Megdöbbentő számú mémcoin-projekt ment tönkre 2024-ben

A mémcoinok 2024-re több tízmilliárd dolláros piaci részesedéssel rendelkeznek a kriptovaluta-piacon. A közösségi események, hírességek és egyéb megbotránkoztató és vicces jelenetekből született mémcoinok 2021-ben robbantak be a köztudatba, ugyanakkor 2024-re az Ethereum blokkláncáról átköltöztek a Solanara és a Base második rétegű hálózatára.

Egy új kutatás szerint azonban a mémcoinok sikertelenségi aránya 97%. Ezek szerint mégsem olyan életképesek a pillanatok alatt, rendkívül kedvező áron létrehozott, poénnak szánt tokenek?

Rendkívül magas halálozási arány

A Chainplay legújabb kutatása rávilágít arra, hogy 2024-ben a mémcoin-projektek sikertelenségi aránya 97% volt. Az adatok azt mutatják, hogy ezek a projektek az egy éves kort sem élik meg annak ellenére, hogy más kriptovaluta-projektek átlagéletkora 3 év szokott lenni.

A CoinGecko adatai szerint a mémcoinok 38,48 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkeznek. Ez közel 45%-os visszaesést jelent a 2024 márciusi, lokális csúcshoz képest. Az AlphaQuest kutatóeszköz szerint az esés hátterében az áll, hogy havonta átlagosan 2020 mémcoin-projekt hal meg teljesen.

A kutatás rávilágít arra, hogy a különböző blokkláncokon létrehozott mémcoinok különböző élettartammal és halálozási rátával rendelkeznek. A gyorsnak és olcsónak számító Base-n és Solana-n 66,9%, illetve 54% ez az arány, míg a viszonylag drágább és „hitelesebb” projekteknek otthont adó Ethereumon 36,5% a mémcoinok halálozási aránya.

A magas meghibásodási arány mellett a mémcoinok gyakran rosszindulatú tevékenységekhez kötődnek. A projektek több mint fele (55,24%) kapcsolódik csaláshoz és átveréshez, aminek a végén nulla közeli árfolyamra fut ki az eszköz értéke.

Vonzó befektetési alternatíva

E kockázatok ellenére is vonzóak a mémcoinok a befektetők számára. A gyors és könnyű nyereség reménye mindenki számára szimpatikus. A kutatás szerint a kriptovaluta-befektetők közel 60%-a szívesen fektet mémcoinokba hol rövidebb, hol hosszabb ideig.

A tanulmány megmutatta, hogy a mémcoin-szektor 2021-ben még csak egy hobbi volt, amiből talán generálható egy kis profit, 20224-re azonban a portfóliók fix elemévé váltak. Az olyan mémcoinok, mint a Dogecoin és a Shiba Inu már évek óta itt vannak velünk, ugyanakkor a PEPE, a dogwifhat vagy a Bonk csak nemrégiben, az elmúlt egy évben robbantak be a köztudatba.

A kutatás rávilágít továbbá arra is, hogy a mémcoinok csupán a piac legújabb befektetői számára tűnnek vonzó alternatívának. A hat hónapnál kevesebb ideje piacon lévő befektetők közel 58%-a tartja döntő fontosságúnak a mémcoinok birtoklását. Ezzel szemben a tapasztaltabb befektetők 54%-a szerint kerülendőek a mémcoinok.

Érdemes óvatosnak lenni

Azok a befektetők, akik legalább egy éve vannak a kriptovaluta-piacon, azt ajánlják, hogy érdemes óvatosan közeledni a mémcoinokhoz, vagy teljes mértékben elkerülni őket. A megkérdezettek csupán egyharmada gondolja úgy, hogy lehet érdemes mémcoinokat tartani.

Ennél is durvább óvatosságra int a média. A tanulmány megállapította, hogy a mémcoinokkal kapcsolatos hírek csupán 13,77%-a pozitív. A túlnyomórészt negatív, rosszindulatú hírek arra engednek következtetni, hogy a mémcoinok hátterében első sorban nem az értékteremtés, hanem az információs aszimmetrián alapuló, más kárán történő nyereségszerzés áll.

A befektetések világában rendkívül fontos a gondosság, ez halmozottan fennáll a kriptovaluták, főként a mémcoinok esetében. Érdemes utánanézni a projekt mögött álló csapatnak és az esetlegesen közzétett audit-elemzéseknek is. A Chainplay kutatásából kiderül, hogy a jelentések 81%-ában egy átverésről beszélünk, tehát igen nagy a csalások elterjedtsége.