Megvalósult az első internet nélküli Dogecoin tranzakció
Egy Dogecoin tranzakció, ami az internet használata nélkül ment végbe – érdekes felvetés, ugye? S ami még izgalmasabbá teszi az az, hogy valóban megtörtént! A DOGE fejlesztője, Michi Lumin elmondta, hogy a Radio Doge protokoll tette lehetővé az ügylet lebonyolítását.
A kriptovilág legkedveltebb mémérméjének hívei rendkívüli módon lelkesednek a kezdeményezésért és támogatnák annak széleskörű elterjedését. Véleményük szerint azáltal, hogy rádión keresztül valósult meg az átutalás „olyan emberek is hozzáférést kaphatnak a DOGE-hoz, akik az internet lefedettségi körén kívül esnek”.
Az első ilyesfajta Dogecoin tranzakció április 22-én, rádióadáson keresztül zajlott le a Starlink műhold hálózat közbenjárásával. A műholdsereg a SpaceX világméretű projektje s célja a globális internetszolgáltatás megteremtése. A művelet sikerességének híret egyébként Michi Lumin osztotta meg a nagyérdeművel Twitteren a pénteki nap folyamán.
„Újfent álmos vagyok, így nem fogok éjszakába menően hablatyolni, de most küldtünk el 4.2069 DOGE-ot 100 mérföldnyire. Ehhez csupán a libdogecoin-t és rádiót használtunk, illetve a Starlink segítségével továbbítottuk az adást a mainnet felé”, írta Lumin.
A tranzakció által generált médiavisszhang ellenére azonban nem ez volt az első efféle megmozdulás. A Dogecoin előtt már több kriptó is átutalásra került rádióadás révén. A mesh hálózat, a különböző amatőr rádióberendezések és a hordozható antennák már korábban is lehetővé tették BTC ügyletek foganatosítását.
Sam Patterson, az OB1 peer-to-peer csereplatform egykori operatív igazgatója 2019-ben úgy vélekedett, hogy a rádió sokkal jobb P2P megoldás, mint az interneten létrehozott hasonló hálózatok.
„Az interneten létrehozott peer-to-peer rendszerek sajátos vonzerővel rendelkeznek, mivel ránézésre felettébb rugalmasak és a sikertelenség mértéke alacsony. Ez viszont kifejezetten megtévesztő, mivel rengeteg számítógépre és a köztük létrejövő kapcsolatokra van szükség a működésükhöz. Ezek könnyedén csődöt mondhatnak, meghiúsítva ezzel többek között a tranzakciók beteljesülését. A rádiók esetében ilyen kellemetlenségek nem léphetnek fel, ez a valódi peer-to-peer koncepció”, tweetelte Patterson.
Jelen pillanatban még megkérdőjelezhető a rádiók szerepe a kriptoszektorban, ötletnek ellenben kiváló az elgondolás.