A Facebookon megjelenő kriptós hirdetések fele átverés

A Facebookon megjelenő kriptós hirdetések fele átverés vagy sérti a Meta irányelveit, állítja az ausztrál fogyasztóvédelmi hatóság (ACCC).

A szabályozók 2022-ben bíróság elé vitték a Metát azzal a váddal, hogy a vállalat engedélyezte a kriptovaluta átveréses hirdetések megjelenítését. Az elmúlt héten kiadott határozatból kiderült, hogy a technológiai óriás 2018 januárja óta tudatában van annak, hogy a Facebook platformon megjelenő kriptovaluta-hirdetések jelentős része átverés volt. A csalások népszerűsítésére érdekében a hirdetésekben többek között olyan közszereplők neveit és képét is felhasználták, mint David Koch amerikai milliárdos és az Oscar-díjjal kitüntetett Dick Smith.

Kapcsolódó: Beperelték a Facebookot hamis kriptohírek terjesztése miatt

Védekezik a Meta, de most nagy bajban van

A hatóság állítása szerint annak ellenére, hogy a vállalatnak a panaszok beérkezése után le kellett volna állítania a hirdetéseket, majd pedig letiltania az összes kapcsolódó fiókot, a Meta továbbra is megjelenítette a reklámokat és profitált azokból. Nem adott ki továbbá semmiféle figyelmeztetést a felhasználóknak arról, hogy a platformon megjelenő hirdetések átverések lennének.

A Meta szóvivője elmondta, hogy a „csalók minden rendelkezésükre álló platformot felhasználnak, a Meta pedig továbbra is fáradhatatlanul dolgozik a felhasználók védelméért”. A hatóságok kérdéseire válaszolva továbbá úgy nyilatkozott, hogy már felfüggesztették és törölték a reklámokat, valamint jogi lépéseket is tettek a támadók ellen. Hozzátette, hogy a vállalat 2023 januárja és 2024 januárja óta több százezer olyan fiók ellen is fellépett, amelyek célpontjai többek között Ausztrália volt.

Az ügyben még nem tűzték ki a tárgyalás időpontját.

A Scamwatch szerint 2024-ben eddig több mint 13 millió dolláros veszteséget jelentettek a közösségi médiában népszerűsített befektetési csalások következtében. Itthon gyakori egyébként, hogy a támadók a Netflix, a Magyar Posta vagy a Telekom nevével élnek vissza. De több olyan híresség is kedvencükké vált, mint például Palvin Barbara, vagy Csányi Sándor OTP-vezérigazgató, akikkel előszeretettel hirdetik a hamis kriptovaluta-szolgáltatásokat. Mára egészen profik lett a csalások – olyannyira, hogy a hatóságok is képtelenek nyomon követni őket. Ebben a cikkünkben górcső alá vettük a legújabb trendeket és módszereket.