Mekkora a kriptoszektor kapitalizációja összehasonlítva más eszközökkel

2021 rekordév volt a kriptoszektor számára, ugyanis a kriptoiparág globális piaci kapitalizációja először haladta meg a 2 billió dollárt. Az NGRAVE, egy kriptobiztonsági vállalat ennek fényében megvizsgálta, hogy a kriptopiac teljes mérete mekkora a többi hagyományos eszközosztályhoz képest.

Összehasonlítás a nemesfémekkel, ingatlanszektorral és részvényekkel

Jelenleg az arany piaci kapitalizációja 11,4 billió dollár. Ez körülbelül ötször akkora, mint a teljes kriptopiac és 13-szor akkora, mint a „digitális aranyként” is emlegetett Bitcoin.

Nemesfények piaci kapitalizációja

„2021-ben közel 10 milliárd dollárt vontak ki különféle aranyalapokból pont akkor, mikor a Bitcoin új árfolyamcsúcsokat döntögetett a féktelen pénznyomtatás közepette,” – jegyezte meg az NGRAVE. A jelentésben rámutatott a két eszközosztály közötti versenyre is. A Bitcoin ugyanis egyre inkább egy megbízható „biztonságos menedék” eszközzé nőtte ki magát az elmúlt években. Azonban, ha összehasonlítjuk az ezüst globális piacának méretével, amely 1,28 billió dollárt tesz ki – a kriptopiaci kapitalizáció már majdnem kétszer akkora.

„A világ ingatlanpiacának mérete nagyjából négyszerese a globális éves GDP-nek, a becslések szerint mintegy 340 billió dollárt ér a világon az ingatlanok állománya. Ez még egyelőre legalább 160-szor akkora, mint a teljes kriptopiac.”

A 122 billió dollárt érő globális részvénypiaccal összehasonlítva a kriptoszektor még mindig aprócska. A kriptopiac mérete inkább az EU részvénypiacához hasonlítható, amely 14 billió dollárt tesz ki. Vagy összehasonlítható az amerikai részvénypiaccal, amelynek értéke 50 billió dollár. De természetesen még ezektől is nagyon el van maradva.

részvények piaci kapitalizációja

Összehasonlítás a GDP-vel és az államadósággal

Az egyes országok bruttó hazai termék (az egy országban előállított összes áru és szolgáltatás értéke) értékével azonban a kriptopiac már jól összehasonlítható.

gdp
Valójában az első tízben már benne lenne a teljes kriptopiac a GDP listán valahol Franciaország (2,63 billió dollár) és Olaszország (1,889 billió dollár) között. Mindeközben a Bitcoin önmagában is bekerülne a top 20-ba.

A globális államadósság mérete rekordot döntött tavaly, elérte a 226 billió dollárt. Ettől tehát még nagyon messze van a kriptoszektor és szinte elérhetetlen. Azonban az Egyesült Királyság államadóssághoz képest a kriptopiaci kapitalizáció már nem áll messze, az jelenleg 2,97 billió dollár teszt ki.

Összehasonlítás a globális iparágakkal és legnagyobb vállalatokkal

Az NGRAVE becslése szerint a kriptoipar teljes értéke – amely számos, a kriptopénz-kibocsátással közvetlenül nem foglalkozó vállalatot foglal magában, beleértve a hardvertárcákat, a marketing- és médiaügynökségeket, a bányászati cégeket, a blokklánc-startupokat, a fizetési hálózatokat, a kriptofókuszú kockázati tőkealapokat stb. – 2,35 és 2,9 billió dollár között van.

Más globális iparágakkal összehasonlítva a kriptoipar tavaly bekerült a top 10-be, kiszorítva a telekommunikációs iparágat (1,74 billió dollár). Habár idén már megközelítheti az autógyártást (3 billió dollár), azonban a kriptoipar még mindig elmarad az olaj- és gázipartól (4,6 billió dollár) és az élelmiszeripartól (5 billió dollár). Eközben a globális pénzügyi szektor még mindig messze van a horizonton 22,5 billió dolláros piaci értékével.

globális iparágak

Végül, ha a világ legjobban teljesítő részvényeivel, azaz a világ legnagyobb technológiai óriásaival hasonlítjuk össze, akkor a kriptopiaci teljes kapitalizáció már nagyon közel került ezen cégek értékéhez. A világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalata az Apple 2,98 billió dolláros részvényértékkel. Öt követi a Microsoft (2,51 billió dollár), míg a harmadik helyen az Alphabet áll 2 billió dolláros piaci kapitalizációval.

legnagyobb cégek piaci kapitalizációja

Az NGRAVE azonban rámutatott, hogy a Bitcoin sokkal gyorsabban érte el az 1 billió dolláros piaci értéket, mint ezek a techóriások. Konkrétan a Bitcoin mindössze 12 év alatt érte el ezt a mérföldkövet. Azaz fele annyi idő alatt sikerült 1 billió dollárra nőnie mint az Amazonnak.