mivel egy online tárcáról van szó, ami internetkapcsolatot igényel. További védelem érdekében érdemes:

  • Mentsd el a visszaállító kifejezés egy példányát és azt őrizd bizalmasan: Ez az egyetlen módja annak, hogy visszaszerezd a fiókod ha mondjuk törlöd a böngésződ, vagy újratelepíted az operációs rendszered, elveszik a telefonod, ellopják, stb.
  • Soha ne add ki a privát kulcsod senkinek: Bárki, aki ismeri a privát kulcsod vagy a 12 szavas visszaállító kifejezésed, hozzáférhet a digitális tárcádhoz. Ne oszd meg ezeket az adatokat senkivel.
  • Használd a MetaMaskot egy hardvertárcával együtt: ha sok tokennel rendelkezel magas értékben, akkor célszerű a MetaMaskkal együtt hardvertárcát használni.

A MetaMask kriptotárca jó a kezdőknek, mivel a kezelőfelület elég egyszerű ahhoz, hogy gyorsan átlássák, sokkal könnyebb használni, mint más alternatív kriptotárcák. Emellett több platformon is elérhető.

A hierarchikus determinisztikus beállítások kihasználása azt is lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a fiókjaikról biztonsági másolatot készítsenek a visszaállító kifejezések – értsd: jelszavaik – segítségével, amelyekkel visszakereshetik az Ethereum blokkláncon a számláikat. A MetaMask ezen felül a fiókok biztonságát azáltal tartja fenn, hogy a privát kulcsokat és a visszaállító kifejezéseket helyben (vagyis a felhasználó eszközén és böngészőjében) generálja és tárolja. Nem biztosít harmadik fél számára hozzáférést az adataidhoz vagy a fiókodhoz, vagyis kizárólag Te tudsz hozzáférni privát pénzügyi információidhoz.