Meglepődnél, mely országok állnak az államcsőd szélén
2022 májusában Srí Lanka nem teljesítette adósságát a külföldi hitelezők felé még az után sem, hogy a kormány 30 napos türelmi időt kapott a 78 millió dollárnyi kölcsön visszafizetésére. Az államcsőd azonban nemcsak a szóban forgó országot érinti, manapság ugyanis meglepődnél, mely államok küzdenek a nemfizetési kockázat veszélyével.
A Bloomberg a magas kockázattal járó országokat az államkötvény hozamai, az ötéves hitel-nemteljesítési csereügylet (CDS), a kamatkiadások és az államadósság alapján rangsorolta.
Hogy jobban megértsük a fenti ábrát, vegyük példaként Ukrajnát és El Salvadort. Ukrajnának jelentősen magas a “nemteljesítési kockázata” az Oroszországgal fennálló konfliktusa miatt. Ráadásul amennyiben Putyin átvenné az irányítást, az is lehetséges, hogy Ukrajna meglévő adóssága soha nem kerülne kifizetésre. Ez a forgatókönyv az ukrán államkötvények eladását váltja ki, amely jelentősen lenyomta annak árfolyamát. Mivel pedig a hozamok az árral ellentétes irányban mozognak, a kötvények átlagos járuléka 60,4%-os szintre emelkedett. (Összehasonlításképpen, az amerikai államkötvények hozama jelenleg 2,9%.) Mivel továbbá Ukrajna CDS-felára jelenleg 108,56%, ez szintén arra utal, hogy a piac egyáltalán nem (vagy nagyon minimálisan) bízik abban, hogy Ukrajna képes lesz visszafizetni adósságát.
Mi a helyzet El Salvadorral?
Annak ellenére, hogy Ukrajna esetében a fent tárgyalt két mérőszám alacsonyabb értékeket mutat, El Salvador a lista élére került, mivel nagyobbak a kamatkiadásai és a teljes államadóssága. Az adatok szerint az állam éves kamatkifizetése a GDP 4,9%-át teszik ki, ami viszonylag magas értéknek számít (összehasonlítva az USA 1,6%-kával). El Salvador fennálló adósságai a GDP 82,6%-a, ami történelmi mércével mérve kifejezetten magas, ma ugyanakkor teljesen normális értéknek felel meg.
2023 valamelyest változást hozhat, mivel akkor jár le az ország 800 millió dolláros államkötvénye. A legújabb kutatások szerint, ha El Salvador fizetésképtelenné válna, jelentős, ámbár átmeneti negatív hatásokra kell számítania. A bitcoin törvényes fizetőeszközzé nyilvánításával ugyanis a kriptotér szereplői és az állam támogatói minden bizonnyal hajlandóak lennének megsegíteni a kormányt, hogy életbe tartsák a „nemzetállami bitcoin elfogadás” koncepcióját.