A Meta AI nem kér beleegyezést a felhasználóktól az adataik felhasználásához

A Meta Platforms jelentős visszhangot váltott ki az Európai Unióban az adatvédelmi szabályzatának legújabb változásai miatt. A panaszok szerint ezek a változások ugyanis lehetővé teszik a vállalat számára, hogy évekkel ezelőtt készült személyes bejegyzéseket, privát képeket és online követési adatokat használjon fel mesterséges intelligencia (AI) technológiájához. Anélkül, hogy ehhez a felhasználók beleegyezését kérnék.

11 országban nyújtottak be panaszokat a Meta AI ellen

Június 5-én a Meta Platforms 11 országból kapott panaszt az új adatvédelmi szabályzata miatt. Ezek szerint a vállalat megsértheti az Európai Unió adatvédelmi szabályozásait. A panaszokat Ausztriában, Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Görögországban, Olaszországban, Írországban, Hollandiában, Norvégiában, Lengyelországban és Spanyolországban nyújtották be.

A None of Your Business (NYOB) nevű adatvédelmi csoport felszólította a nemzeti adatvédelmi hatóságokat, hogy tegyenek azonnali lépéseket a Meta változtatásainak megállítására. A NOYB szerint a Meta adatvédelmi szabályzatának legújabb, június 26-án életbe lépő változásai lehetővé teszik a vállalat számára, hogy évekkel ezelőtt létrehozott személyes bejegyzéseket, privát képeket és online követési adatokat használjon fel az AI technológiájához.

A közelgő változások miatt a NOYB az említett 11 országban sürgős felülvizsgálatra kérte fel az adatvédelmi hatóságokat. A NYOB nyilatkozata szerint a Meta nemrég frissített adatvédelmi szabályzata „jogos érdeket” említ a felhasználói adatok felhasználására generatív AI modellek és egyéb AI eszközök képzésére és fejlesztésére, amelyeket harmadik felekkel is megoszthatnak.

Az európai bírósági döntések figyelmen kívül hagyása

Max Schrems, a NOYB alapítója rámutatott, hogy az Európai Bíróság már 2021-ben hozott egy mérföldkőnek számító döntést ebben az ügyben, amelynek referenciapontként kellene szolgálnia a Meta személyes adatok felhasználására vonatkozó javaslatainál. Schrems szerint „az Európai Bíróság (CJEU) már egyértelművé tette, hogy a Metának nincs ‘jogos érdeke’ felülírni a felhasználók adatvédelmi jogait a reklámozás kapcsán… Úgy tűnik, hogy a Meta ismét nyíltan figyelmen kívül hagyja a CJEU ítéleteit.”

Schrems azt is hangsúlyozta, hogy teljesen ésszerűtlen a felhasználókra bízni a saját adataik védelmét. A törvény előírja, hogy a Meta kifejezett beleegyezést kérjen a felhasználóktól, ahelyett, hogy rejtett és félrevezető kiszállási lehetőséget biztosítana számukra. Schrems szerint, ha a Meta használni akarja a felhasználók adatait, akkor arra közvetlenül tőlük kell engedélyt kérnie.

Nem ez az első eset, hogy a Meta vagy más nagy technológiai vállalatok hasonló problémákkal szembesülnek. 2023 júliusában a Google-t is hasonló okokból perelték be, miután frissítette adatvédelmi szabályzatát. A perben azt vitatták, hogy a vállalat nagy mennyiségű adatot, köztük szerzői joggal védett anyagokat is felhasznált az AI betanításához.