Törvényjavaslatot nyújtottak be az amerikai központi bank felszámolására

Május 15-én Thomas Massie amerikai republikánus kongresszusi képviselő arról kérdezte X-követőit, hogy tegyen-e javaslatot az amerikai jegybank (FED) megszüntetésére. A szavazásra több mint 115 ezer voks érkezett és ezek 86%-a egyértelműen igennel válaszolt – azaz felszámolná a jegybankot. Természetesen a 340 millió lakosú Egyesült Államokban 115 ezer szavazat jelentéktelen számnak tűnik, viszont Massie betartotta az ígéretét.

Alig egy nappal később ugyanis a kentucky-i képviselő benyújtotta a H.R. 8421 számú, Federal Reserve Board Abolition Act (az Amerikai Szövetségi Jegybank megszüntetéséről szóló törvény) című törvényjavaslatot. A javaslat célja, hogy felszámolja az ameriaki központi bankot, a FED kormányzótanácsával és minden kapcsolódó intézménnyel együtt. Emellett a Federal Reserve Act, a jegybankot és a központi banki rendszert létrehozó 1913-as törvény hatályon kívül helyezését javasolja.

A kriptovaluták jövője szempontjából kritikus a jegybanki hozzáállás

Massie meg is indokolta a szavazását és a beterjesztését. „Az amerikaiak bénító inflációtól szenvednek, és ezért egyértelműen a FED A hibás. A COVID alatt a jegybank a semmiből teremtett dollárbilliókat, és kölcsönadta a pénzügyminisztériumnak, hogy lehetővé tegye a példátlan mértékű hiánykiadásokat.” Az adósság monetizálásával a jegybank leértékelte a dollárt, ami egyértelműen inflációhoz vezetett. Thomas Massie nincs egyedül a jegybankkal szembeni kritikus álláspontjával. A legtöbb kezdeményezés azonban hagyományosan inkább a központi bank jobb ellenőrzésére irányul, mintsem a megszüntetésére. Az egyik első politikus, aki ténylegesen megkérdőjelezte az amerikai jegybank működését, a demokrata Wright Patman volt. Az 1950-es, 1960-as és 1970-es években 16 törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyek célja a jegybank erősebb szabályozása vagy függetlenségének korlátozása volt.

A Patmanhez hasonlóan szintén texasi republikánus, Ron Paul 2009-ben terjesztette elő az „Audit the Fed” nevű törvényjavaslatot. Ez a jogszabály, amely végül nem kapott támogatást, a Fed monetáris politikai döntéseinek és műveleteinek vizsgálatára összpontosított. Valószínűleg sokat beszélhettek erről otthon, mert apja nyomdokaiba lépve Ron Paul fia, Rand Paul 2010-es szenátusi megválasztása óta aktívan támogatja apja előterjesztését. Amiért a kriptos közösség számára ez egy fontos kérdés, az a tény, hogy az amerikai jegybank hagyományos monetáris politikája és a kriptovalutákra vonatkozó álláspontja eléggé keresztezi egymást. A legtöbb központi bank a kriptokban látja a teljeskörű ellenőrzése alóli kibújás lehetőségét. Plusz a központi banki digitális valuta (CBDC) segítségével úgy akarja meglovagolni a technológiai fejlődést és a blokkláncok technológiáját, hogy totális ellenőrzést akar fenntartani.