Az EKB közgazdászai megjósolták a BTC jövőjét? Vajon kinek kedveznek majd a csillagok?

E hónap elején az Európai Központi Bank (EKB) közzétett egy tanulmányt, amelyben a szerzők azt állítják, hogy a BTC létezése elszegényítheti azokat, akik egyáltalán nem vagy későn fektettek be az eszközbe.

„Mivel a Bitcoin nem növeli a gazdaság termelési potenciálját, a feltételezett folyamatos értéknövekedés következményei lényegében újraelosztó jellegűek, azaz a korai Bitcoin befektetők fogyasztására gyakorolt vagyonhatások negatívan befolyásolhatják a társadalom többi tagjának fogyasztását”, olvasható a jelentésben.

Ez sok BTC hívő haragját kiváltotta, de nem ez a hiperbitcoinizáció lényege igazából? Ha a bitcoin lesz a világ univerzális pénzeszköze, akkor a HODLerek lesznek az új gazdag elit, míg a fiat valuták tulajdonosai gyakorlatilag csődbe mennek, nem igaz?

A szektor szakértői úgy vélik, hogy a Bitcoin valójában növelné a gazdaság termelési potenciálját. Ennek több oka is van, de az egyik leghangsúlyosabb az, hogy megszabadulna a fiat valuta Cantillon-effektusától, ami nagyrészt a kormányoknak kedvez.

Ha 2009-ben lehetőség lett volna arra, hogy a világ összes fiat valutáját bitcoinra cseréljük, így mindenki szert tett volna valamennyi részesedésre (tehát ki lett volna iktatva az újraelosztó hatása), az vitathatóan előnyösebb lett volna. Az EKB közgazdászai azonban nagy valószínűséggel még így is előálltak volna valamiféle ellenvetéssel: nemes egyszerűséggel nem ismerik el a bitcoin előnyeit.

Mivel Satoshi Nakamotonak nem volt módja arra, hogy mindenki fiat pénzét bitcoinra cserélje, még ha akarta volna sem, így érthető, hogy úgy indította el a projektet, ahogyan tette. Ezáltal lehetővé téve, hogy bárki és bármikor megkaparintsa ezt a forradalmi eszközt, az egyéni kockázatvállalási hajlandóságának megfelelően.

Az EKB és a hasonszőrű hatósági szervek BTC ellenes megnyilvánulásai nem újkeletűek, az utóbbi időben azonban valóságos hadjárat indult a kriptók zászlóshajója ellen.