Megrekedt a Bitcoin árfolyama, a kínai részvények 15%-os mínuszban

2024 rácáfolni látszik a historikus trendekre. A jobbára gyenge szeptember idén erős volt, a legerősebbnek számító október pedig egyelőre gyenge. A Bitcoin árfolyama február vége óta egy szűk sávban oldalazik, amit most már a technikai indikátorok is megerősítenek.

A Bitcoin az 50- és a 200 napos mozgóátlagok között oldalazik, miközben a kötvénypiac volatilitása megugrott. A kínai részvények a múlt heti kilövést követően átlagosan 10-15%-os mínuszban vannak a szerdai kereskedési napon.

Csapdába került a Bitcoin árfolyama

Cikkünk írásakor a Bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) árfolyama 62 400 dollár körül ingadozik. A digitális eszköz az elmúlt napokban kedvtelenül forgott, kereskedési volumene pedig az átlagoshoz képest is visszaesett. A passzivitást a Bollinger szalagok szélessége is megerősíti. A technikai indikátor június közepe óta nem látott szintre esett vissza.

A volatilitás mérésére alkalmas elemzési eszköz alacsony szélességet követően könnyedén robbanhat, ami most nem lepné meg a piacot sem, hiszen a Bitcoin árfolyama szeptemberben visszatért az 50- és 200 napos egyszerű mozgóátlag közé, tartósan pedig egyszer sem sikerült kitörnie belőle.

A Bitcoin-mozgóátlagok és a MOVE indikátor alakulása, forrás: TradingView

Egyrészt a várt és remélt októberi felfutás miatt, másrészt a MOVE index megugrása miatt hamarosan tényleges volatilitással szembesülhetünk. Az amerikai kincstári kötvények várható volatilitását mérő mutató 24%-ot emelkedett hétfőn, ezzel pedig január eleje óta a legmagasabb értékét vette fel.

Tovább erősödhet a dollár

Augusztust követően ismét 102,5-ös szint felett az U.S. Dollar Index (DXY). Az amerikai dollár erősségét mérő index a múlt heti közel-keleti események hatására jelentős felfutásba kezdett, túlteljesítve minden rivális valutát a világ minden tájáról.

A globális fedezetben és finanszírozásban kiemelkedő szerepet játszó kincstári kötvények megnövekedett volatilitása gyakran vezethet pénzügyi szigorításhoz – ami a Federal Reserve kamatcsökkentési stratégiája miatt most nem túl életszerű – vagy kockázatkerüléshez. A helyzet szintén előnyös az amerikai dollár számára, mivel az potenciálisan felülteljesítheti a kockázatos eszközöket.

Az ING szerint a dollárindex a hónap végére elérheti akár a 103 pontos szintet is. Ennek ellenére az amerikai vezető indexek is remekül teljesítettek a napokban. Az S&P 500 1%-os, a Nasdaq 100 1,5%-os, míg a Dow Jones Ipari Átlag 0,3%-os emelkedéssel zárta a keddet.

Az S&P 500 alakulása, forrás: Google Finance

Cikkünk írásakor az S&P 500 értéke 5750 pont felett található.

Zuhanórepülésben a kínai részvények

Véget ért a kínai részvénypiac tíznapos szárnyalása. A múlt héten látott hihetetlen emelkedés mögött a valószínűsített fiskális ösztönzés állt, amely elmaradni látszik. Peking szeptember végén számos ösztönzőt jelentett be, amely felfelé hajtotta az indexek és részvények árfolyamát többek között a kriptovalutákkal szemben.

A CSI 1000 Index alakulása, forrás: Google Finance

A fiskális ösztönzés hiányára a piac egyértelmű reakciót adott. A kínai indexek közül 5%-os esést produkált a CSI 100, a Shanghai, az SZSE Component, a China A50 és az SSE 100 is. Az egyéni részvények helyzete még ennél is borúsabb. A Hebei Broadcasting 57%-os, a Dongguan Changlian 42%-os, az Intsig Information pedig 40%-os mínuszban található az ebédszünetet követően.

A legtöbb részvény 15% körüli értékvesztésnél tart európai idő szerint szerda reggel. A pénzáramlás megfordulása előidézheti az alternatív eszközökbe, mint például a kriptovalutákba, történő tőkeáramlást, ami jót tehet például a Bitcoinnak is.