Elutasították a Tornado Cash fejlesztőjének óvadékra vonatkozó kérelmét

Még májusban írtunk róla, hogy egy holland bíróság 64 hónap börtönbüntetésre ítélte a most már szankcionált, de korábban nagyon népszerű kriptomixelő platform, a Tornado Cash alapítóját, Alexey Pertsevet. Értelemszerűen Pertsev fellebbezett az ítélet ellen. Most döntött arról a bíróság, hogy nem ad helyt a fejlesztő óvadékra vonatkozó kérelmének a fellebbezés elbírálásának idejére sem. Ez azt jelenti az ügyvédei szerint, hogy Pertsev legalább még egy évig vagy akár tovább is börtönben marad, amíg a fellebbezési folyamat zajlik.

Az ügyvédek szerint súlyos hiba elutasítani az óvadékra vonatkozó kérelmet

Miután a három bíróból álló testület korábban meghozta az ítéletet Pertsev pénzmosási vádjainak ügyében, a jogi csapata azonnal fellebbezést nyújtott be a s-Hertogenbosch-i fellebbviteli bírósághoz. Remélték, hogy a fejlesztő majd otthonában, internet-hozzáféréssel készülhet fel a tárgyalásra az óvadékkérelem pozitív elbírálását követően. A DL News szerint azonban a védőügyvédek meglepetésére elutasították az óvadékra vonatkozó kérelmet. A Pertsevet jelenleg is fogva tartó börtön a jelentés szerint azt is megtagadta a fejlesztőtől, hogy hozzáférhessen egy számítógéphez, hogy segítse ügyvédeit a tárgyalásra való felkészülésben. A Tornado Cash fejlesztőinek jogi védelmére pénzt gyűjtő JusticeDAO-hoz kapcsolható egyik X-fiók posztolt is a döntésről. Azt írták, hogy az óvadék megtagadása súlyos igazságszolgáltatási hiba. A fejlesztőknek továbbra sem szabad börtönbe kerülniük más személyek tettei miatt, amelyeket a fejlesztett produktum segítségével követnek el. Ennek tükrében a fegyvergyártók is felelősek minden gyilkosságért.

Pertsev egyike annak a három Tornado Cash fejlesztőnek, akiket a kriptomixer protokollon végzett munkájuk miatt vettek célba a hatóságok. Az ügyvédek szerint a Tornado Cash az Ethereum blokkláncán segítette az adatvédelmet, és a fejlesztők ilyen célba vétele fékező hatással lehet a blokkláncokhoz szoftvereket író fejlesztésekre. Az ügyészek viszont azt állítják, hogy a Tornado Cash fejlesztői tudatosan segítették (de legalábbis nem akadályozták meg) a rosszindulatú szereplőket. Akik lopott pénzek tisztára mosására használták a platformot. Roman Storm társalapító jogi ügye az Egyesült Államokban zajlik, míg egy másik alapító, Roman Semenov még szökésben van.