Megoldódhat a kereskedelmi háború: 93 000 dollár felett a bitcoin árfolyama

Az elmúlt három hónap kereskedését első sorban az határozta meg, hogy Donald Trump milyen vámtarifát vet ki a világ országaira és ezek az országok hogyan reagálnak erre. Ennek köszönhetően az aranyon kívül szinte minden kockázatos eszköz zuhanórepülésbe kezdett, ugyanakkor néhány hete úgy tűnik, megtalálta a piac az alját: a vámok 90 napra felfüggesztésre kerültek, a Kína és az Egyesült Államok közötti feszített kereskedelmi helyzet pedig enyhülni látszik.
Ennek köszönhetően a bitcoin árfolyama ismét átlépte a 93 000 dolláros szintet, melyre március eleje óta nem volt példa. Bár a történelmi csúcstól továbbra is messze vagyunk, a lokális mélyponthoz képest már közel 25%-ot erősödött a vezető digitális eszköz.
Bikás gyertyák a grafikonon
Cikkünk írásakor a bitcoin
BTC Price
(BTC) árfolyama átlépte a 93 500 dolláros árfolyamot, ezzel pedig már közel 6%-ot erősödött az elmúlt 24 órában. A teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció mindeközben ismét átlépte a 2,9 billió dolláros szintet. Azáltal, hogy a vezető kriptovaluta hét hetet követően lépte át a 93 000 dolláros szintet, meghosszabbítva a húsvéti emelkedést, megerősítésre került a csökkenő trend megtörése.
A kereskedők szerint „a legőrültebb egyperces gyertyának” köszönhetően a BTC árfolyama mindössze 60 másodperc alatt 91 500 dollárról egészen 93 000 dollárra ugrott, miután az intézményi felhalmozás mellett a makrogazdasági helyzet is a stabilitás jeleit mutatja.
A technikai elemzők szerint a bitcoin az arany útját követi, amivel alapvetően magas korrelációt mutat, egyesek szerint pedig hamarosan ismét hatszámhegyű bitcoin-árfolyamról beszélhetünk, amire február 3-a óta nem volt példa.
Stabilizálódó makrogazdasági környezet
Bár a grafikonok is megerősítik a konszolidációs trend megtörését, a mostani emelkedés hátterében első sorban a makrogazdasági okokat kell keresni. A drasztikusan induló kereskedelmi háború 2025-ös felvonása enyhébb hangvételt vett az amerikai elnök és a kínai kommunista párt részéről is, mivel mindkét fél a bizonytalanság megoldására törekszik. A készséges együttműködés Trump és Hszi Csin-ping között megállapodásban teljesedhet ki, ugyanakkor az amerikai elnök megjegyezte, az Egyesült Államok jelentős külkereskedelmi hiányát meg kell oldani.
Mindeközben a republikánus elnök ultimátumot adott Ukrajnának arra vonatkozóan, hogy válaszoljanak az elnök csapata által összekészített, háborút lezáró tervre, amivel véget vetnének a több mint három éve zajló vérontásnak. A „mestertervet” múlt héten Párizsban kézhez kapta az ukrajnai küldöttség, Trump pedig ma délutánig vár választ. Az Axios által közölt béketerv szerint Oroszország és Ukrajna számára is előnyös álláspontokat tartalmaz a paktum, amely kitér arra is, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja, ugyanakkor az Európai Unióhoz csatlakozhat.
Ezzel párhuzamosan arról is lehetett olvasni, hogy Trump elbocsátaná a Fed elnökét, Jerome Powell-t a hivatalából, ugyanakkor kijelentette, nem áll módjában leváltani az amerikai jegybank elnökét, csak bírálja a kamatcsökkentési ciklus elhúzódásáért. A CME Group jelenleg 6,8%-os esélyt lát arra, hogy a május 7-i FOMC ülésen kamatot csökkent a Fed, ugyanakkor a június 18-i ülésen erre már 62,1%-os esély mutatkozik.
Kilátások a piac számára
Alex Kruger, közgazdász és kriptovaluta-kereskedő, szerint Trump éppen azon dolgozik, hogy kipipálja az összes bikás lehetőséget a piacon. A stabilizálódó környezet következtében az azonnali bitcoin ETF-ek április 22-én 912,7 millió dolláros nettó beáramlást értek el, az elmúlt három kereskedési napon pedig összesen 1,4 milliárd dollár áramlott a tőzsdén kereskedett eszközökbe.