Megnyitották Európa első kontinentális űrrepülőterét
Európa első működő kontinentális űrrepülőtérét hivatalosan is megnyitották. Ez jelentős lökést adott a német Isar Aerospace vállalatnak, amely sietve készül a jövő évi első repülésére.
Ki nyeri a kontinens új űrversenyét?
A Norvégia északnyugati részén, a távoli Andøya szigetén található Andøya űrrepülőtér hivatalos megnyitóját a héten Haakon norvég trónörökös tartotta. Ha az űrrepülőtér teljesen kiépül, több indítóállásnak is otthont ad majd. Az Isar Aerospace kizárólagos hozzáférést kapott az első indítóhelyhez, ahol a kétfokozatú Spectrum rakétát fogja tesztelni.
Ha a tesztek sikeresnek bizonyulnak, a vállalat célja, hogy az űrrepülőtéren kereskedelmi tevékenységet folytasson, hogy kielégítse a kis- és közepes méretű műholdak űrbe szállítása iránti növekvő igényt. Az Isar évente legfeljebb 15 küldetést kíván indítani Andoyából, repülésenként 10-12 millió eurós költséggel.
Az elmúlt öt év során olyan rakétát építettünk, amely segít megoldani az európai űripar legfontosabb szűk keresztmetszetét – a világűrhöz való szuverén és versenyképes hozzáférést.
– mondta Daniel Metzler, az Isar Aerospace vezérigazgatója és társalapítója.
Elon segít
Jelenleg Európa nem rendelkezik független hozzáféréssel az űrszatellitekhez. Miután az Ariane-5-öt az év elején leállították, és késik az Ariane-6 utódjának indítása. Helyi alternatíva híján az Európai Űrügynökség (ESA) a múlt hónapban megállapodást kötött az Elon Musk-féle SpaceX-szel négy navigációs és kommunikációs műhold jövő évi pályára állításáról.
Bár az ESA nem szándékozik a SpaceX-re támaszkodni a mostani indításon túl, lehet, hogy nem marad más választása. Hacsak Európa feltörekvő új űrkutatási startupjai nem érik el hamarosan a kereskedelmi életképességet. Jelenleg két német startup, az Isar Aerospace és a Rocket Factory Augsburg a legígéretesebb.
A 2018-ban a Müncheni Műszaki Egyetem spin-offjaként alapított Isar Aerospace eddig 310 millió eurót szerzett, és ezzel Európa legjobban finanszírozott magán űrvállalkozása. A Rocket Factory Augsburg, bár csak tizedannyi pénzt gyűjtött, mint versenytársa, kizárólagos hozzáférést biztosított az egyetlen másik potenciális indítóhelyhez Európában, a skóciai Shetland-szigeteken található SaxaVord űrrepülőtérhez. Mindkét startup idén tervezte a startot, de többször is késett. Most mindketten 2024-et tűzték ki célul.
A jelenleg építés alatt álló SaxaVord a jövő évtől kezdve szeretne indításokat fogadni, de Andøyával ellentétben még nem kapta meg az űrrepülőtér engedélyét. Ahogy Európa új űrversenye egyre jobban felpörög, a kérdés továbbra is az, hogy ki fogja először elérni a Föld körüli pályát: az Isar Aerospace az Andøya űrrepülőtérről vagy a Rocket Factory Augsburg a SaxaVord űrrepülőtérről?