A mesterséges intelligencia ellopta a szinkronszínészek hangját: Pert indítottak

Két hivatásos szinkronszínész, Paul Skye Lehrman és Linnea Sage jogi eljárást indítottak a Lovo nevű technológiai platform ellen. A vád szerint a Lovo engedély nélkül használta fel a szinkronszínészek hangfelvételeit mesterséges intelligenciája betanításához.

Feltételezések szerint a cég a két szinkronszínész hangját klónozva hozott létre hangokat AI technológiájához, amelyek akár több százezer alkalommal is felhasználásra kerülhettek a különböző alkalmazásokban.

Az incidens, ami mindent elindított

A botrány akkor kezdődött, amikor Paul Skye Lehrman vezetés közben meghallotta saját hangját egy rádióadásban. A hangszín, intonáció és ritmus az övé volt, maga a hang viszont egy mesterséges intelligenciától származott. „Hirtelen meg kellett állnom. Nem hittem a fülemnek.” – mondta Lehrman. Az eset arra késztette Lehrmant és partnerét, Linnea Sage-et, hogy kutakodni kezdjenek az ügyben. Amikor visszatértek otthonukba, kiderítették, hogy a Lovo nevű cég klónozta a hangjukat és felhasználta azokat anélkül, hogy engedélyt kértek volna, vagy bármilyen kompenzációt nyújtottak volna.

Hogyan történt a hanglopás?

A Lovo társalapítója, Tom Lee elárulta, hogy a cégük text-to-speech technológiája körülbelül 50 mondat felolvasását igényli egy hűséges hangklón létrehozásához. „Képesek vagyunk megragadni a tónust, a karaktert, a stílust és a fonémákat, sőt, még az akcentust is reprodukálni tudjuk” – mondta Lee. A per során Lehrman és Sage elmondták, hogy a Lovo kezdetben felvette velük a kapcsolatot, hogy hangfelvételeket készítsenek belső tanulmányokhoz. A cég biztosította őket, hogy a felvételeket csak kutatási célokra használják fel, de végül kiderült, hogy kereskedelmi célokra is alkalmazták őket.

Jogi következmények és szakértői vélemények

Lehrman és Sage azzal vádolják a Lovót, hogy a hangfelvételeiket engedély nélkül és megfelelő kompenzáció nélkül használták fel. „Ez nem csak a személyiségi jogok megsértése, hanem szerződésszegés is” – mondta Kristelia Garcia, a Georgetown Egyetem szellemi tulajdonjogi szakértője. Garcia szerint a hangfelvételekre vonatkozó licencszerződések csak nagyon specifikus és korlátozott felhasználást tesznek lehetővé. „Olyan, mintha valakinek engedélyt adnék arra, hogy egy délután használja a medencémet, de ez nem jelenti azt, hogy bármikor jöhet és bulit rendezhet ott” – magyarázta Garcia.

Linnea Sage szerint az egész élmény rendkívül szürreális volt. „Amikor a mesterséges intelligenciára gondoltunk, úgy képzeltük, hogy majd segít a házimunkában, nem pedig azt, hogy veszélyezteti az emberi kreativitást” – mondta Sage. A jogi eljárás végkimenetele nemcsak a két szinkronszínész, hanem a teljes kreatív ipar számára is fontos precedenst teremthet.