Mely országok költenek a legtöbbet katonai kiadásokra?
Az utóbbi években megfigyelhetjük, hogy az országok egyre többet költenek katonai kiadásokra, és a most is zajló orosz-ukrán háború még jobban ösztönző erőként hat majd erre. A globális katonai fejlesztések 2021-et tekintve elérték a 2,1 billió dollárt, így pedig ez a szám a hetedik egymást követő évben emelkedett.
A stockholmi nemzetközi békekutató intézet (SIPRI) adatait figyelve megtudhatjuk, hogy az előző évben mely országok költöttek a legtöbbet haderejükre.
Az Egyesült Államok nem viccel
Nem meglepő, de az Egyesült Államok áll a dobogó legfelső fokán, mintegy 801 milliárd dollárt költve, ami 2021-ben az összes katonai kiadás 38%-át tette ki. Az elmúlt két évtizedben is a világ összes katonai fejlesztésének a 30%-át hozta. 2020-hoz képest idén a kiadások 22,3 milliárd dollárral magasabbak voltak, és a 2021-es katonai célokra való költése több volt, mint az első 10 országé együttvéve.
Az USA után Kína áll a dobogó második fokán, a maga 293,4 milliárd dolláros fejlesztéseivel, ami az összes kiadás 14%-a. Az ázsiai országnál említésre méltó, hogy ez volt a 27. év, mikor folyamatosan növelte katonai kiadásait. Másrészt Kína rendelkezik a legnagyobb aktív katonai állománnyal a világon.
Érdekesség, hogy Oroszország ebben a rangsorban csak az ötödik helyet foglalja el, viszont GDP-ének 4,1%-át költi katonai kiadásokra, amely a második legnagyobb százalék.
Az orosz-ukrán konfliktus hatása
A háború óta több ország is katonai szállítmányokkal látja el Ukrajnát, amelynek során új együttműködéseket láthatunk. Az invázió kezdete óta az USA például 8,2 milliárd dollárnyi szállítmányt küldött az oroszok megfékezésére Ukrajnának.. Másrészt Oroszország és Kína is közeledtek egymáshoz, például hírszerzési információkat osztva meg egymással és katonai hadgyakorlatokat tartva.
Akár véget ér idén Oroszország ukrajnai inváziója, akár nem, a geopolitikai feszültségek és konfliktusok idei száma szinte biztosan a katonai kiadások globális növekedését fogja eredményezni.