A mesterséges intelligencia segítségével figyelik az embereket az Olimpián

Az új rendszer előrevetíti azt a jövőt, ahol annyi térfigyelő kamera lesz, hogy már nem lehet emberi erővel figyelni mindet.

Biztonsági intézkedések az Olimpián

A párizsi olimpiai játékok nyitóünnepsége előtt a várost szigorú biztonsági intézkedések árasztották el. Negyvenezer akadály szeli át a francia fővárost. Rendőrök járőröznek az utcákon, katonák őrzik a folyópartot, és szigorú beléptetési szabályokat vezettek be. Gérald Darmanin francia belügyminiszter az utóbbi hetekben igazolta ezeket az intézkedéseket, mondván, Franciaország a békeidők legnagyobb biztonsági kihívásával néz szembe.

Darmanin elmondta, hogy potenciálisan veszélyes egyéneket kaptak el, akik az olimpián akartak dolgozni vagy önkénteskedni, köztük radikális iszlamistákat, szélsőbalos és szélsőjobbos személyeket. A biztonsági intézkedések között kiemelt szerepet kapott a mesterséges intelligencia (AI), amely a város térfigyelő kameráinak felvételeit elemzi fenyegetések után kutatva. A rendszert először márciusban tesztelték két Depeche Mode koncerten Párizsban.

Az AI felügyelet jövője

A térfigyelő kamerák felvételeinek algoritmikus felügyelete a jövő biztonsági rendszereit vetíti előre, ahol túl sok a felvétel ahhoz, hogy emberek figyeljék őket. Noémie Levain, a La Quadrature du Net aktivista csoport tagja szerint a szoftver „a rendőrség kiterjesztése, a rendőrség szemeinek megsokszorozása”.

A Porte de Pantin metróállomásnál a térfigyelő kamerákat a mennyezetre szerelt szürke fém dobozokban helyezték el. Egy kis tábla tájékoztatja az utasokat, hogy a RATP valós idejű automatikus elemzést végezhet a felvételeken. Az AI kísérlet 2025 márciusáig tart.

A kormányzati terv

A La Villette parkban található a Nations Park, ahol a szurkolók 15 különböző ország pavilonjában ehetnek és ihatnak. A közelben lévő Porte de Pantin metrómegálló az egyik azon 46 állomás közül, ahol az AI-t használják az olimpia idején. Egy márciusi törvény lehetővé teszi, hogy az algoritmusok valós időben keressenek a felvételeken olyan eseményeket, mint például tömegmozgások, elhagyott tárgyak, fegyverek vagy egy személy földre esése.

Az AI és a biztonság

Matthias Houllier, a Wintics társalapítója elmondta, hogy a technológia segítségével a térfigyelő kamerák erős megfigyelő eszközzé válnak. A cég első közbeszerzési szerződését 2020-ban nyerte el Párizsban, ahol a kerékpárosok számát figyelték a forgalmas utcákon. Az algoritmusok mostanra képesek az emberek számát is számolni a tömegben és riasztani, ha túl sokan esnek el.

Adatvédelem és kritikák

Houllier szerint az algoritmusok adatvédelmi szempontból barátságosabb alternatívát jelentenek a vitatott arcfelismerő rendszereknél, mivel nem elemeznek személyes adatokat, csak formákat figyelnek. Azonban a privacy aktivisták – mint Noémie Levain – ezzel nem értenek egyet. Szerintük az AI rendszerek hosszú távon is szolgálatban maradhatnak, és hozzájárulhatnak a rendőrség által végzett diszkriminatív megfigyeléshez.

Jövőbeli kihívások

Levain attól tart, hogy az AI rendszerek az olimpia után is megmaradnak, és lehetőséget adnak a rendőrségnek a szélesebb körű megfigyelésre. Szerinte a technológia csak megerősíti a rendőrség meglévő sztereotípiáit. Az AI alapú megfigyelő rendszerek bevezetése ugyan új szintre emeli a biztonsági intézkedéseket, de komoly adatvédelmi aggályokat is felvet.

Összefoglalás

Az AI-alapú megfigyelés bevezetése az olimpián jelentősen növeli a biztonsági intézkedések hatékonyságát, de komoly adatvédelmi kérdéseket is felvet. Bár a mesterséges intelligencia alkalmazása a térfigyelő kamerákban az esemény biztonságát hivatott szolgálni, visszaélések forrása is lehet, és fennáll a veszélye, hogy az állampolgárok szabadságjogai sérülnek.