Megoldódott a rejtély: megtudhatjuk, mi volt az ősrobbanás előtt?

Már több ideje javában folyik a rejtélyes kozmikus felfénylés utáni nyomozás, amely annyira zavarba ejtette a fizikusokat, hogy újra kellett gondolniuk a standard kozmológiai modellt. A rejtély most megoldódni látszik, de a Világegyetem még mindig tartogat számunkra meglepetést.

A James Webb űrtávcső (JWST) képei azonnali vitát váltottak ki, amikor az univerzum legelső galaxisairól készítettek képeket. A galaxisok sokkal fényesebbnek – és így fiatalabbnak – tűntek, mint amilyenre számítottak: a tudósok szerint ugyanis egyszerűen nem volt elég idő arra, hogy a galaxisok ekkora méretre nőjenek. Az eredmény tehát arra késztette a fizikusokat, hogy újra gondolják az egész kozmológiai modellt, mely a világegyetem fejlődésének tudománya. Az elmélet szerint egyébként a világegyetem egy nagyon sűrű és forró állapotban indult, azóta pedig folyamatosan tágul.

A rejtély azonban most megoldódni látszik, a szimulációk létrehozásával a kutatócsoportok ugyanis magyarázatot adtak a korai galaxisok túlzott fényességére, miközben megőrizték a galaxis növekedésével kapcsolatos alapvető szabályokat. A szimulációk leprogramozására fejlett algoritmusokat használtak, és egy új elmélet született, miszerint a rejtélyes fény mögött a csillagkeletkezések okozta túlzott fény húzódhat meg.

A hipotézis megerősítéséhez további adatokra van szükség, a JWST azonban ismételten a kutatócsoport segítségére lehet. Az űrtávcső egyébként olyan csillagok és galaxisok fényének keresésére készült, amelyek az ősrobbanás előtt keletkeztek. A tudósok elmondása szerint a JWST előtti állítások pusztán feltevések voltak, most azonban olyan részletekre is fény derülhet, amelyekkel pontosan megérthetjük, mi történhetett valójában.

Kapcsolódó: