Megoldással állt elő egy fejlesztő a kvantumszámítógépek bitcoinra jelentett fenyegetésére
Nemrégiben egy bitcoin fejlesztő arról számolt be, hogy rájött, hogyan védje meg a bitcoin hálózatát az óriási teljesítményű kvantumszámítógépektől.
A kvantumszámítógépek a hagyományos gépekkel ellentétben több milliószor gyorsabban képesek különböző matematikai számítások megoldására. Azonban ezen tulajdonság jelenti számunkra a veszélyt, ugyanis használatuk lehetővé teszi jelentős számú jelszó feltörését rövid időn belül. Csak képzeljük el, ha egy ilyen eszköz netalán rossz ember használatába kerülne, akinek megadatik az a lehetőség, hogy e-mailjeink, mobiltelefonjaink, bankszámláink, vagy akár bitcoin tárcáink jelszavát pár másodperc alatt megszerezze.
A problémára való megoldás azonban már az orrunk előtt van, ugyanis Erik Aronesty bitcoin fejlesztő azt állítja, hogy újfajta módszerrel állt elő a bitcoin biztonságának megerősítése érdekében.
Javaslata lényegében egy új módszer a nyilvános kulcsok létrehozására, amely során kvantumbiztonsági algoritmusokat használnánk. A felhasználók kvantumbiztos tárcákat hoznának létre, majd a bitcoin küldését és fogadását a szokásos módon bonyolítanák le.
Habár a megoldás elsőre egyszerűnek hangzik, korántsem az. Rengeteg munka vár még ránk, amíg egy tökéletes és működőképes rendszert meg tudunk alkotni. A bitcoin core szoftverének módosításához előszőr javaslatokat kell tenniük a fejlesztőknek, amit azután alaposan megvitatnak. Aronesty viszont még nem tett hivatalos javaslatot, mivel úgy látja, hogy nem rendelkezik elég támogatottsággal a közösséget illetően.
Short rant about Quantum Computing breaking bitcoin:
1/ If you study even a little of it, you realize very quickly that the engineering challenges are enormous. Most attempts use temperatures a tiny fraction of a degree above absolute zero, not exactly easy to produce.
— Jimmy Song (송재준) (@jimmysong) July 15, 2019
A kvantumszámítógépek jelentette veszély még nem ért el minket
A kvantumtámadások a nyilvános kulcsú infrastruktúraként (PKI) ismert kriptográfiai rendszert fenyegetik. Ezt használja minden modern webböngésző napjainkban, és a bitcoin is ezzel a technológiával működik.
A bitcoin azonban képes az 51%-os hálózati támadásokat is elkerülni a magas hashráta teljesítménye miatt. Ez megfelel a kvantumszámítógépek teljesítményének, viszont, ha megjelennének ennél erősebb eszközök, akkor lehetőség nyílik a bitcoin hálózata feletti irányítás megszerzésére. A veszély egyelőre nem aktuális, mivel a májusban generált 228 exahashnek köszönhetően, amit a bányászok teremtettek, a legbiztonságosabb proof-of-work blokkláncnak tekinthető.
A Paypal társalapítója, Peter Thiel szerint az erősebb kvantumszámítógépek megjelenése valószínűleg körülbelül nyolc éven belül számít reálisnak. Emellett a Thel kiberbiztonsági vállalat is előre megjósolta, hogy a kvantumszámítás valószínű fenyegetést jelenthet a jövőt illetően.
Érdemes azonban nem elfelejteni, hogy jelenleg a kormányok és az egyetemek tulajdonában van a ma létező kvantumszámítógépek nagyrésze, és még ezek is meglehetősen kezdetlegesek. Továbbá a számítógépekhez szükséges szubatomi részecskék stabilizálása is rendkívül nehéznek mondható a megfelelő hőmérséklet és körülmények miatt.
A bitcoin közösség válasza Aronesty megoldására
A fejlesztő megoldása azonnal eljutott a bitcoin közösségéhez, akik máris aggályaikkal árasztották el az internetet:
- Mivel a kvantum-aláírások több tárhelyet igényelhetnek a bitcoin főkönyvében, a felhasználóknak extra díjakat kell majd fizetniük a tárcákkal való tranzakciókért.
- A kvantumbiztos és normál kulcsos megoldásokat kombináló rendszerek hibákat tartalmazhatnak, amiket a hackerek gyenge pontokként ki tudnának használni.
- Aronesty javaslata soft forkot igényel, amelyhez a világ több ezer bányászának konszenzusos szavazására van szükség.
- A tárolási követelmények miatt a fork a bitcoin által blokkonként feldolgozható tranzakciók számát is csökkentené.
A fejlesztő továbbá elismerte, hogy a probléma megoldása még várhat néhány évet, ugyanis ez a veszély jelenleg nem fenyegeti a hálózatot. A jövőben a technológia rohamos növekedéssel számolhat, ugyanakkor addigra felkészülhetünk mi is a kvantumszámítógépek jelentette veszélyek elkerülésére.