Jelentősen csökkent a mémcoinok forgalma, hogyan tovább?

A mémcoinok az elmúlt években szerves részévé váltak a kriptovaluta-világnak, 2021 óta számos, több milliárd dolláros projekt került piacra egy hirtelen eseménynek vagy hírességnek a hatására. Köszönhetően a Solana és a Base költséghatékonyságának és gyorsaságának, pillanatok alatt eláraszthatjuk a piacot saját mémcoinunkkal, ahogyan az 2024 tavaszán is történt.

Az év első két negyedévében a mémcoinok piaca a legnépszerűbb narratíva volt, azonban júliusra jelentősen visszaesett a forgalmuk, ez pedig meglátszik a projektek árfolyamában, piaci kapitalizációjában és a létrehozott új mémcoinok számában is.

Őrületes mémcoin-tavasz

2024 tavaszán a mémcoinok őrületes teljesítménynek és forgalomnak örvendhettek a kriptovaluta-piacon. Az olyan projektek, mint a PEPE, a WIF vagy a BONK többszázszoros növekedést produkáltak 2023-hoz képest, a narratíva piaci kapitalizációja pedig olykor elérte a 75-80 milliárd dollárt is.

Márciusban és áprilisban pillanatok alatt újabbnál újabb mémcoinok felemelkedését és bukását tapasztalhattuk, köszönhetően annak, hogy a Solana és a Base hálózata lehetővé teszi a kriptovaluták gyors létrehozását és költséghatékony kereskedését.

Egyes kereskedők, akik szemfülesek voltak, több millió dollárra tehettek szert egy-egy mémcoin megvásárlásával órák alatt, még akkor is, ha ezek a projektek viszonylag alacsony hozzáadott értékkel rendelkeznek, és első sorban a spekuláció hajtja őket.

Hanyatlik a mémcoinok piaca

Jelenleg a mémcoinok piaca nagyjából 48 milliárd dolláros értéket képvisel a CoinGecko adatai szerint, ez pedig jelentős visszaesést jelent a 3-4 hónappal ezelőtti értékhez képest. Az IntoTheBlock által megosztott megfigyelés szerint csupán néhány projekt mutatott növekedést az elmúlt időszakban, a régi mémcoinok pedig stagnálnak vagy elértéktelenednek.

A kevésbé ismert tokenek közül érdemes kiemelni a Kimbo, a Turbo és a Dogelon Mars projekteket, amik az elmúlt 30 napban közel 20%-os értéknövekedést mutattak, ugyanakkor a legrégebbi mémcoin, a Dogecoin, árfolyama 2,6%-kal csökkent, míg a Shiba Inu-é csaknem 8%-kal esett vissza. Ugyanebben az időszakban a PEPE is mínuszban van, annak ellenére, hogy az elmúlt 90 napban még mindig 30%-os növekedést láthatunk az árfolyamában.

Ez a konszolidációs időszak arra enged következtetni, amit már eddig is tudtunk. A mémcoinok piaca egy spekulatív piac, ahol az árfolyamokat legfeljebb a FOMO hajtja, nem pedig a fundamentális értékek. Úgy tűnik, a piac jelenlegi szereplői csökkenő érdeklődést mutatnak a mémcoinok iránt, és a tényleges hasznossággal rendelkező projektekbe fektetnek. Kérdés, amennyiben a piac ismét felemelkedésnek indul, várható-e újabb robbanásszerű mémcoin-hullám.

Átverések a mémcoin-szektorban

2024-ben a Solana blokklánca adta a legtöbb mémcoint a piacnak a már korábban említett hatékonysági okoknak köszönhetően. Az amerikai választások és a hírességek körüli botrányoknak köszönhetően első sorban a celebek és hírességek ihlette projektek lepték el a piacot.

Ezen projektek árfolyama azonban átlagosan 94%-kal csökkent az indulást követő első hónapban, a projektek fele pedig elvesztette értékének a 99%-át a korábban tapasztalt csúcsárfolyamokhoz képest. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy az eszközosztály mennyire spekulatív.

ZachXBT, az egyik legismsertebb kriptovaluta-elemző, nemrégiben összekapcsolta az elítélt brit hackert, Gurvinder Bhangut a Sydney Sweeney és Bob Odenkirk X-fiókjának a feltörésével, melynek következtében SWEENEY és SAUL tokeneket népszerűsítettek pump & dump művelet céljából. Ez az eset is rávilágít arra, hogy mémcoinokba tényleg csak annyit érdemes fektetni, amennyit nem sajnálunk elveszíteni.