Megtette az első lépést az Optimism a decentralizáció felé

Az OP Mainnet Layer 2-es hálózat mögött álló Optimism nagy lépést tett a decentralizáció felé, mivel lehetővé tette az engedély nélküli hibajelentések (permissionless fault proofs) támogatását a hálózaton. Innentől lehetővé vált a felhasználók számára, hogy központosított harmadik fél bevonása nélkül ETH és ERC-20 kifizetéseket hajtsanak végre. A frissítésnek köszönhetően továbbá lehetőség nyílik az OP Mainnet használóinak, hogy kártérítésért cserébe eltávolítsák az érvénytelen kifizetéseket.

„A vezetőség által jóváhagyott, engedély nélküli hibajelentések már működnek az OP Mainnet-en, és velük az OP Stack megtette a decentralizációhoz vezető első lépést. Az elkövetkező hónapokban további proof-rendszereket igyekszünk bevezetni… a tesztnetre” – nyilatkozta a vállalat.

Az első lépés a decentralizáció felé

Az Optimism a mostani lépésének köszönhetően elérte az „1. szintű” decentralizációt, egy Buterin által kitalált mérföldkövet, amely akkor következik be, mikor egy Layer 2 hálózat „korlátozottan segédkerékkel” működik.

A rollupokból történő kifizetések a hálózaton keresztül mennek végbe, amely egy második rétegű state root value-t küld az Ethereum mainnetre. A state root value lehetővé teszi az Ethereum mainnet számára, hogy ellenőrizze az esetleges kifizetéseket a második rétegből.

Buterin szerint a 1. szintű rollupoknak rendelkezniük kell egy hitelesítési rendszerrel, amely lehetővé teszi a projekt számára, hogy decentralizált módszerekkel elfogadja vagy elutasítsa a state root-okat .

„Míg a hibabiztos rendszerben való részvétel engedély nélküli, az Optimism biztonsági tanácsa továbbra is megtartja a beavatkozó képességét, hogy hiba előfordulása esetén visszaállítsa a rendszert engedélyezett állapotba. Ennek a biztonsági megoldásnak a jelenléte a hibajelentéses rendszer biztonságos bevezetésének része” – nyilatkozta az Optimism.

Az OP Mainnet az egyike a négy második rétegű hálózatnak, amelyek jelenleg az 1. decentralizációs szinten működnek. A másik három hálózat az Arbitrum, a ZkSync Lite és a dYdX. Ezzel szemben a 2. szintet a DeGate v1 és a Fuel v1 tudta elérni.

„A hibajelentések elindítása az OP Mainnet-en és az 1. szintű decentralizáció elérése fontos mérföldkőnek számítanak, de a végső cél a 2. szint elérése lesz” – jelentette ki a vállalat.

Az engedély nélküli hibajelentések a közeljövőben Optimism OP Stack infrastruktúráját használó más hálózatokba, köztük a Basebe, a Modébe és a Zorába is bevezetésre kerül majd. Az adatok szerint az OP Mainnet 7,31 milliárd dolláros összértékével jelenleg a harmadik legnagyobb második rétegű hálózat a kriptovaluták világában.