A Mempool egyik fejlesztője a Bitcoin Layer 2-es megoldásait kritizálja

A Bitcoin a skálázhatóság terén még kihívásokkal szembesül, ami a tranzakciók feldolgozásának képességét javító megoldások kereséséhez vezetett. A megoldási javaslatok kidolgozására irányuló törekvés során jelentek meg a Layer 2-es (L2) technológiák. Ezek lehetőséget kínálnak az alapréteg tehermentesítésére és új lehetőségek feltárására a digitális eszköz számára. A skálázhatósághoz vezető út azonban megosztó vitát váltott ki a kriptoközösségen belül, a támogatók aggodalmukat fejezték ki a különböző L2 implementációk előnyeivel és potenciális kockázataival kapcsolatban.

Az egyik kritikus hang a Mempool egyik fejlesztője Mononaut, aki szintén kifejezte aggodalmait a különböző BTC L2-es megoldásokkal kapcsolatban. Kritikája számos tényezőre kiterjed, többek között a kockázati tőkebefektetők (VC) bevonására és a különálló tokenek kibocsátására. Emellett nem tetszenek neki a centralizált vagy föderatív struktúrák, amelyek néhány ilyen kezdeményezés alapját képezik.

L2-es kritika

Ezek mellett a fejlesztők aggályai kiterjednek azokra a projektekre is, amelyek a felhasználók befizetésein alapuló kölcsönös jutalmakat kínálnak. Ezek piramisjátékokhoz hasonlítanak, valamint azokra a projektekre, amelyek az érmék hosszú távú zárolására ösztönöznek, és olyan ajánlatokhoz hasonlítanak, mint a Hex. Emellett szkeptikusak voltak az olyan L2-es platformokkal szemben is, amelyek nem rendelkeznek átfogó technikai dokumentációval, és a hírhedt Bitconnect séma puszta, felületes álcázással ellátott másolatára hasonlítanak. Az X-en közzétett bejegyzésükben azt írták:

„Ha a Bitcoin L2-ednek nincs fehérkönyve vagy technikai dokumentációja, csak 20 oldalnyi dokumentáció arról, hogyan kell BTC-t befizetni és kiszámítani a jövőbeli hozamot, az nem az L2-ed, az a Bitconnect, ami álbajuszt visel”.

Más blokkláncok fejlesztői is osztják az aggodalmat

Ezeket az aggodalmakat Charles Hoskinson, a Cardano alapítója is osztja. Ő is nyíltan megkérdőjelezte a Bitcoin L2-es megoldásainak hatékonyságát az Ethereum és a Cardano által alkalmazott skálázási megközelítésekhez képest. Hoskinson azzal érvel, hogy a BTC eredendő tervezési korlátai hihetetlenül nagy kihívássá teszik a további funkciók megvalósítását, ami gyakran központosított vagy föderatív infrastruktúrák telepítését teszi szükségessé – ez a kompromisszum szerinte aláássa a Bitcoin alapelveit.

Az optimista szemlélet: Bitcoin L2-vezérelt jövőjének elképzelése

A kriptoszférában azonban nem mindenki osztja ezt a szkepticizmust. Az L2-es technológiák támogatói, mint például Yago, egy több mint húszezer követővel rendelkező X felhasználó, továbbra is szilárdan hisz abban, hogy ezek a megoldások új magasságokba repítik majd a BTC-t, és a modern civilizáció egyik sarokkövévé teszik. Olyan jövőt vizionál, ahol a BTC összefonódik életünk különböző aspektusaival az eszköz növekvő értékének köszönhetően, ahogy az L2-es implementációk új felhasználási eseteket és hatékonyságot nyitnak meg.

Nyilvánvaló, hogy mindkét oldal erős és meggyőző véleményeket mutat be. Rámutatnak arra a kihívásra, hogy az új ötletek előmozdítása mellett hűek maradjanak az érme decentralizáció iránti elkötelezettségéhez, amely a sikerének alapját jelenti. A Layer 2-es megoldások egy új lehetőséget kínálnak a BTC jövője szempontjából, ahogy a Bitcoin közösség tovább növekszik és innovatív ötleteket generál.

Az elmúlt időszakban egy sor olyan fejlesztésnek lehettünk tanúi, amelyek átalakították a kriptoszektort. Ilyen például a mesterséges intelligenciával támogatott játékok a kriptotérben, valamint a továbbfejlesztett digitális pénztárcák, amelyek fokozott biztonságot, felhasználóbarát felületeket és további funkciókat biztosítanak a digitális eszközök kezeléséhez. Mindazonáltal ezeknek a változásoknak a teljes hatása még mindig nem teljesen ismert, hiszen még nagyon kevés idő telt el a bevezetésük óta.