A világ meghallhatja egy 3000 éves egyiptomi múmia hangját

A 3D-nyomtatási technológia elképesztő fejlődésének köszönhetően a kutatóknak sikerült rekonstruálni egy ókori egyiptomi múmia hangszálait – így a világ 3000 év „hallgatás után” először hallhatja a hangját.

Ahogy arról a The New York Times is beszámolt, a régészeknek sikerült életre kelteniük egy Nesyamun nevű egyiptomi pap hangját. Életében a thébai Karnaki templomban énekelt dicsérő énekeket az istentiszteleteken, és az ókori egyiptomiak isteneihez imádkozott, amilyen Nut is volt, az ég és az égbolt ősi istennője.

Amikor meghalt, a koporsóján halhatatlanná tették az énekes tehetségét a következő felirattal: „Nesyamun, a hang igaza”. De pontosan milyen is volt Nesyamun hangja? A tudósok alig várták, hogy kiderítsék.

A Scientific Reports című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány szerint egy angliai kutatócsoport részletesen beszámolt arról az elképesztő erőfeszítésükről, amelynek eredményeképpen most rekonstruálták Nesyamun hangját.

Az alapvető céljuk az volt, hogy újraépítsék a hangszálakat. Szerencsére a mumifikálódás során nagyrészt sértetlen maradt az éneklő pap torka és szája.

Szerencsére a balzsamozók jó munkát végeztek

„A tényleges mumifikálási folyamat kulcsfontosságú volt” – magyarázta Joann Fletcher, az angliai Yorki Egyetem egyiptológusa, a tanulmány társszerzője. „Az ókori balzsamozók remek munkát végeztek. A kiváló minőségű konzerválásnak köszönhetően Nesyamun hangszálai még mindig kiváló állapotban vannak.”

A kutatócsoport egy CT-szkenner segítségével szkennelte a múmiát, és 3D-s képet készített a torka belsejéről. A képeket ezután 3D nyomtatóval kinyomtatták, és egy elektronikus gégével kombinálva rekonstruálták „azt a hangot, amely a hangszálaiból jönne ki, ha a gégefője újra életre kelne” – mondta David Howard, a londoni Royal Holloway beszédkutatója és a kutatócsoport másik tagja.

Az eredmény Nesyamun hangszálainak hihetetlen feltámadása. Eddig a csúcstechnológiás másolat csak egy hangot adott ki – egy nem egyértelmű hangot, amely a tudósok szerint az „ah” vagy az „eh” hangzású magánhangzóhoz hasonlít. Egyesek szerint ez a hang nem áll messze a tehén „mú”-zásától.

„Jelenleg még nem tudjuk életre kelteni a beszédhangját, tehát nem hallhatjuk beszélni” – mondta Howard. „De azt hiszem, okkal bízhatunk abban, hogy egy nap olyan szavakat és hangokat tudunk majd előállítani, amelyek a lehető legközelebb állnak ahhoz, ahogyan az ő szájából hangzanának.”

A rövid hangfelvétel talán antiklimatikusnak tűnhet – vagy akár hátborzongatónak, attól függően, hogy milyen szemszögből nézzük –, de az biztos, hogy egy több ezer évvel ezelőtt élt ember hangjának rekonstrukciója még soha nem történt meg ilyen különleges módon.

Talán Ötzi, az 5000 éves jégember is megszólalhat idővel…

2016-ban egy olasz kutatócsoport rekonstruálta egy 5300 évvel ezelőtt élt ősember, Ötzi (akit jégembernek is neveznek) hangját, akinek megfagyott maradványait az Alpokban találták meg. Nesyamun esetéhez hasonlóan a kutatók csak Ötzi hangszalagjának meglehetősen közeli rekonstrukcióját tudták létrehozni, s így néhány rövid hangot votlak képesek előállítani.

Nesyamun hangjának rekonstrukciója az a jelentős első lépés a teljes hangzásbeli szókincsének újrateremtése felé, amely lehetővé teszi, hogy a jégember idővel ismét teljes mértékben „beszéljen”.

A csapat reményei szerint a későbbiekben úgy módosíthatják a számítógépes szoftvert, hogy az előrejelezze a beszédelemeket, például a nyelv méretét és mozgását, valamint az állkapocs helyzetét, és így pontos másolatot készíthessenek a beszédmintáiról.

Az etika közbeszól

„Mindebből természetesen több következtetést is levonhatunk” – mondta Katherine Baxter, a Leeds City Museum régész kurátora, a tanulmány másik társszerzője. „Vajon tényleg el tudjuk érni, hogy Nesyamun ma is épp úgy szólaljon meg, ahogyan azt a koporsójára írták?”

„De azzal a tudományos áttöréssel, hogy Nesyamun hangját újra életre keltjük (és azt mondatjuk vele, amit csak akarunk), együtt jár az etika kérdése is.”

Amikor felhasználunk egy valaha élt embert, és következtetéseket szűrünk le arra vonatkozóan, hogy hogyan nézett ki vagy milyen volt a hangja, lehet, hogy az olyan céllal történik, aminek talán nem is vagyunk tudatában” – jegyezte meg Kara Cooney egyiptológus, a Kaliforniai Egyetem munkatársa (aki nem vett részt a tanulmányban).

A Nesyamun múmiáját közelről vizsgáló régészek szerint az ókori pap valószínűleg az 50-es éveiben halt meg. Mivel a nyelve kilógott a szájából, halálának okát kezdetben fojtogatásnak vélték, de később azt feltételezték, hogy egy allergiás reakció, valószínűleg a nyelvét érő rovarcsípés miatt halt meg. Ez megmagyarázná, hogy miért állt ki a múmia nyelve, miközben a nyakán nem volt sérülés.

Azt talán soha nem tudjuk meg pontosan, hogy mi okozta a pap 3000 évvel ezelőtti halálát, de arra reális esély van, hogy egy napon halljuk majd őt beszélni.