Mindfulness és meditáció: technikák a mindennapi stressz csökkentésére

A túl sok stressz a 21. század talán legnagyobb társadalmi betegsége, amivel sokan sajnos nem is foglalkoznak. A legtöbb ember nem tudja feldolgozni és levezetni a stresszt, hanem különféle tevékenységekbe fojtja azt. Ilyen tevékenységek lehetnek például az evés, bulizás, extrém sportok, videójátékok, de akár az online szerencsejáték oldalak is, mint például a Vulkan Vegas bónuszkód promóciót is ajánló Vulkan Vegas oldala. A stressz intenzív levezetésére és az aktív pihenésre időnként igenis szükség van, azonban sokkal jobb az, ha valaki megfelelően fel tudja dolgozni az őt ért mindennapos megpróbáltatásokat, mintsem, hogy belefojtsa valamilyen pótcselekvésbe. A stressz állandó elfojtása rendkívül káros szokások kialakulásához is vezethet, gondoljunk például az állandó kényszeres evésre, vagy akár az alkoholizmusra. Ha tovább olvasol, akkor megismerhetsz olyan pszichológiai technikákat, amelyek neked is segíthetnek abban, hogy fejben kiegyensúlyozottabb legyél.

A meditáció ereje

A meditációra sokan egyfajta hókusz-pókuszként gondolnak, pedig tudományosan is igazolt eredményeket lehet elérni vele. A meditációnak évezredes hagyományai vannak és sokféle fajtája létezik. Nem vallási kontextusban elsősorban aktív és passzív meditációt érdemes megkülönböztetni egymástól, azonban jó hír, hogy mindkettő segíthet a stressz leküzdésében. Az aktív meditáció során leginkább egy adott problémára koncentrálva próbálhatsz nyugodt körülmények között minél jobb megoldást találni, míg passzív meditáció során pont az a lényeg, hogy kiüríts a fejedből minden gondolatot és a tudatod egy nyugodtabb, alacsonyabb energiaállapotba kerüljön a hétköznapok felforgása után.

Az emberi elme ereje sokkal nagyobb annál, mint ahogy azt sokan gondolják. Számos kutatás igazolta például, hogy azok az emberek, akik boldogabbak, nagyobb eséllyel élnek túl bizonyos betegségeket, míg a magány és a szomorúság egy idő után fizikai problémákon keresztül is jelentkezik. Azok, akik profi szinten űzik a meditációt, mint például az ázsiai buddhista szerzetesek, egészen elképesztő módon képesek befolyásolni a testüket pusztán az elméjük erejével. A szerzetesek képesek annyira lelassítani az anyagcseréjüket, hogy vannak köztük, akik akár napokig is képesek étlen szomjan meditálni egészségkárosodás nélkül, míg mások egészen extrém dolgokra is képesek, például a gondolataik erejével akár több fokot is változtatják a testhőmérsékletüket.

A leggyakoribb stresszforrások

Ahhoz, hogy hatékonyan tudj küzdeni a stressz ellen, először is mindenképpen be kell azonosítanod az életedben jelenlévő legnagyobb stresszforrásokat. Ez egyszerűen hangzik, de nagyon sok ember mégsem tudja egyértelműen megmondani, hogy mi miatt stresszel. Rengetegen vannak olyanok is, akik azt gondolják, hogy egy adott dolog okozza nekik a legtöbb feszültséget és csak később jönnek rá, hogy valójában egy másik dolog volt az, ami igazán kikészítette őket, úgy, hogy az még csak nem is tudatosult bennük. A hétköznapi stressz leggyakoribb forrásai általában a következőek:

  • Munkahelyi stressz;
  • Párkapcsolati stressz;
  • Teljesítménykényszer miatti stressz (pl. vizsga, verseny, munkahelyi prezentáció előtt);
  • Egészségügyi stressz (pl. valamilyen súlyos, kérdéses kimenetelű betegség esetén);
  • Családi stressz (pl. gyermeknevelési problémák).

Ha sikerült beazonosítanod az életedben jelenlévő legnagyobb stresszforrásokat, akkor válassz ki közülük először egyet vagy maximum kettőt és próbálj csak ezekre koncentrálni. Az aktív meditáció minden esetben akkor a leghatékonyabb, ha kizárólag egy problémára koncentrálsz.

A meditáció és a mindfulness közötti különbségek

A mindfulness és a meditáció közötti legnagyobb különbség talán az, hogy míg a meditáció feldolgozni, a mindfulness inkább megélni segíti a stresszt. A mindfulness lényege, hogy minél jobban megéld az életed minden pillanatát. Legyél jelen és ne csak robotként funkcionálj. Figyelj a környezetedre és a körülötted lévő emberekre és kapcsolódj be aktívan a történésekbe. Ha volt már olyan, hogy eltöltöttél 30 percet munkával úgy, hogy bár haladtál, semmire nem emlékeztél abból, hogy mégis mi történt az elmúlt fél órában, akkor pontosan tudod, hogy miről van szó. A mindfulness remekül kombinálható a meditációval, hiszen míg napközben a mindfulness, a nap végén és elején inkább a meditáció tud segíteni neked.

A stressz leküzdése meditációval

Az interneten számos szöveges és videóanyagot találhatsz különféle meditációs technikákról. Ezek között vannak kifejezetten komplex, profi technikák is, azonban teljesen kezdőként is rengeteg lehetőséged van kikapcsolni az agyadat. A passzív meditáció lényege minden esetben az, hogy egy kisebb időre kizárd a külvilágot és csak befelé fordulj. Kipróbálhatod például az alábbi egyszerű technikát, hogy kiderítsd, neked vajon segíthet-e a meditáció:

  • Keress egy olyan zárt helyiséget, ahol senki nem fog megzavarni és amely mentes minden zajtól és egyéb külső zavaró tényezőtől.
  • Szükség esetén elsötétíthetsz, de ez személyes preferencia kérdése.
  • Meditálni lehet zenével és zene nélkül is. Ha még csak ismerkedsz a meditációval, akkor a meditációs jellegű halk zene sokat segíthet a fejed kitisztításában. Akár még illatgyertyákat vagy füstölőket is gyújthatsz a szobában, hogy még kellemesebb legyen.
  • Ülj le valahova kényelmesen, sőt akár feküdhetsz is. Nem kell a filmekből is ismert klasszikus meditációs pózt felvenned, ez csak a profi meditációhoz használatos. A lényeg, hogy kényelmesen, mozdulatlanul el tudj tölteni egy helyben, legalább 10-15 percet.
  • Próbáld meg minél jobban kiüríteni a fejedben kavargó gondolatokat és eljutni egy minél nyugodtabb tudatállapotba. Ebben segíthet az, ha például folyamatosan ugyanazt a szép gyerekkori emléket idézed fel magadban, vagy egyszerűen csak elképzeled magad kívülről egy minél idillibb környezetben.

A meditáció a mindennapokban

Ha sikerült eredményeket elérned és élvezed a mindennapos meditációt, valamint a mindfulnesst, akkor az interneten elérhető anyagok vagy akár könyvek segítségével bátran megpróbálhatsz elsajátítani profi meditációs technikákat is. A minél magasabb szintű rendszeres meditáció segíthet fenntartani a szellemi és a testi egészségedet, segíthet jó döntéseket hozni, valamint rendkívül pihentető is lehet.

***Figyelem! Fenti írásunk egy támogatott vendégtartalom. A BitcoinBázis szerkesztősége semmilyen formában nem vállal felelősséget a leírtakért és fokozott óvatosságra inti minden Olvasóját az extrém kockázatos kriptovaluta, CFD, token, metaverse, DeFi, play-to-earn és ICO/STO/SAFT befektetések kapcsán. Egyéni kutatás és az állítások alapos ellenőrzése maximálisan javasolt. Kereskedj, invesztálj és játssz felelősségteljesen.***