Megszűnik a Tether tartalékok külső tanúsítása
A Terra UST tavalyi összeomlása, illetve az USDC márciusi átmeneti megreccsenése mellett a Tethert (USDT) sem kerüli el a FUD, dominanciája azonban erősebb, mint valaha. Mit hozhat, ha tovább csökken az USDT tartalékainak átláthatósága?
A stabilcoinok olyan értéktartó kriptoeszközök, amelyek valamilyen devizához (jellemzően az amerikai dollárhoz) vannak kötve (angolul “pegged”), azaz a kriptopiac mozgásától függetlenül mindig ugyanannyi devizát érnek. A stabilcoinok dollár pegje a legegyszerűbben úgy érhető el, ha minden egyes kibocsátott USDT-vel szemben 1 “igazi” zöldhasú USD ül a kibocsátó bankszámláján likviden, így a kibocsátó bármikor, bármennyi USDT-t USD-re tud váltani, és az USDT/USD árfolyam fixen 1:1 lesz.
Könnyen belátható, hogy ez az üzleti modell nem különösebben izgalmas a kibocsátók számára, és ahogy a kereskedelmi bankok, úgy az USDT-t kibocsátó Tether Holdings is igyekszik minél magasabb tőkeáttétet elérni. A Tether Holdings üzleti modellje az, hogy az USDT-ért kapott USD-t olyan eszközökbe fekteti, melyek hozamot termelnek számára – ilyenek a különböző kötvények, vállalati hitelezés, vagy egyéb értékpapír ügyletek. Ezeket az eszközöket nevezzük a Tether tartalékainak (reserves), és a New York-i főügyész 2021-es döntése értelmében ezeket a tartalékokat mostanáig független auditnak kellett alávetni, melyet a BDO Italia, az MHO Cayman és a Moore Cayman végeztek. Az auditok eredményei a Tether Holdings honlapján olvashatóak.
Az audit riportok megbízhatósága korábban is felvetett számos kérdést, a kritikusok legfőképp a “commercial paper” kategóriában szerepeltetett váltók valódi értékének, és könyv szerinti árának meghatározásával kapcsolatban voltak szkeptikusak, azonban a Tether Holdings minden FUD ellenére mindmáig képes a kifizetési igényeket kielégíteni, és a tartalékok kellően likvidek ahhoz, hogy ne alakuljanak ki a Silicon Valley Bankhoz hasonló bedőlések. Bikapiacban a tőke jellemzően a stabilcoinokból a kockázatosabb eszközökbe (BTC-be, ETH-be, illetve altcoinokba) vándorol, míg medvepiacon vissza stabilcoinba, vagy egyenesen fiatba, így az elmúlt időszak komoly stressz-teszt volt a Tether számára is, és gond nélkül állta a sarat.
Bár törvényi kötelezettség a jövőben nem terheli a Tethert az átláthatóságra, egy Kajmán-szigeteken bejegyzett cégként elkerülhetetlen lesz, hogy a továbbiakban is megbízhatóságot sugározva kommunikáljanak a vállalat tartalékairól, és valamilyen formában fenntartsák azt a bizalmat, ami az elmúlt években a legerősebb stabilcoinná emelte az USDT-t. Az USDT a cikk írásának pillanatában 80 milliárd dolláros kriptopiaci kapitalizációval, 6,8%-os piaci részesedéssel rendelkezik, dominanciája pedig megkérdőjelezhetetlen egyéb stabilcoin riválisaival (USDC, BUSD, DAI) szemben.
Ahogy a Tether Holdings a New York-i főügyész 2021-es ítélete előtt is a kriptovilág megkerülhetetlen nagyágyúi közé tartozott, úgy a befektetők minden bizonnyal a továbbiakban sem valamilyen állami szerv ellenőrzését tekintik majd elsődleges fedezetnek az USDT értéke mögött, hanem az általános piaci bizalmat. Az USDT egyike a kriptovilág “too big to fail” eszközeinek, ráadásul hagyományos felépítésének, és a Holding vezetőinek vélhetően kiterjedt kapcsolatrendszerének köszönhetően azt a fajta decentralizációs és algoritmikus kockázatot sem futja, ami például a Terra UST stabilcoin emlékezetes összeomlásához vezetett 2022. májusában.
A Tether Holdings vezetői azonban nem dőlhetnek hátra, hiszen a szabályozók továbbra is ott fognak lihegni a nyakukban: minden egyes USDT kibocsátása közvetve, vagy közvetlenül a FED pénznyomtatási monopóliumát sérti, így nem elképzelhetetlen, hogy az USDT népszerűségének további növekedésével a FED áldásos figyelme is egyre inkább a Tether Holdingsra szegeződik majd.