Megakadt az Ethereum Pectra frissítése – teszthálózati hiba késleltetheti a fejlesztést

Az Ethereum fejlesztői folyamatosan dolgoznak a hálózat skálázhatóságának és biztonságának javításán. Az egyik legfontosabb közelgő frissítés, a Pectra, több kulcsfontosságú fejlesztést hozna az Ethereum ökoszisztémába. Mielőtt azonban a főhálózatra (mainnet) kerülne, a fejlesztők teszthálózatokon (testnet) futtatják, hogy kiszűrjék az esetleges hibákat. A hétfői Holesky teszt azonban váratlan problémákba ütközött – ez kérdéseket vet fel a frissítés menetrendjével kapcsolatban.

A február 24-ei teszt során a Holesky hálózaton a véglegesítés meghiúsult, ami komoly instabilitást okozott. A probléma hátterében a végrehajtási kliensek hibája állt – de pontosan mi történt, és mit jelent ez az Ethereum jövőjére nézve?

A tesztet hétfőn 16:55-kor (ET) indították el, ám a Beacon Chain, egy nyílt forráskódú blokklánc-felfedező adatai szerint nem sikerült a véglegesítés. Ez azt jelenti, hogy a tranzakciók visszafordíthatatlanok maradtak – ami kritikus probléma egy olyan hálózat esetében, amely az adatváltoztathatatlanságra épül.

Az Ethereum Foundation – az Ethereum ökoszisztémájának fejlesztését támogató non-profit szervezet – nem reagált azonnal a megkeresésekre.

Miért fontos a véglegesítés az Ethereum hálózatán?

Az Ethereum rendszerében a véglegesítés biztosítja, hogy a tranzakciók körülbelül 13 perc (két „epoch”) elteltével visszafordíthatatlanná váljanak. A tranzakciók véglegesek, ha a validátorok kétharmada megerősíti őket, így a visszafordítás szinte lehetetlenné válik.

Egy véglegesített tranzakció visszavonásához a támadóknak az összes stakelt ETH legalább egyharmadát kellene ellenőrizniük – azonban az Ethereum okosszerződései automatikusan elégetnék a támadók tétjét, így a próbálkozás rendkívül kockázatos lenne.

„A Holesky és más teszthálózatok azért léteznek, hogy problémákat találjanak”mondta Georgios Konstantopoulos, a Paradigm kriptobefektetési cég általános partnere és technológiai igazgatója az X-en (korábban Twitteren).

Konstantopoulos hozzátette, hogy a probléma a végrehajtási kliensekhez köthető, amelyek „elfelejtették hozzáadni a megfelelő deposit contract címet”.

Joshua Cheong, az Ethereum Layer-2 protokollját fejlesztő Mantle Network termékvezetője szerint a probléma lényege az volt, hogy a végrehajtási kliensek nem megfelelően kezelték a betéti szerződés címeit.

A hiba következtében hálózati instabilitás alakult ki – erősítette meg a Mantle Network.

Mi okozta a problémát?

A hiba a Pectra frissítés egyik újítása miatt következett be: ez ugyanis áthelyezte a betétkövetést a Konszenzus Rétegről a Végrehajtási Rétegre.

Néhány végrehajtási kliens konfigurációs hibákat tapasztalt a betétek nyomon követésében, ami megzavarta azokat a kritikus hash ellenőrzéseket, amelyek szükségesek a befizetések és kifizetések hitelesítéséhez.

A Pectra egy 11 kulcsfontosságú protokoll-fejlesztésből álló csomag, amelynek egyik legfontosabb eleme az EIP-7702, egy Vitalik Buterin által kidolgozott pénztárca-fejlesztési javaslat.

Ez a változtatás lehetővé tenné, hogy az Ethereum pénztárcák átmenetileg okosszerződésként működjenek egy tranzakció során, így támogatva például a csoportos tranzakciókat és a gas díj-szponzorálást, anélkül, hogy állandó változtatásokat kellene eszközölni a fiókokon.

Nyomás alatt az Ethereum fejlesztői

Ez a technikai fennakadás egyre nagyobb nyomást helyez az Ethereum fejlesztőire, hogy felgyorsítsák a fejlesztési ciklusokat.

A múlt hónapban a Paradigm egy kutatása kijelentette, hogy az Ethereum fő protokollja sokkal gyorsabban is fejlődhetne.

„Történelmileg az Ethereum évente körülbelül egy főbb változtatást vezetett be. Az Ethereum ennél többre képes” – írta Konstantopoulos és más Paradigm kutatók.

A fejlesztői közösség megosztott a kérdésben: egyesek szerint gondos tesztelésre van szükség, míg mások szerint a fejlesztéseknek gyorsabban kellene haladniuk.

Az intézményi befektetők különösen várják az EIP-7251 bevezetését, amely 32-ről 2048 ETH-ra emelné a validátorok staking korlátját, ami alapjaiban alakíthatná át a staking ökoszisztémát.